Metallica

Dyskusje o muzyce dekady w której nastąpiła eksplozja rocka, italo disco , new romantic i popu w najlepszym wydaniu.

Metallica

Postprzez Nemesis » N gru 22, 2013 17:45

"Torben Ulrich,znany w latach 60 duński tenisista,zaczął przeganiać swoja pociechę po korcie,gdy tylko było to możliwe. Trudno powiedzieć by Lars był tym zachwycony.Zwykle po kilkugodzinnym treningu zamykał sie w pokoju i słuchał muzyki...
Lars w wieku 9 lat po raz pierwszy znalazł się na koncercie rockowym...od tej pory po tenisowym treningu zamknięty w pokoju ze słuchawkami na uszach podziwiał grę perkusisty Deep Purple - Iana Paice'a.
Powoli jego marzeniem stawała się nie nowa rakieta ale perkusja....
Na przełomie lat 70 i 80 państwo Urlichowie opuścili Danię udając się na Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych.
Gdy Lars zadomowił się w Newport Beach odłozył rakietę na najwyższą półkę i kupił zestaw perkusyjny. Jego idolami stali się Phil Taylor z Mötorhead i Duncan Scott z Diamond Head...
Lars zafascynowany był NWOBHM... "Moje serce i dusza były w Anglii z Iron Maiden, Def Leppard i Diamond Head,gdy siedziałem tu na muzycznej pustyni w Kaliforni bombardowany przez REO Speedwagon i Styx"
Pojechał do Wielkiej Brytanii by spotkac się ze swymi idolami... Został przygarniety prze Diamond Head,bywał na próbach,koncertach,mieszkał w ich domach... Podpatrywał jak komponują utwory,utwory długie ale urozmaicone,nie sposób było się znudzić.Najbardziej przypadły mu do gustu "The Prince" , "Am I Evil" i "Helpless"... Po latach te kawałki nagra także zespół,który powoli kiełkował w głowie Larsa.
Lars po powrocie do Stanów zamiescił ogłoszenie w rubryce "Musicians Wanted" w lokalnym piśmie "The Recycler"...
W tym samym czasie to samo uczynił człowiek o nazwisku James Hetfield.
Brzemienne w skutki ogłoszenie ukazało się wiosna 1981 roku.."
Przez kilka miesięcy duet spotykał się razem, by improwizować, a przy okazji Ulrich zapoznawał Hetfielda z brytyjskimi zespołami metalowymi...
Tak narodził się jeden z najważniejszych Heavy Metalowych zespołów...

