Janis Joplin

Rock'n'roll i eksplozja rocka... Wszystko dotyczące muzyki dekady "dzieci kwiatów"...

Janis Joplin

Postprzez Athena » Pt lis 29, 2013 19:06

Janis Lyn Joplin (ur. 19 stycznia 1943) w Port Arthur.Amerykanska piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa, autorka tekstów, najczęściej wiązana z szeroko pojętym stylem psychodelicznego rocka (hipisowski rock) i blues rocka.Zdobyła popularność pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku jako wokalistka zespołu Big Brother & the Holding Company. Choć kariera artystyczna piosenkarki trwała zaledwie kilka lat, przeszła ona do legendy gatunku.W 1966 dołączyła jako wokalistka do mało znanego zespołu bluesrockowego Big Brother & the Holding Company. Wkrótce jej nieco skrzeczący lecz bardzo ekspresyjny głos o dużych możliwościach, stał się sygnaturą zespołu, z którym wydała dwa albumy. Do statusu gwiazdy podniósł Janis Joplin występ z zespołem na festiwalu rockowym Monterey Pop Festival w 1967 roku. W grudniu 1968 artystka rozstała się z zespołem i rozpoczęła karierę solową.
Seria znakomitych utworów, w tym przeboje "Piece of My Heart", "Try (Just a Little Bit Harder)" i "Me and Bobby McGee" , humorystyczny utwór a cappella "Mercedes Benz", czy brawurowa interpretacja "Summertime" , weszły na trwałe do kanonu rocka. Krótkie lata jej kariery wypełnione były alkoholowymi, narkotycznymi i obyczajowymi ekscesami, przeplatanymi kuracjami odwykowymi. Zmarła na krótko przed wydaniem swojej drugiej solowej płyty, Pearl.Janis Joplin w całej swojej karierze nagrała cztery albumy studyjne, z czego ostatni został wydany niedługo po jej śmierci. Dwa pierwsze nagrała jako członek grupy Big Brother & the Holding Company, a dwa ostatnie były jej solowymi wydawnictwami z udziałem dwóch różnych zespołów.

zrodlo:wikipedia.
Obrazek
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez » Pt lis 29, 2013 19:06

Re: Janis Joplin

Postprzez Aurinko » Wt gru 03, 2013 18:18

Nie zabijajcie mnie :cry:, ja wiem, że postać Janis Jolin jest niemal kultowa, przez wielu uważana za legendę i w ogóle, a tymczasem ja... nie trawię jej :?. No niestety, nijak nie umiem dostrzec (dosłyszeć) w jej śpiewie coś co mogłoby wzbudzić mój zachwyt (czy choćby jego namiastkę).
Od razu zaznaczam, że ja nie twierdzę (bynajmniej), że ona była kiepską wokalistką, bądź, że była w jakikolwiek sposób "be", chodzi jedynie o to, że to co robiła, to jak śpiewała, kompletnie mija się z moimi smakami muzycznymi, nie trafia do mnie. To po prostu nie jest to, czego poszukuję w doznaniach muzycznych.
Ja - owszem - kocham kobiece wokale, ale mam słabość do tych wysokich, czystych, krystalicznych (o zabarwieniu sopranowym :)), potrafiących wciągać te cudne, górne rejestry, a zatem głosy pokroju Agnethy Fältskog, Barbry Streisand, Mariah Carey, Whitney Houston, Kate Bush, Connie Francis...
Tak więc nie neguję, w żadnym razie, ale po prostu taki wokal to kompletnie nie moje klimaty, nie moje rejony.
I na koniec, żeby nie było - całkiem podoba mi się kawałek "Piece of My Heart" i gdyby tylko wykonywał go inny, milszy dla mojego ucha wokal, pewnie lubiłam go nawet i bardzo :wink:.
Aurinko
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez Athena » Wt gru 03, 2013 20:23

Mi wokal Janis odpowiada za to repertuar nie zabardzo.Lubie takie glosy u kobiet choc jak wiesz nie gardze tymi delikatnymi wrecz sopranowymi glosami.Watek o Janis Joplin powstal poniewaz byla to jednak wielka postac tamtych czasow :)
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez Aurinko » Wt gru 03, 2013 20:34

Athena napisał(a): (...) Watek o Janis Joplin powstal poniewaz byla to jednak wielka postac tamtych czasow :)

Jasne, była, i temu nie przeczę, dlatego też cały czas powtarzam, że nie mam nic do niej, ale po prostu ja osobiście nie gustuję w takich wokalach u kobiet (dlatego zdecydowanie bardziej pasuje mi Dorota Osińska niż Natalia Sikora, jeśli wiesz o czym mówię :wink:).

I muszę się jeszcze zapoznać z kawałkiem "Me and Bobby McGee" w wykonaniu Krisa Kristoffersona, do którego mam pewnego rodzaju słabość po filmie "Narodziny gwiazdy" :).
Aurinko
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez 21Kris21 » Śr gru 04, 2013 17:33

Zdecydownie nie podoba mi sei w niej wszystko, a najmniej fragmenty w ktorych wydzierała sie na całe gardło - nie majace nic wspołnego z muzyką. Jedyny utwór jaki znam to Mercedes Benz., w nim na szczeście nie krzyczy.
21Kris21

Postprzez Aurinko » Śr gru 04, 2013 22:15

Kris, trzeba po prostu lubić taki styl śpiewania.
Ja akurat też nie należę do zwolenników tego typu wokalistyki, ale nie da się ukryć, że do wielu ludzi Janis trafia/ła :).
A propos - posłuchałam sobie "Me and Bobby McGee" w wykonaniu Krisa Kristoffersna.
Nie poruszyło mnie, taka stylistyka - country - zupełnie do mnie nie dociera.
Zdecydowanie wolę Krisa jako Johna Normana Howarda z mojego ukochanego filmu - "Narodziny gwiazdy" :) :P.
Aurinko
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez Dżoanna77 » Śr cze 04, 2014 08:52

A ja czasami lubię jej posłuchac,choć muzyka jest już trochę archaiczna,ale taki "Mercedes Benz" broni się do dziś.
Dżoanna77

Postprzez » Śr cze 04, 2014 08:52

Powrót do Lata 60-te... Jak hartował się rock