Wilki / Robert Gawliński

Muzyka polska od big beatu aż po dzień dzisiejszy...

Wilki / Robert Gawliński

Postprzez Smoczysko » Cz gru 12, 2013 15:46

Mój ulubiony zespół,nie będę ukrywała.Od samego początku,to chyba był początek lat 90 gdy tylko usłyszałam w radiu Son Of The Blue Sky zakochałam się bez pamięci. W wokaliście też :oops: :oops: Może nie jako w facecie,choć jest bardzo przystojny,ale w głosie i piosenkach jakie ten głos śpiewa.
Beniamin, Eli Lama Sabachtani , Glorya oraz Aborygen,moje ukochane piosenki z pierwszej płyty. Później już każdą płytę traktowałam jak skarb,bo na każdej są przepiękne piosenki.
Jak Robert zaczął karierę solową myślałam że zespół się rozpadnie na dobre.Na szczęście wrócili i mam podwójną radość bo solo Robert także pięknie pisze.Nie będę tu wymieniała wszystkich piosenek które lubię,bo były by tu same tytuły wspomnę tylko O sobie samym, Dokąd zmierzamy ,Kochankowie z bram i moją najukochańszą piosenkę jaka wyszła spod ręki Roberta -Pozytywka
Czytając biografię dowiedziałam się że on już w latach 80 był na scenie.Posłuchałam i chociaż to nie Wilki też ładna muzyka. :)
Smoczysko

Postprzez » Cz gru 12, 2013 15:46

Re: Wilki / Robert Gawliński

Postprzez Nemesis » N gru 15, 2013 07:17

Smoczysko napisał(a):Czytając biografię dowiedziałam się że on już w latach 80 był na scenie.Posłuchałam i chociaż to nie Wilki też ładna muzyka. :)

Był był... Takie zespoły jak Opera czy Madame działały krótko ale...szczególnie ten drugi narobił troszkę zamieszania na scenie muzycznej.... A Wilki...polubiłem własciwie od pierwszego usłyszenia "Eroll'a"... Na początku myślałem że to Madame się reaktywowało... :o Fajna nuta...ale jak usłyszałem "Son of the blue sky" to już w ogóle byłem w szoku że polski zespół może tak grac... To był początek lat 90 muzyka polska po zastoju budziła się i takie granie było nowością... Uwielbiam ten kawałek,choc nie uważam go z dzisiejszej perspektywy za najlepszy tej kapeli... Cały debiut,jak to w moim przypadku bywa nie przypadł mi do gustu,kilka piosenek traktuję tak sobie jak "Amiranda" czy "Rachela" ale jest na niej perełka,która dla mnie do dziś mimo ze tyle lat upłyneło jest najlepszą piosenka jaka ten zespół nagrał...- "Eli lama sabachtani".
Kapitalna nuta od początku do końca,fantastyczny tekst...ten utwór nie ma nawet pół słabego punktu...
Drugi album już mniej mnie elektryzuje...Znajduje się tam co prawda genialna "Moja Baby" czy "Na przekór Bogom",ale jest też dla równowagi najgorsza wg mnie piosenka Wilków - "N'Avoie"
Po powrocie zespołu na scenę całą polske ogarneła "Baśkomania"... Nie wiem do dziś co ludzie widzieli w tej piosence...ale cóz...może się nie znam...Wole zdecydowanie "Urke" .
Kiedyś dzięki uprzejmości pewnej koleżanki poznałem kawałek,który umknął mojej uwadze...może dlatego że przestałem na pewien czas "monitorować" ten zespół,a poza tym chyba ten kawałek jakiejś popularności w mediach nie miał... "Atlantyda łez",bo o niej mówie to pokaz kunsztu ekipy Gawła....Świetny kawałek od razu wpadający w ucho...Podobnie jak "Na zawsze i na wieczność " z następnej płyty... Warto wspomnieć że Wilki starały się także o występ na Eurowizji...Szkoda ze "Here i am" nie usłyszała Europa...bo to kawałek niesamowity...
Co do kariery solowej Gawlińskiego...Tez jest bogata ( w końcu 5 płyt) i zawiera mega hity... Wymienie tylko kilka które dla mnie sa ważnymi piosenkami i które należą do czołówki polskiej muzy lat 90 i pierwszej dekady nowego wieku... "Beze mnie o mnie" ; "Dokąd zmierzamy" czy "Sid i Nancy" to tylko kilka z kapitalnych utworów solowych Gawlińskiego... Ale najlepszym jest podobnie jak u Smoczyska kawałek wzbudzający we mnie dreszcze...

"Nie czułem jego piór
kiedy leciałem w dół
nie wiem nawet czy był przy mnie
a kiedy działo się zło
kiedy widziałem to
nic nie stało się we mnie

nie wierzę w żaden cud
w żadną z dróg
każdy z nas błądzi tu
nie wierzę...

Babilon wokół nas
jak rozpędzony głaz
zgniata wszystko co jest inne
i w piekle ani w niebie
nie będę szukał ciebie
nie wiem nawet
czy byłeś kiedyś przy mnie"

Cudowny kawałek...dla mnie nie ma lepszego numeru Roberta Gawlińskiego... "Pozytywka" to absolutny majstersztyk muzczny...
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez Sebastian1981 » Śr gru 18, 2013 16:40

dla mnie zespół Wilki to tylko i wyłącznie 3 pierwsze płyty : Wilki,Przedmieścia oraz Acousticus Rockus.Od momentu powrotu , ich muzyka kompletnie mi się nie podoba.Uważam że mieli swój czas , swój moment.A od 2004 to już tylko odcinanie kuponów od dawnej sławy.Z solowej twórczości Roberta Gawlińskiego podoba mi się tylko kilka piosenek : Miasto We śnie , Mamy Tylko Chwilę czy Trzy Dni Z Deszczem.
Sebastian1981

Postprzez jollyroger72 » Śr gru 18, 2013 17:40

Sebastian1981 napisał(a):Trzy Dni Z Deszczem.

:?:
Ja znam utwór "Trzy noce z deszczem" :wink:
Obrazek"Hey, where am I?"
"You wanna know where you are?
Hahaha, in PARADISE!"
jollyroger72
Administrator
Administrator

Postprzez Nemesis » Pt gru 27, 2013 12:22

W każdym razie wiadomo o jaki kawałek chodzi... Ostatnio głośno o synach Roberta... Zarówno Benjamin jak i Emmanuel szykują ostry skok na polska scenę muzyczną... W wywiadzie jakiego udzielił Gaweł w "Złotych Przebojach" wynika że niewykluczone że z nimi zagra i zaśpiewa... To byłoby coś... :)
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez Athena » Pt maja 09, 2014 11:32

Wilki dla mnie to przedewszystkim R.Gawlinski.Jego glos poprostu jest cudowny taki cieply ,no i bardzo mi sie podobal w latach 90-tych... :oops: Jeden z lepszych zespolow polskich niektore ich utwory nigdy mi sie nie znudza
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez » Pt maja 09, 2014 11:32

Powrót do Polskie Nuty