Metallica

Obrazek

Pod koniec 1981 roku Metallica (z gitarzystą prowadzącym Lloydem Grantem i basistą Ronem McGovneyem), nagrała utwór „Hit the Lights”, skomponowany przez Hetfielda.
Ponieważ współpraca Granta z grupą zakończyła się na tym utworze, a sam zespół miał problemy ze znalezieniem stałego gitarzysty prowadzącego, Lars Ulrich na początku 1982 roku postanowił zamieścić kolejne ogłoszenie w Recyclerze. Odpowiedział na nie Dave Mustaine. Na spotkaniu z zespołem nie musiał nawet grać, ponieważ samo jego dotychczasowe doświadczenie zrobiło wystarczające wrażenie na Hetfieldzie i Ulrichu. Z ustabilizowanym już składem Metallica zagrała swój pierwszy koncert 14 marca 1982 w Radio City w Anaheim w stanie Kalifornia. Do końca 1982 r. zespół głównie dawał koncerty, nagrał kilka dem, a w międzyczasie, 14 czerwca 1982 została wydana pierwsza edycja Metal Massacre z utworem „Hit the Lights”. W grudniu 1982 nastąpiła zmiana basisty. McGovney odszedł, a zastąpił go Cliff Burton...
Zespół zaczął dawać coraz więcej koncertów...niestety coraz bardziej dawało im w kość uzaleźnienie Mustaine'a od alkoholu...które doprowadziło do wyrzucenia go z metallicy w kwietniu 83 roku...
Pytany po latach Dave o ten epizod czy czuje żal do chłopaków odpowiedział... "Na początku byłem wk...y,ale po latach pogodziłem się z nimi bo w końcu dzięki temu mamy dwa świetne zespoły Metallice i Megadeth a nie tylko jeden"
Na miejsce Mustaine'a wybrany został Kirk Hammett...grający dotąd w Exodus... Dla mnie jeden z najlepszych gitarzystów świata...
Kilka miesięcy później została wydana debiutancka płyta "Kill 'Em All" Nagranie tej płyty było dla zespołu spełnieniem marzeń...
"Jest płyta długogrająca,można ja kupić w sklepie i tu,i tam, i jeszcze gdzie indziej".
Album wstrząsnął scena metalowa...jak grzyby po deszczu zaczeły powstawać zespoły grające styl muzyczny nazywany thrash metalem,który w latach 80 był bardzo popularny w metalowym światku...
Rok później napedzeni sukcesem debiutu muzycy wydali jeden z najlepszych metalowych albumów lat 80...płytę która jak powie później Hetfield była pomostem między dzikością Kill' Em All a wyrafinowaniem późniejszych nagrań... 8 utworów z których bije moc i które jak na tak młody zespół pokazują dojrzałość i drogę jaką pójdzie Metallica kilka lat później... To jakby pierwszy etap tej drogi..."Rozważania o śmierci" jak nazwał "Ride the Lightning" Ulrich... Trudno się z nim nie zgodzić przypatrując sie tekstom utworów z tego albumu... Na tej płycie znalazły się wspaniałe,monumentalne riffy,tworzące niesamowity nastrój kawałka z dzwonami..."For whom the bells Tolls" i pierwsza ballada zespołu...kapitalna i mroczna "Fade to Black"...
"To dowód naszego rozwoju-zauważa Hetfield.Nasza pierwsza ballada,swego rodzaju wyzwanie. Wiedzieliśmy że niektórych to zaniepokoi...."
Płytę wieńczy monumentalny,rozbudowany utwór "The Call of Ktulu". "Ride the lightning to naprawdę dzieło,zapowiadające arcydzieło...
"Master of Puppets"..trzeci krazek zespołu ujrzał światło dzienne na początku 1986 roku... To absolutny kanon metalowej muzyki,który wyniósł zespół na szczyt i którego Metallica pewnie już nigdy nie powtórzy... Takie kawałki jak "Battery" , "Welcome home(Sanitarium)" , "Master of Puppets" czy "Orion" to utwory na których powinni uczyć się wszyscy Ci co mają zamiar grac Heavy Metal... Płyta pobiła wszystkie rekordy...w marcu 1986 roku zespół wyruszył na tournee po USA u boku samego Ozzy Osbourne'a... Trwało 6 miesięcy...Jednak zespołowi nie dane było długo odpoczywać bo juz we wrześniu rozpoczeła się europejska część tej trasy...niestety brzemienna w skutki...
26 września 1986 roku Metallica dała koncert w Solnahallen w Sztokholmie... Zaraz po koncercie zespół ruszył w drogę na następny koncert w Kopenhadze... Później czekały na nich Niemcy... Czekało ich ponad 600 km drogi oraz przeprawa promem.
Zmęczeni po występie w Solnej zasnęli na leżankach w autobusie... Świtało gdy mijali Varnamo.
Mieli za sobą 420 przejechanych kilometrów...jednak do Ljungby juz nie dojechali...
Znużony drogą kierowca zapewne zapadł w drzemkę. Auto wypadło z trasy i przekoziołkowało kilkakrotnie... Cliffa Burtona wyrzuciło przez okno. Przewracający się autobus przygniótł go i zabił na miejscu. :cry: Reszta muzyków gdy doszła do siebie nie mogła uwierzyc w to co się stało.
Ze Cliff Burton nie żyje...że już nic nigdy nie zagra...

Po tym tragicznym wydarzeniu postawione zostało przed Metallicą pytanie...
Co dalej...? Czy zespół sie rozpadnie??

Jak się okazało...odpowiedzią dla fanów był tekst do utworu Whiplash z albumu Kill'em all..

"Autostrady, pokoje hotelowe
Życie tutaj jest surowe
Lecz my nigdy się nie wycofamy
Nigdy tego nie rzucimy
Bo jesteśmy Metallicą"...

Matka Cliffa i jego dziewczyna nalezały do tych osób które namawiały Metallikę by nie
zaprzestawała działalności.

"Gdyby zespół zawiesił działalność Cliff strasznie by się na nas wkurzył" - mówi Hammet

5 października pożegnali Burtona w San Francisco...

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Kilka dni po pogrzebie gdy Lars Urlich mógł już grać cała trójka rozpoczęła poszukiwanie
następcy zmarłego przyjaciela.
Uznali że najlepszym sprawdzianem umiejętności będzie utwór "Master of Puppets"...

Ale pewien basista nieco zaskoczył Urlicha,Hammeta i Hetfielda...
Gdy zapytali:"Co mamy zagrać?"...odparł..."Co chcecie".... Był fanem zespołu i potrafił zagrać cały repertuar Metalliki. I tak nastała era Jasona Newsteda...

Obrazek

Grupa mogła przystąpić do pracy nad kolejną...siłą rzeczy smutną płytą.

Na tym właśnie albumie,płycie "...And Justice for all" na samym końcu instrumentalnego
To Live Is To Die znalazł sie tekst Cliffa Burtona...

