Deep Purple

Rock'n'roll i eksplozja rocka... Wszystko dotyczące muzyki dekady "dzieci kwiatów"...

Deep Purple

Postprzez Gienek » Wt gru 31, 2013 14:51

Obrazek

Deep Purple – brytyjski zespół rockowy. Grupa powstała w Hertfordshire w 1968 r. z inicjatywy Ritchiego Blackmore’a, Jona Lorda, Nicka Simpera, Iana Paice’a oraz Roda Evansa. Rozpoczęli swoją działalność pod nazwą Roundabout, którą jednak szybko zmieniono na Deep Purple. Zadebiutowali w 1968 r. albumem „Shades of Deep Purple”. Po wydaniu trzech pierwszych płyt zaszły zmiany w składzie grupy. Do Deep Purple dołączył Ian Gillan, wokalista. W 1969 r. muzycy wspólnie z Royal Philharmonic Orchestra zagrali „Concerto for Group and Orchestra”. Było to pierwsze w historii przedsięwzięcie łączenia muzyki rockowej z klasyczną. Rok później światło dzienne ujrzał album „In Time”, na którym znalazł się przełomowy utwór „Child In Time”. Kolejna płyta, „Fireball”, zasłynęła dzięki singlowi „Strange Kind of Woman”. Nad następnym albumem grupa pracowała w Szwajcarii, nagrywając materiał w jednym z kasyn. Doszło jednak do pożaru, artyści kontynuowali więc tworzenie albumu w Grand Hotel. Wtedy też powstało słynne „Smoke on the Water”. Deep Purple stali się niesamowicie popularni na całym świecie. W ciągu pierwszych lat swojej działalności nieustannie koncertowali, jednocześnie nagrywając nowe płyty. Wyjechali m.in. w długą trasę koncertową po Japonii, czego owocem był genialny koncertowy album „Made in Japan”. Z tej płyty pochodzi moja ulubiona suita Purpli - "Child in time". Wspaniała kompozycja ,która w wersji live rozdziera serce na kawałki.Każda zblisko 13 minut tgo utworu poraża niczym prąd. Genialny,przewspaniały utwór.
W lecie 1973 roku w wyniku niesnasek w zespole ze składu odszedł Gillan. Zastąpił go David Coverdale, dzięki któremu Deep Purple nabrali nowego brzmienia i zaczęli eksperymentować z funkiem. Nowa linia muzyczna grupy nie znalazła uznania Blackmora, który założył swój własny zespół Rainbow. Jego miejsce zajął Tommy Bolin, jednak było jasne, że era Deep Purple skończyła się. Muzycy poinformowali opinię publiczną o rozwiązaniu zespołu w lipcu 1976 r. Osiem lat później Blackmore, Gillan, Glover, Lord i Paice postanowili jednak znów zagrać wspólnie. Deep Purple nagrali album „Perfect Strangers” i ruszyli w trasę koncertową. Zarówno płyta jak i trasa były wielkim sukcesem,a utwór tytułowy na długo zagościł na listach bestsellerów na całym świecie. Płyta dotarła do 17 pozycji na liscie Bilboard.
W 1989 r. z zespołu odszedł Gillan, jednak pozostali muzycy nalegali na jego powrót. Wkrótce potem ukazała się „The Battle Rages On”, nagrana z okazji zbliżającego się dwudziestopięciolecia działalności grupy. W Deep Purple coraz częściej dochodziło jednak do konfliktów. Podczas jednego z nich Blackmore ogłosił swoje definitywne rozstanie z zespołem. Muzycy rozpoczęli wtedy współpracę z Joe Satrianim. Deep Purple nagrali potem jeszcze „Purpendicular”, „Abandon”, „Live at the Royal Albert Hall”, „Bananas”, „Rapture on the Deep”. Bananas osiągnał pewną popularność,ale prawdziwy maistersztyk to album nagrany w kończacym sie własnie roku - "Now What?!".
Świeżutkie Purplowe granie z megahitami „All the Time in the World” i „Vincent Price”.

