Polski rock lat 80

Muzyka polska od big beatu aż po dzień dzisiejszy...

Polski rock lat 80

Postprzez Nemesis » Cz lis 28, 2013 11:34

Początek lat 80 niezbyt sprzyjał jakiejkolwiek rozrywce,jednakże nawet w tej politycznej zawierusze wielu ludzi znudzonych muzyką estradową sięgnęło po gitary i zaczęło tworzyć muzykę,która do dziś uznawana jest za najlepszy okres muzyczny w naszym kraju.
Maanam. Perfect, Lady Pank, Lombard, Oddział Zamknięty, TSA czy Republika to tylko ułamek zespołów,które na początku lat 80 zaczęły poważnie mieszać na muzycznej scenie i wiele z nich do dziś istnieje i nagrywa... Na początku lat 80 działająca od dawna przecież Budka Suflera zyskała spora konkurencje,co polskiej muzyce wyszło tylko na dobre... Do tego radio zaczęło grać rocka przewidując ze tym zyskaja słuchaczy... I jak się okazało słuszne to było myślenie....
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Cz lis 28, 2013 11:34

Re: Polski rock lat 80

Postprzez Konik Polny » So lis 30, 2013 20:49

Lata 80-te to przełom w polskim rocku. Tylko z perspektywy czasu ( moim zdaniem ) wielu wykonawców jest dość wielką cienizną. Nie będę owijał w bawełnę, że nie zachwyca mnie dziś ta muzyka. Ogólnie lata 80-te dziś w dużej mierze mnie odpychają, nie patrząc czy to polski czy zagraniczny rock. Maanam, TSA, Turbo, Rezerwat, Mr. Zoob ( genialny zespół, potoplasta Akurat itp)
Exodus, Ogród Wyobraźni ( szkoda, że zaprzepaścili swoją szanse ), Easy Rider ( Cezary Cznernastek to świetny skrzypek).
Kicz - Lady Punk, Banda i Wanda, Lombard ( zdecydowana mniejszość ), Budka Suflera ( tendencja spadkowa)
Porażka - Azyl P., i wiele innych.
Konik Polny
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez Sebastian1981 » N gru 01, 2013 16:12

A ja uwielbiam polskiego rocka lat 80.I to zarówno tego z okresu tzw. boomu jak pózniejszego okresu czyli tzw. krajowej sceny młodzieżowej.W tekstach tychże zespołów możnawyobrazić sobie dosłownie i ironiczny sposób jak wyglądała tamta rzeczywistość.Oczywiście nie wszystkie zesopoły mi przypadły do gustu.Najbardziej z tamtej dekady lubię Lady Pank , Dżem , Republika , Obywatel GC , Perfect , Lombard , Róże Europy , Oddział Zamknięty , T.Love , Chhłopcy z Placu Bronii , Kombi , Turbo .Budka Suflera także prezentowała się przyzwoicie w latach 80.
Sebastian1981

Postprzez Sebastian1981 » N gru 22, 2013 23:00

Dziś mija 12 rocznica śmierci jednej z legend polskiej muzyki lat 80 - Obywatela GC i lidera zespołu Republika czyli Grzegorza Ciechowskiego.Chciałem przypomnieć o tej smutnej rocznicy.Bo na forum jakby o tym zapomniano.
Sebastian1981

Postprzez Nemesis » Pn gru 23, 2013 07:59

Nie zapomniano,nie zapomniano...Już wczoraj pracowałem nad tematem o Republice,czas nie pozwolił dokończyć...ale juz dziś wątek o tym znakomitym zespole jest...
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez Bobby-X » Wt gru 24, 2013 06:42

Takie zespoły jak Lady Pank,Lombard,Perfect,Republika,Oddział Zamknięty to klasyka muzyki polskiej i nazywanie ich cienizną jest co najmniej dziwne.Nie wiem jakiej muzyki pan Konik Polny słucha,być może Dody i Mandaryny skoro nazywa takie kapele kiczem i cienizną. :shock: Skoro by tak było to znaczy że całe pokolenie,które jest też moim pokoleniem nie ma gustu i słucha cienizny :lol:
Bobby-X

