The Shadows

Rock'n'roll i eksplozja rocka... Wszystko dotyczące muzyki dekady "dzieci kwiatów"...

The Shadows

Postprzez 21Kris21 » N sty 05, 2014 18:48

Obrazek
Zespól powstał w roku 1958 kiedy to Hank Marvin i Bruce Welch mieli po 16 lat i grali w grupie The Railroaders. Kiedy grupa dostała się konkursu młodych talentów w Londynie Marvin I Welch postanowili wystartować samodzielnie i w tym celu ad hock zorganizowali zespół Five Chesternuts z trzema innymi uczestnikami konkursu.
Po roku czasu, manager Cliffa Richarda zaprosił Marvina i Welcha do współpracy w zespole The Drifters towarzyszącym Cliffowi Richardowi na koncertach. Rzeczona grupa The Drifters wydala kilka singli pod ta nazwą.
W tym czasie amerykańska grupa The Drifters uzyskała wyłączne prawo tworzenia pod ta nazwą, więc zespół w roku 1959 zmienił nazwę na The Shadows.
Pierwszy singiel "Saturday dance/Lonesome Fella" nie odniósł sukcesu, ale następny "Apache" okazał się światowym hitem i utrzymywał się na pierwszym miejscy brytyjskiej listy przebojów przez 6 tygodni.
Pierwszy album The Shadows został wydany w 1961 i również znalazł się na pierwszym miejscu brytyjskich list przebojów.
W czasach gdy jeszcze mało kto słyszał o grupie The Beatles na listach przebojów triumfował zespół The Shadows, Debiutancki album zespołu zespołu zatytułowany "The Shadows" był inspiracją dla całego pokolenia młodych brytyjczyków, którzy masowo ruszyli do sklepów po gitary.
Sesja nagraniowa do albumu "The Shadows" rozpoczęła się 26 października 1960 roku, a zakończyła 21 czerwca 1961, w tym czasie zespół zarejestrował czternaście utworów, które w ostateczności trafiły na krążek w tym światowy przebój "Wonderful Land".

W skład zespołu The Shadows wchodzili wówczas: Hank Marvin (gitara prowadząca, pianino), Bruce Welch (gitara rytmiczna), Jet Harris (bas) i Tony Meehan (perkusja).
Na płycie "The Shadows" Hank Marvin grał na gitarze Fender Stratocaster. Co ciekawe, Marvin i Cliff wybrali tę gitarę po prostu omyłkowo zakładając, że gitarzysta Ricky’ego Nelsona (a później Elvisa Presleya) James Burton grał na takiej gitarze. Później się okazało, grał na zupełnie innej, ale zakupiona gitara odegrała ważną rolę w kształtowaniu stylu gry Marvina.
Ostatnio edytowano N sty 05, 2014 20:19 przez 21Kris21, łącznie edytowano 2 razy
21Kris21

Postprzez » N sty 05, 2014 18:48

Re: The Shadows

Postprzez Nemesis » N sty 05, 2014 19:57

Długo nie wiedziałem jaki tytuł nosił kawałek,który kiedyś usłyszałem w radio...nagrałem sobie go nawet na kasetę...i dopiero w dobie netu dowiedziałem się co to za kapela i jaki tytuł nosi kapitalny numer,tak długo skrywający przede mną swą tajemnicę... Oczywiście mówię o "Apache"... numerze wręcz genialnym... Posłuchałem sobie dyskografi grupy...i choć żaden z utworów wg mnie nie zbliżył się nawet do Apacza to jednak kilka swietnych kawałków znalazłem...,a najlepsze z nich to "Riders In The Sky" , "Run Billy Run " i "Going home".. Ogólnie bardzo sympatyczny zespół
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez 21Kris21 » N sty 05, 2014 20:14

Moja płytka The Best of The Shadows
1. Apache
2. Man Of Mystery
3. The Stranger
4. F.B.I. +
5. Stingray
6. The Frightened City
7. Kon-Tiki +
8. 36-24-36 +
9. The Rumble
10. The Savage
11. Shadoogie
12. The Rise & Fall Of Flingel Bunt +
13. Rhytm & Greens +
14. Gene With The Light Brown Lamp +
15. Guitar Tango
16. The Boys
17. Dance On
18. Foot Tapper +
19. Atlantis
20. Shindig +
21. Geronimo
22. Shazam +
23. Theme From Young Lovers
24. Perfidia +
25. Valencia +
26. Gonzales
27. Chattanooga Choo Choo
28. The War Lord +
29. 1861
30. Quatermaster Stores
31. Bombay Duck +
32. Flyder & The Spy
Niewątpliwie brak co najmniej kilku wielkich przebojów, ale się po prostu nie zmieściły. Odkryciem jest utwór 25, Valencia.
Brak jest tych najwolniejszych, bo takie najmniej mi odpowiadają, a poza tym wszędzie jest ich pełno.
Brak jest także Riders In The Sky, Heart Of Glass, Baker Street, bo to covery znanych przebojów, opracowane i nagrane w wersjach instrumentalnych przez The Shadows w późniejszych latach - chyba co roku wydawali taka płytą z coverami aktualnych przebojów.
Niektóre wyszły im znakomicie.
21Kris21

Postprzez and1951 » Pn sty 06, 2014 14:42

Mam z "Cieniami" swoje, małe, prywatne bardzo ( z dzisiejszego punktu widzenia) intymne wspomnienia.
To był , chyba, rok 1961 ( tak.., tak..., ludzie tyle żyją !).
Miałem wtedy 10 lat i w kakofonii socrealistycznej muzycznej sieczki propagandowej usłyszałem, chyba w "Laksie" ich piosenkę.
Nie pamiętam, dzisiaj, jaką, ale "rzuciła" mnie na kolana.
Na Nich i na "Bitelsach" zacząłem uczyć się angielskiego...
Co za wspaniałe czasy !
and1951

Postprzez 21Kris21 » Wt sty 07, 2014 17:31

and1951 napisał(a):usłyszałem, chyba w "Laksie" ich piosenkę.
Nie pamiętam, dzisiaj, jaką, ale "rzuciła" mnie na kolana.

To miałeś niebywałe szczęście, bo utworów z wokalem nagrali bardzo mało chyba zaledwie kilka.
Moim pierwszym wspomnieniem zespołu The Shadows był set nadany w radiowej trójce. Zawierał kilka największych przebojów. Za kilka dni na antenie ukazał się następny z innymi utworami, pamiętam że był tam utwór 36-24-36 i prawdopodobnie "Rhytm and Greens"
Pamiętam tez że kiedyś jadąc nocą przez Polskę dostawczakiem (Żuk to był) słuchaliśmy z kierowcą radia (ale nie tego którego nie było na wyposażeniu tylko zwykłego przenośnego tranzystorowca) trafiła się nam wspaniała audycja z utworami The Shadows chyba z 15 samych najlepszych przebojów instrumentalnych z lat 60-tych z Wonderful Land i Atlantis "na czele" (raczej były w środku)
21Kris21

Postprzez Callisto » N kwi 20, 2014 05:58

Jeden z moich faworytów muzycznych,absolutny fenomen,który w latach mojej młodości towarzyszył mi bardzo często. Obok najlepiej znanego "Apache" zespół wylansował naprawdę wiele kapitalnych hitów,nie ma sensu ich wymieniać,bo zrobił to mój przedmówca.Hitów zapomnianych ale wartych odświeżenia.
Callisto

Postprzez » N kwi 20, 2014 05:58

Powrót do Lata 60-te... Jak hartował się rock