Erasure

Dyskusje o muzyce dekady w której nastąpiła eksplozja rocka, italo disco , new romantic i popu w najlepszym wydaniu.

Erasure

Postprzez Peters1984 » Pt wrz 19, 2014 16:54

Fantastyczny projekt muzyczny z Wielkiej Brytanii. Tworzą go Vince Clarke (Composition Of Sound, Depeche Mode, Yazoo, The Assembly) oraz Andy Bell. Andy to artysta z łapanki, z castingu. ;) Bell jest wokalistą, choć i Clarke pięknie śpiewa. Bell śpiewa falsetem, ma wysoki, aksamitny głos, jest frontmanem, a Clarke stoi schowany za konsoletą, obaj panowie piszą piosenki. Choć stylistyka w jakiej utrzymywane są nagrania każe mi w to wątpić. Moja teza jest: nagranie demo Vince, tekst Andy. Stylistycznie to klasyczny synthpop, który albo się lubi, albo nie. Ja kocham. Ponoć do studia wchodzą bez pomysłów, nagrania rodzą się w sesji. Wylansowali tony przebojów, choć ostatni: "Sunday Girl" był 5 lat temu. Nagrali 16 płyt, choć nie wszystkie były w pełni premierowe. Andy jest gejem, ponoć ma HIV a Vince ma żonę i rodzinę.
Peters1984

Postprzez » Pt wrz 19, 2014 16:54

Re: Erasure

Postprzez Michał » Pt wrz 19, 2014 17:16

Peters1984 napisał(a):Fantastyczny projekt muzyczny z Wielkiej Brytanii.

To jest zespół, nie projekt... Pamiętam album "Wild!" z '89 - wówczas (jeszcze) interesowałem się tego rodzaju muzyką, i tym albumem Erasure wyznaczali wtedy już jakby inne ścieżki muzyczne - ich twórczość była zupełnie inna (świeższa, nowocześniejsza) od "zleżałych" już wtedy np. BBB, czy MT.
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez Peters1984 » N wrz 28, 2014 17:19

A który projekt Ci bardziej leżał Erasure czy Yaz?
Peters1984

Postprzez jollyroger72 » N wrz 28, 2014 17:23

Peters1984 napisał(a):A który projekt Ci bardziej leżał Erasure czy Yaz?

Michał napisał(a):To jest zespół, nie projekt...

Peters, zrozumiałeś, co Michał napisał :?:
Obrazek"Hey, where am I?"
"You wanna know where you are?
Hahaha, in PARADISE!"
jollyroger72
Administrator
Administrator

Postprzez Peters1984 » N wrz 28, 2014 17:59

Tak faktycznie, czytałem Michała, a jednocześnie w głowie gdzieś się taka szufladka otwarła. Oba to zespoły. Projektem było Blue System i La Roux obecnie. Z obu zespołów Yaz i Erasure była cała masa cudownych piosenek, Yaz było jednak bardziej wyraziste, przez mocny głos Alison. Co ciekawe ona zatraciła zupełnie tą magię, tą stylistykę jak zaczęła śpiewać sama, a pamiętajmy że napisała dla Yaz kilka piosenek min. "Nobody's Diary". Erasure to inna bajka: delikatny falset Andy'ego i inaczej aranżowane piosenki, zupełnie inaczej np: niż na pierwszej płycie DM poza jedynym wyjątkiem bliźniaczej siostry "Photographic" z czwartego album Erasure, kto wie ten wie. ;)

PS. Michał ma zdecydowanie rację nazywając to zespołem, to takie głupie przyzwyczajenie. projekt to formacja jednoosobowa, a zespół dwu lub więcej.
Peters1984

Postprzez jollyroger72 » N wrz 28, 2014 18:18

Peters1984 napisał(a):projekt to formacja jednoosobowa, a zespół dwu lub więcej.

Niekoniecznie. Jednym z najlepszym przykładów projektu wieloosobowego jest USA For Africa.

PS. W twoim mniemaniu Yaz to zapewne Yazoo.
Obrazek"Hey, where am I?"
"You wanna know where you are?
Hahaha, in PARADISE!"
jollyroger72
Administrator
Administrator

Postprzez Peters1984 » N wrz 28, 2014 18:24

Tak, ja z racji uwielbienia Ameryki wolę amerykańskie odpowiedniki, tak mam i tyle. A jednoosobowe La Roux to chyba nie jest zespół tylko projekt? Yazoo spełnia klasyfikację zespołu tak jak Erasure i Michał dobrze mnie poprawia. ;)
Peters1984

Postprzez Michał » Pn wrz 29, 2014 16:52

Peters - gdzieś coś ci tam dzwoni, ale jeszcze nie wiadomo w którym kościele :)
zespół - czyli to co znamy - grupa która nagrywa regularnie albumy i czerpie z tego korzyści (majątkowe zazwyczaj) natomiast projekt - jest to przeważnie jednorazowa inicjatywa grupy osób - często bywa że nagrywany jest album np. w celach charytatywnych, po czym taka grupa ulega rozwiązaniu. Więc ani Erasure, ani Yazoo nie są projektami.
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez » Pn wrz 29, 2014 16:52

Powrót do Lata 80-te... Złota dekada muzyki.