Dżem

Muzyka polska od big beatu aż po dzień dzisiejszy...

Dżem

Postprzez Sebastian1981 » So sty 25, 2014 18:12

Polski zespół blues - rockowy , którego początki datuje się na 1973 rok.Założycielami byli bracia Otrębowie Adami Beno oraz Paweł Berger.Jeszcze w tym samym roku do zespołu dołączył Ryszard Riedel a w 1978 Jerzy Styczyński.Od 1980 roku zespoł prowadził regularną działalność koncertową , koncertując w całym kraju.Tworzył głównie blues -r ockową muzykę , wpłatając czasem elementy reeagge, co wychodziło ze znakomitym efektem.Zwłaszcza za czasów Ryśka Riedla.Wydawał także single a od 1985 zaczęły się także pojawiać albumy z prremierowymi utworami.Już pierwszy 'tonpressowski' singiel "Paw/Whisky" , przyniósł zespołowi ogromną popularność.Kolejne single z małych analogowych płytek takie jak "Dzień , w którym pękło niebo" , ''Wokół sami lunatycy", "Mała aleja róż" czy "Skazany na bluesa'' , tylko tę popularnośc podtrzymały.Godna jest tu składanka"The Singles" z 1992 , która zenrała te dżemowe single.W 1985 roku ukazała się debiutancka płyta Dzemu zatytułowana ''Cegła'' ,która okazała się ogromnym sukcesem wśród szeerokiej nie tylko hippisowskiej publiczniośći.Zespół zyskał także ogromne uznanie wśród krytków.Szczególną uwagę zwracał wokalista Dżemu Ryszard Riedel.Jego styl wokalny był nie do podrobienia.Niestety z biegiem lat coraz bardziej pogrążał się w narkotykowym nałogu , co ciążyło coraz bardziej na pracy zespołu.Jeszcze w latach 80 zespół koncertował więc z M.Jakubowicz czy T.Nalepą.Niemniej jednak mimo kłopotów głównego wokalisty Dżem nagrywał kapitalne zarówno studyjne jak i koncertowe płyty.W latach 80 wydał więc "Zemstę Nietoperzy " ( z pamiętnymi "Naiwnymi Pytaniami czy Koszmarną Nocą" ) , "Najemnik" ( kolejner szlagiery "Modlitwa III , Wehikuł Czasu").Wśród koncertowych dokonań zespołu z lat 80 na uwagę zasługuje przede wszystkim"Absolutely Live"z 1986.Jest to jedna z najlepszych koncertowych płyt w historii polskiego rocka.Pozostałe dwie koncertówki czyli "Dzień , w którym pękło niebo" oraz "Lunatycy czyli tzw. przeboje całkiem live"z różnych przyczyn może nie były już tak mocne jak AL .Ale są one godne polecenia.W lata 90 zespoł wszedł w znakomitym stylu"Detox" wydany w 1991 roku to jedna z najlepszych płyt nie tylko samego Dżemu, ale także w historii polskiego rocka.Album ten przyniósł takie klasyki jak "List do M." , "Sen o Victorii" czy "Jak malowany ptak".Dobrą passę zespołu podtrzymała znakomita dwupłyytowa koncertówka "Wehikuł Czasu" z 1992 roku.Niestety lata 90 nie zakończyły kłopotów Ryśka Riedla z piekielnym narkotykowym nałogiem.Ostatnim studyjnym albumem z nim była przepiękna płyta "Autsajder" z 1993 .Jeszcze w 1 połowie 1994 roku , zespół zarejestrował materiał na dwie płyty z akustycznymi wersjami swoich przebojów.Ukazały się one pod tytułem "Akustycznie" oraz "Akustycznie - suplement"Nastąpiło to już po lipcowej tragedi.30 lipca Ryszard Riedel przegrał walkę z narkotykowym nałogiem i niestety odszedł na zawsze.Zespoł który od dawna próbował pomóc wokaliście z tej nierównej walce stosując chociażby tak drastyczne metody jak czasowe zawieszenia wokalisty w prawach członka zespołu , zmuszony był więc poszukac nowego wokalisty.Został nim Jacek Dewódzki , którego w 2001 zmienił Maciej Balcar.Jest on zresztą wokalistą Dzemu do dziś.W 2005 nastą piła druga tragedia.W wypadku samochodowym zginął jeden z założycieli zespołu - klawiszowiec Paweł Berger.Zespoł koncertuje i nagrywa do dziś.Przyznam się jednak że najbardziej podoba mi się twórczośc z Ryśkiem Riedlem.Z rzeczy nagranych już po śmierci RR , podoba mi się tylko kilka płyt.Takie albumy jak "Kilka zdartych płyt" obie części " W operze" czy "2004" są dobre a nawet bardzo dobre.Jednakże nawet one nie mają już takiego smakujak te z lat 1981-1994.Bowiem jak dla mnie po śmierci RR , Dżem stracuił już swój smak.Niemniej jednak , czasem sięgam po twórczość postriedlowską.
Sebastian1981