Obecny skład zespołu:

Ian Gillan - śpiew
Steve Morse - gitara
Don Airey - Instrumenty klawiszowe
Roger Glover - gitara basowa
Ian Paice - perkusja

Albumy studyjne:

Shades of Deep Purple 1968
Deep Purple 1969
In Rock 1970
Fireball 1971
Machine Head 1972
Who Do We Think We Are 1973
Burn 1974
Stormbringer 1974
Come Taste the Band 1975
Perfect Strangers 1984
The House of Blue Light 1987
Slaves & Masters 1990
The Battle Rages On... 1993
Purpendicular 1996
Abandon 1998
Bananas 2003
Rapture of the Deep 2005
Now What?! 2013
Gienek

Postprzez » Wt gru 31, 2013 14:51

Re: Deep Purple

Postprzez 21Kris21 » Śr sty 01, 2014 15:40

To jest zespól rockowy, który najbardziej mi się podoba wśród wszystkich zespołów rockowych wszechczasów (nie licząc zespołów glamrockowych).
Jak dla mnie to zespól nie istnieje od czasu gdy rozpadł się w 1976 roku. Z albumu "Perfect Strangers" podoba mi się tylko tytułowy a i to nie na full.

Utwory które mi się podobają kolejno latami
Hush (1968)
Hey Joe (1968)
Speed King (1970)
Bloodsucker (1970)
Child In Time (1970)
Flight Of The Ret (1970)
Hard Lovin' Man (1970)
Black Night (1970)
Fireball (1971)
No No No (1971)
Demons Eye (1971)
Strange Kind Of Woman (1971)
Highway Star 1972
Maybe I m A Leo 1972
Pictures Of Home 1972
Never Before 1972
Smoke On The Water 1972
Space Truckin 1972
Woman From Tokyo 1973
Smooth Dancer 1973
Burn 1974
od tego utworu to już typowa rockowa młocka bez genialnych pomysłów, więc ich utwory przestały mi się podobać.
-x-x-x-x-x-x-
Gienek napisał(a):Rok później światło dzienne ujrzał album „In Time”, na którym znalazł się przełomowy utwór „Child In Time”.

Niewątpliwie chodziło o ten album
Obrazek
21Kris21

Postprzez Stormbringer » Pn kwi 28, 2014 13:59

Child in Time' to mój niekwestionowany numer jeden i jeden z najlepszych utworów, które dotychczas usłyszałam. Ten kawałek uwalnia u mnie specyficzne odczucia, brak mi słów, żeby to opisać. Jestem z nim związana poniekąd emocjonalnie. A 'Hush' jest doskonałe na budzik :D Ale najlepszą płytą dla mnie i tu nie będę chyba zbyt oryginalny jest ponadczasowe "Perfect Strangers"
Stormbringer

Postprzez Athena » Wt maja 27, 2014 16:51

Zespol znany mi z plyty "Perfekt Strangers" ktora to plyte slucham z przyjemnoscia.Niestety nie da sie sluchac na "okraglo" po dwoch przesluchaniach zaczyna bolec glowa."Child in time" nigdy nie moglam zrozumiec co ludzie widza w tym nagraniu nie wiem czemu deneruje mnie ten utwor i strasznie meczy.
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez motyl13 » Cz sty 01, 2015 09:22

Lubię Purpli, ale mam podobnie jak Ewa. Większa ilość ich nagrań pod rząd również mnie męczy...
Nie wiem czy powoduje to głos Gilliana, czy rozbudowane formy muzyczne utworów.
W każdym razie zespół kultowy, ale dawkowanie w rozsądnych ilościach. :wink:
motyl13
Zaangażowany
Zaangażowany

Postprzez Konik Polny » Cz sty 01, 2015 11:34

Bardzo ważny zespół. Jak dla mnie jeden z tych które są na piedestale muzyki rockowej.
Jeden z moich ulubionych kawałków
Lazy
Konik Polny
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez » Cz sty 01, 2015 11:34

Powrót do Lata 60-te... Jak hartował się rock