Postprzez Kamros » Śr kwi 23, 2014 16:56

Nie przesadzajmy że cała dzisiejsza muzyka jest zła,bo zdarzają się kapele pokroju Iry,Tipsy Train,Leniwiec i wiele jeszcze innych które dają radę. W latach 80 była w zasadzie tylko polska muzyka promowana,łatwiej było się wybić,poza tym wtedy był boom rocka,teraz króluje raczej pop.
Kamros

Postprzez tiffany » Śr maja 07, 2014 19:05

Lubię czasem posłuchać takich zespołów jak Budka Suflera,Lombard,Lady Pank albo Urszuli. Przypominają mi dzieciństwo,poza tym te piosenki mają jakąś tam swoją duszę :roll: Ale najbardziej lubię Maanam, myślę że bez nich polska muzyka byłaby inna. Kojarzą mi się z dzieciństwa. Gdy byłam mała to mój brat, z którym dzieliłam pokój, moi kuzyni, bardzo ich lubili, słuchali często kaset "Mental cut" i "Nocny patrol" - te płyty są naprawdę ciekawe, mają w sobie coś takiego... psychodelicznego... Istnieją podziały na stary i nowy Maanam, dla mnie nie ma to większego znaczenia - myślę, że od płyty "Róża" zrobili również sporo ciekawych rzeczy. Najmniej zdecydowanie podobała mi się płyta "Klucz". Zaś jeśli chodzi o moje ulubione utworki, są to: Simple story, Zdrada, Nocny patrol, Jestem kobietą, Krakowski spleen, Kreon, Róża, Mówią że miłość mieszka w niebie, Piekło i niebo (i jeszcze kilka piosenek z "Hotel Nirwana"), Smycz, Hamlet, Moje urodziny - Ósmy czerwca (i również jeszcze kilka piosenek ze "Znaków szczególnych"). Na uwagę zasługuje, moim zdaniem, świetny koncert na - bodajże- ich 20 albo 25-lecie, z 2000 roku. Świetne duety, m.in. z Nosowską , Justyną Steczkowską , Stanisławem Soyką . Hmm... lubię ten zespół... Szkoda tylko że już nigdy nie nagraja nic nowego,a jeśli nawet to bez Marka Jackowskiego to już nie będzie to.
tiffany

Postprzez Pablo70 » N lis 30, 2014 18:44

Nie zapominajmy o punk rocku i nowej fali. Pojawiła się też gdańska scena. Takie zespoły jak Dezerter, KSU, M'kwa, Abaddon, Xenna, Kult, Made In Poland, Kosmetyki Mr's Pinki, Bielizna i jeszcze wiele wiele chociaż grane właściwie tylko w Harcerskiej tworzyły rocka.
Pablo70

Postprzez Zołza » Pn gru 01, 2014 07:39

Trochę jak widzę po macoszemu potraktowano w temacie TSA ( Tajne Stowarzyszenie Abstynentów) . Zespół , który według mnie jako pierwszy nadał miano w Polsce muzyce heavy metalowej . Ich pierwsza płyta " Live " ( 1982) wydana w pierwszym i jak dla mnie jedynym składzie zespołu
Marek Kapłon – perkusja
Stefan Machel – gitara
Marek Piekarczyk – wokal
Andrzej Nowak – wokal, gitara
Janusz Niekrasz – gitara basowa to jak objawienie w Polsce w latach 80-tych.
Grzechem by było nie wspomnieć o utworach "51" ,"Chodzą ludzie" , "Trzy zapałki" ,które do dziś na koncertach wywołują okrzyki zachwytu i przenoszą w inny świat. Są niezniszczalni. Będąc w tym roku w październiku na ich koncercie w Tarnowie nie mogłam wyjść z podziwu- nadal maja takiego powera , że drżyjcie narody :mrgreen: a 15-18 latki znają ich wszystkie kultowe teksty na pamięć :D
Zołza

Postprzez » Pn gru 01, 2014 07:39

Powrót do Polskie Nuty