The Beatles

Rock'n'roll i eksplozja rocka... Wszystko dotyczące muzyki dekady "dzieci kwiatów"...

The Beatles

Postprzez Nemesis » Śr gru 04, 2013 14:43

Któż nie zna tego zespołu? Zespołu który dzierży absolutny rekord sprzedaży płyt za oceanem,którego kompozycje cover'owano setki razy...zespołu The Beatles

Obrazek

I choć na początku miał to być kolejny zespół spod znaku "niegrzecznych chłopców w skórach" za namową menedżera Briana Epsteina zmienił wizerunek i skóry na garnitury. Ten etap kariery kończy podpisanie kontraktu z EMI. I istną Beatlemanię...
Na koncertach The Beatles zaczyna dochodzić do scen zbiorowej histerii.
Swój pierwszy album "Please Please Me" Beatlesi nagrali w lutym 1963 r. Kompozycja Lennona, również zatytułowana "Please Please Me", stała się pierwszym hitem zespołu. Rok później własnie Beatlesi zapoczątkowali "brytyjską inwazję" na Amerykę... "I Want to Hold Your Hand" i cztery inne kompozycje to w kwietniu pięc pierwszych pozycji na liście Billboardu :shock: Do dziś rekord nie do pobicia...
6 sierpnia 1965 została przedstawiona światu kompozycja "Yesterday", której melodia objawiła się McCartneyowi we śnie. Pobiła ona wiele rekordów, m.in. jest najczęściej coverowaną w historii i jedną z najczęściej emitowanych w radiu. Wyjątkowym wydarzeniem jak na owe czasy był koncert The Beatles na stadionie baseballowym Shea Stadium w Nowym Jorku 15 sierpnia. Po raz pierwszy bowiem w historii 55.600 fanów zgromadziło się na stadionie by wysłuchać koncertu rockowego.
Jednak przełom nastapił rok później...Zespół dał swój ostatni koncert tłumacząc się tym że piski i krzyki zagłuszają muzykę i nie daja im się skupić...jednak powód mógł być inni... Zaczął się nimi interesować Ku Klux Klan, otrzymywali też pogrózki... Wszystko spowodowała niefortunna wypowiedź Lennona że "The Beatles sa popularniejsi od Jezusa"...
Od tej pory zespół skupił sie na działalności studyjnej,co w końcu doprowadziło do tarć w grupie i jej rozpadu... Ale zanim on nastąpił nagrali "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band"...jedną z najwazniejszych płyt w swoim dorobku , tzw "Biały Album" który zawierał takie hity jak "Ob-la-di,Ob-la-da" czy przepiękna kompozycję Harrisona "While My Guitar Gently Weeps”.... albumy "Yellow Submarine" i "Let it be" z przepięknym utworem tytułowym...
Niestety odejście Lennona a potem McCartney'a zakończyło działalność The Beatles w kwietniu 1970 roku... I choć w latach 70 miano nadzieję na reaktywacje grupy...nie nastapiła ona jednak,a szanse by to się stało przekreśliła śmierć Johna Lennona w 1980 roku...
Zespół pozostawił dziesiątki kapitalnych piosenek,które do dziś są niezapomnianym dowodem wielkości The Beatles....

Dyskografia:

Please Please Me (22 marca 1963)
With The Beatles (22 listopada 1963)
A Hard Day's Night (11 lipca 1964)
Beatles for Sale (4 grudnia 1964)
Help! (6 sierpnia 1965)
Rubber Soul (3 grudnia 1965)
Revolver (5 sierpnia 1966)
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1 czerwca 1967)
Magical Mystery Tour (27 listopada 1967)
The Beatles (22 listopada 1968)
Yellow Submarine (17 stycznia 1969)
Abbey Road (26 września 1969)
Let It Be (8 maja 1970)

Skład Zespołu z okresu największej świetności:

John Lennon – gitary, śpiew, instr. klawiszowe, harmonijka, mandolina, instr. perkusyjne, gitara basowa, saksofon
Paul McCartney – gitara basowa, śpiew, instr. klawiszowe, gitary, perkusja, instr. perkusyjne, flet, skrzydłówka, waltornia, skrzypce
George Harrison – gitary, śpiew, gitara basowa, sitar, mandolina, instr. klawiszowe, harmonijka, skrzypce
Ringo Starr – perkusja, instr. perkusyjne, śpiew, gitara, organy

Pomoc: Wiki
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Śr gru 04, 2013 14:43

Re: The Beatles

Postprzez 21Kris21 » N sty 05, 2014 18:04

Zespół legenda. Paradoksalnie w czasach ich największej popularności w ogóle ich nie słuchałem gdyż po pierwsze nie miałem skąd, a po drugie byłem przekonywany że to rozwrzeszczane, zarośnięte małpy. Po latach poznałem ich pierwsze płyty, które nadawała radiowa trójka (w całości) i doceniłem klasę zespołu. Moim zdaniem założycielem i liderem zespołu był Lennon, ale niemal dorównywał mu McCartney. Mniejsze znaczenie mieli Harrison i Ringo Starr, który zresztą był dokooptowany do The Beatles nieco później. Problemem była nawet prawidłowa nazwa zespołu gdyż po polsku mówi się "bitelsi", a tymczasem powinno być "bitlesi". Problem z tym miałem nie tylko ja. Nawet pamiętam rozmowę z jednym z fanów muzyki (w ogóle) który specjalnie sprawdzał na fotografii pisownię - na bębnie zespołu.
W czasach przed internetem problemów było dużo więcej - teraz za jednym kliknięciem można dowiedzieć się o Bitlesach w pięć minut więcej niż w latach 70-tych (a więc już po rozpadzie zespołu) udawało się fanom po miesiącach zbierania materiałów.
21Kris21

Re: The Beatles

Postprzez Gollum » Pt maja 02, 2014 06:17

The Beatles to zespół, o którym można pisać elaboraty, a na którego temat zostało powiedziane już tak wiele, że obawiam się, iż moje słowa wcale odkrywcze nie będą. Beatlesi to fundamenty, które warto poznać, by zagłębiać się w muzykę późniejszą. Mnie najbardziej fascynuje droga rozwoju Żuków. Poprzez proste, chwytliwe, popowe przeboje, po indyjskie aranżacje i poszukiwania. Z całą pewnością zespół znajdujący się w moim top10.
Gollum

Postprzez » Pt maja 02, 2014 06:17

Powrót do Lata 60-te... Jak hartował się rock