Skaldowie

Muzyka polska od big beatu aż po dzień dzisiejszy...

Skaldowie

Postprzez Athena » Cz gru 12, 2013 12:03

Skaldowie to polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965 roku. Uprawiane gatunki muzyczne to m.in. klasyczny rock, rock progresywny, folklor góralski, rock'n'roll, jazz, big-beat oraz muzyka pop. Założycielami grupy byli: Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru), Jacek Zieliński, oraz Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy Tarsiński.Oficjalnie zespół zadebiutował w październiku 1965 roku na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki, zdobywając pierwsze miejsce za utwór "Moja czarownica" 14 marca 1967 ukazała się pierwsza płyta zespołu pod tytułem Skaldowie. W grudniowym plebiscycie Radiowej Piosenki Miesiąca pierwsze i drugie miejsce zajęły odpowiednio piosenki "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał" i "Nie całuj mnie pierwsza".W 1968 Skaldowie zagrali w znanym filmie Kulig, do którego Andrzej Zieliński skomponował muzykę. W tym samym roku ukazał się drugi album zespołu Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał, a Skaldowie w wielu plebiscytach zostali wybrani najlepszym zespołem roku.W roku 1977 do pięcioosobowego składu grupy dołączył wokalista Stanisław Wenglorz (ex. Bardowie), obdarzony głosem, zbliżonym nieco do Iana Gillana z Deep Purple. Niemalże od razu ruszyli razem w trasę do ZSRR, gdzie wokalista wykonywał ze Skaldami piosenki grupy Deep Purple, oraz nowe piosenki napisane przez Andrzeja Zielińskiego specjalnie dla niego, tj. "Nie widzę Ciebie w swych marzeniach", "Wierzę w Ciebie" i "Kim ty jesteś, jak Cię zowią", wszystkie z tekstami Leszka Moczulskiego.W kwietniu 1981 roku zespół otrzymał propozycję kilkumiesięcznego tournee po Stanach Zjednoczonych. Ze względu na zainteresowanie publiczności amerykańskiej występami zespołu, kontrakt kilka razy był przedłużany. Podczas trasy zastała ich informacja o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Wtedy to Andrzej Zieliński podjął decyzję o pozostaniu w USA na stałe. Zespół koncertował do maja 1982 roku.
Wiosną 1987 roku Jacek Zieliński (zastępujący brata na pozycji lidera) reaktywował grupę w składzie: Jacek Zieliński – śpiew, skrzypce, trąbka; Konrad Ratyński – gitara basowa, śpiew; Jerzy Tarsiński – gitara, śpiew; Wiktor Kierzkowski – perkusja, oraz nowy instrumentalista klawiszowy, współpracujący wcześniej z Ewą Demarczyk – Grzegorz Górkiewicz. Zespół w owym składzie wystąpił na XXV Festiwalu w Opolu, wykonując premierową piosenkę "Nie domykajmy drzwi".
Skaldow lubie sluchac jak mam dobry humor :D Obok Ani Jantar,Sosnickiej,Karin Stanek,Czerwonych Gitar,Czerwono Czarnych to jeden z moich faworytow pewnej epoki.
Albumy
Skaldowie (1967)
Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał (1968)
Cała jesteś w skowronkach (1969)
Od wschodu do zachodu słońca (1970)
Ty (1970)
Wszystkim zakochanym (1972)
Krywań, Krywań (1973)
Szanujmy wspomnienia (1976)
Stworzenia świata część druga (1976)
Rezerwat miłości (1979)
Droga ludzi (1980)
Nie domykajmy drzwi (1989)
Po śniegu, po kolędzie (1994)
Podróż magiczna (1996)
Moje Betlejem (1997)
Harmonia świata (2006)
Skaldowie dzieciom (2007)
Oddychać i kochać (2009)
Z biegiem lat (2010)

Zrodlo:wikipedia
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez » Cz gru 12, 2013 12:03

Re: Skaldowie

Postprzez bluepearl » So paź 11, 2014 13:32

Bardzo lubię posłuchać sobie czasem takich klimatów muzycznych jakie tworzą Skaldowie. Mam co prawda tylko plytę z cyklu "The Best" ale słucha się tych piosenek z przyjemnością.
bluepearl

Re: Skaldowie

Postprzez Toja » Wt gru 16, 2014 16:00

Nie jestem fanką tego zespołu. Nigdy nie byłam i pewnie nie zostanę. Mają jednak w swoim repertuarze takie powiedzmy perełki. Wcale nie jest ich mało. Tych mogę słuchać na okrągło :-)
Toja

Postprzez » Wt gru 16, 2014 16:00

Powrót do Polskie Nuty