Postprzez » So sty 25, 2014 18:12

Re: Dżem

Postprzez Athena » N sty 26, 2014 10:24

Jeden z lepszych polskich zespolow tamtych lat ,choc jak dla mnie teksty Dzemu sa zabardzo dolujace co pewnie bylo odzwierciedleniem prywatnej sytuacji wokalisty.Nie da sie jednak zaprzeczyc ze Ryszard Ridel byl nieprzecietny,szkoda tylko ze odszedl tak wczesnie.Mimo ze Dzem nigdy nie nalezal do moich faworytow lubie posluchac kilku utworow "Sen o Victorii" "Whysky" ,"List do M".Po smierci Ryszarda Ridla nie siegalam juz po plyty zespolu wiec nie jestem obeznana z tworczoscia Dzemu tego okresu.Chyba przez jakis czas w zespole wokalista byl syn Ryska Sebastian ,ktory ma bardzo podobny glos do swojego ojca.
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez Sebastian1981 » N sty 26, 2014 16:09

Athena napisał(a):Jeden z lepszych polskich zespolow tamtych lat ,choc jak dla mnie teksty Dzemu sa zabardzo dolujace co pewnie bylo odzwierciedleniem prywatnej sytuacji wokalisty.Nie da sie jednak zaprzeczyc ze Ryszard Ridel byl nieprzecietny,szkoda tylko ze odszedl tak wczesnie.Mimo ze Dzem nigdy nie nalezal do moich faworytow lubie posluchac kilku utworow "Sen o Victorii" "Whysky" ,"List do M".Po smierci Ryszarda Ridla nie siegalam juz po plyty zespolu wiec nie jestem obeznana z tworczoscia Dzemu tego okresu.Chyba przez jakis czas w zespole wokalista byl syn Ryska Sebastian ,ktory ma bardzo podobny glos do swojego ojca.

Małe sprostowanko.Sebastian Riedel nigdy nie był wokalistą Dżemu.Bezpośrednim następcą RR został Jacek Dewódzki .Od 2001 roku zaś , głównym wokalistą jest Maciej Balcar.
Sebastian1981

Postprzez Nemesis » Pn sty 27, 2014 10:20

No regularnym wokalistą Sebek nie był,ale wiele razy występował na koncertach razem z Dżem. Moim zdaniem szkoda,ale cóz załóżył Cree i dobrze mu tam... Z poRiedlowego Dżemu właściwie tylko Alex i Do Kołyski są utworami świetnymi dla mnie...reszta jest średnia i daleko odbiegająca od czasów gdy wokalistą Dżem był Riedel... Nie bede tu wymieniał tytułów,bo musiałbym wymienić sporo,ale takie klasyki jak "Modlitwa" ; "Sen o Victorii" czy "List do M." to dla mnie jedne z najwspanialszych polskich kompozycji.
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez Stormbringer » Pn kwi 28, 2014 14:29

Dżem nie byłby taki sam gdyby nie sam Riedel - zamknięty w sobie, żyjący jakby w innym wymiarze marzyciel, który nie zgadzał się z banalnością egzystencji w smutnych śląskich blokowiskach. Rysiek był polskim Jimem Morrisonem i Kurtem Cobainem w jednym. I, co ciekawe, nie umarł z przedawkowania :D List do M. - chyba jeden z najbardziej poruszających kawałków Dżemu
Stormbringer

Postprzez Sebastian1981 » Śr lip 30, 2014 21:09

Dziś mija 20 rocznica śmierći Ryśka Riedla.Oczywiście u mnie na cd gościł Dżem z najlepszych czasów czyli gdy wokalistą był RR.Słuchałem następujących płyt : Najemnik , Detox,Autsajder , The Singles.Dodam od razu iż są to oryginalne cd.Dżem zresztą gości u mnie często, jednakże sięgam głównie po twórczość z Ryśkiem.

R.I.P Ryszard Riedel ( 1956 - 1994 )
Sebastian1981

Postprzez Toja » Wt gru 16, 2014 16:06

Dżem to R. Riedel, ale własnie z tego m. in powodu wybrałam się na koncert Dżemu, kiedy pałeczkę po nim przejęli inni. Każdy z nas jest, jaki jest i nie ma co porównywać. Obecnie też dają czadu. Wokalista ciągle musi walczyć z legendą i udowadniać, że naprawdę jest dobry w tym, co robi. Wg mnie wcale nie musi....
Toja

Postprzez » Wt gru 16, 2014 16:06

Powrót do Polskie Nuty