"Kłamstwo ludzkie to jak morderstwo
Jakiejś części tego świata
To ta trupio-blada śmierć
Nazywana przez człowieka życiem
Nie mogę dłużej znieść
Tego widoku
Czy to królestwo zbawienia
Nie może mnie zabrać do siebie?"...
:cry:

Wykorzystano fragmenty książki Igora Stefanowicza "Metallica -Sznurki Pana Boga"

CDN...
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » N gru 22, 2013 17:45

Re: Metallica

Postprzez Michał » Wt lut 04, 2014 12:13

Ten zespół to można powiedzieć obecnie - jest dla wszystkich :) po doskonałych 4 pierwszych albumach poszedł w komercję, z której nie ma zamiaru się wygrzebać. A kiedyś był to wielki zespół, który obok Slayera i Megadeth stanowił tzw. wielką "trójce" thrashu. Teraz ostali się jedynie ci dwaj ostatni, którzy pielęgnują stare wzorce :( szkoda że Meta poszła klimaty "dla wszystkich" :(
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez WoyteK » Wt mar 18, 2014 07:45

Zgadzam się z przedmówcą,dodałbym jeszcze do tej czwórki "Czarny album" który chociaż już był dla wszystkich to zawierał jeszcze jakieś elementy Metallicowe.Potem już tylko odcinanie kuponów od sławy,a przecież cała dekada lat 80 w metalowym światku należała między innymi do nich i wszystko,cała legenda poszła w zmarnowanie :? :(
WoyteK

Postprzez Wilk Zły » Śr kwi 09, 2014 11:14

Po czarnej płycie Metallica się totalnie sprzedała.Myśle że w tej chwili gdyby zaproponowano im współpracę z DJ Bobo też by się zgodzili. Zespół skończył się w 91 roku,potem już był koszmar. Ale pierwsze cztery płyty i wycinki z Czarnej płyty są i pozostaną,to najważniejsze.Szkoda mi tylko fanów,bo ja chociaż lubię Metallicę wielkim fanem nie byłem,ale znam takich co by dali się za zespół pokroić,a zostali oszukani :(
Wilk Zły

Postprzez Gollum » Pt maja 02, 2014 06:29

Nigdy nie byłem wielkim fanem Metallici, ale lubię jak czasem leci z radia. Bardzo doceniam to, co zespół zrobił na Master Of Puppets i Black Album.
Gollum

Postprzez jollyroger72 » Pn cze 23, 2014 20:22

Do posłuchania studyjna wersja nowego utworu zespołu:

Metallica - Lords Of Summer

Jak dla mnie, brzmi bardzo surowo, ale całkiem nieźle... :roll:
Obrazek"Hey, where am I?"
"You wanna know where you are?
Hahaha, in PARADISE!"
jollyroger72
Administrator
Administrator

Postprzez Aeolus » Wt cze 24, 2014 07:41

jollyroger72 napisał(a):Do posłuchania studyjna wersja nowego utworu zespołu:

Jak dla mnie, brzmi bardzo surowo, ale całkiem nieźle... :roll:

Całkiem dobre,byle płytowej wersji nie wygładzili :wink:
Aeolus

Postprzez Michał » Cz cze 26, 2014 19:34

jollyroger72 napisał(a):Do posłuchania studyjna wersja nowego utworu zespołu:

Całkiem, całkiem ten nowy kawałek - słychać charakterystyczne "galopadki" jak za czasów majstra od tapet :) jeżeli chłopy z Mety utrzymają taki poziom na całym albumie, to oznaczać będzie że na takie zupełne dno muzyczne jeszcze nie upadli :wink:
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez shark » So lip 12, 2014 17:41

jollyroger72 napisał(a):Metallica - Lords Of Summer

Zagrali ten numer na Narodowym. I to była jedyna piosenka nowa,reszta to przekrój monumentalnych kompozycji z najlepszych lat. Bo set listę układali fani. Dzięki temu zagrali od dawna nie grane "Call of Ktulu" i "Orion". Koncert był kapitalny jeszcze dziś mnie dynia boli od machania, sprawdziła się też akustyka. A gdy zagrali "Master" Narodowy niemal odleciał. Kolesie obiecali że wrócą za rok i jeśli będą w takiej formie jak w Warszawie to znów czeka nas orgia dźwięków. Set lista będzie na pewno inna,ale to nie umniejsza tego że koncert Mety jest lepszy niż seks :wink: Żartowałem,ale ekstaza podobna :D
shark

Postprzez pretty maid » Śr mar 04, 2015 14:17

Metallica - z okazji Record Store Day - wyda kasetę ‚No Life ‚Til Leather’, dokładną kopię swojej legendarnej demówki z 1982 roku. Limitowana taśma ukaże się 18 kwietnia.
Wzorcem była kopia posiadana przez Larsa Ulricha, który dla magazynu Rolling Stone stwierdził:
Czas abyśmy wydali reedycje z wyższej półki i przeczesali cały katalog jak wszyscy inni; Wszystkie te U2, Zeppelini, Oasisy. Zamiast zaczynać od „Kill’Em All” z 1983 roku pomyśleliśmy, że cofniemy się jeszcze o 2 lata, kiedy to zespół został założony w 1981 roku. To druga demówka, którą stworzyliśmy i puściliśmy w obieg. Usiadłem w swojej sypialni i wypisałem wkładkę, i poszedłem na pocztę, i wysłałem je do kolekcjonerów kaset na całym świecie. Teraz, 20, 30 lat później, to stało się synonimem ery przed „Kill’Em All”.

Obrazek
Obrazek
Oh here they come
riders of the sun
and they will fight
back to back - back to back
pretty maid
Expert
Expert

Postprzez » Śr mar 04, 2015 14:17

Następna strona

Powrót do Lata 80-te... Złota dekada muzyki.