Coma

Muzyka polska od big beatu aż po dzień dzisiejszy...

Coma

Postprzez Bobby-X » Wt mar 04, 2014 09:56

Obrazek

Zespół Coma powstał w czerwcu w 1998 roku w Łodzi.
Przez pięć lat mimo że nie mieli podpisanego kontraktu z żadna wytwórnią potrafili ściągać na koncerty wielotysięczne tłumy. Choć zespół założony został przez Dominika Witczaka (gitara) i Tomasza Stasiaka (perkusja) najbardziej znaną i rozpoznawalna postacią stał się Piotr Rogucki,wokalista kapeli. Dziś bardzo znana postać,aktor (genialna rola w "Misji Afganistan) ,od niedawna także juror jednego z programów szukających muzycznych talentów.
Pod koniec 2003 roku, nastąpiło podpisanie kontraktu z BMG Poland. Współpraca układała się pomyślnie i już w roku 2004 grupa wydała pierwszy studyjny album o chwytliwym tytule "Pierwsze Wyjście z Mroku". Do dziś album należy do największych osiągnięć muzycznych Comy.
W roku 2005, podczas przerw w koncertach zespół rozpoczął pracę nad nowym materiałem, często wypróbowując nowe utwory podczas występów na żywo.
Tak zrodził się drugi krążek "Zaprzepaszczone Siły Wielkiej Armii Świętych Znaków" który zawierał spory przebój - "Daleka droga do domu" ale wg mnie był dużo gorszy niż debiutancki krążek.
W 2008 roku miejsce Tomasza Stasiaka za bębnami zajął niewiarygodnie uzdolniony Adam Marszałkowski. W tym samym roku miał premierę trzeci album o zagadkowej nazwie "Hipertrofia" . Jest to album koncepcyjny, gdzie wszystkie utwory powiązane są jedną myślą przewodnią. W tym przypadku jest to "życie ludzkie, jako szeroko pojęta wola istnienia".
Czwarty studyjny album zespołu miał premierę w roku 2011. Choć płyta celowo nie otrzymała tytułu, to nieoficjalnie ze względu na okładkę istnieje jako "Czerwony album". Tydzień po premierze osiąga już status Złotej Płyty, a drugi singiel "Los cebula i krokodyle łzy" przez wiele tygodni okupuje playlisty stacji radiowych i znajduje się w czołówce list przebojów.

Coma to ewenement na obecnym rynku muzycznym w Polsce.Przez wielu niedoceniana (nie rozumiem jak takie kawałki jak "Leszek Żukowski" i "100 tysięcy jednakowych miast" nie stały się przebojami :shock: ) ale artystycznie jedna z najwartościowszych rockowych kapel w tym kraju.
Bobby-X

Postprzez » Wt mar 04, 2014 09:56

Re: Coma

Postprzez Nemesis » Pn mar 10, 2014 17:38

No tak ...zdumuchnałeś mi temat :lol: A dopiero co gadałem z Jollym o tym by taki topik powstał...i powstał.Super,bo Coma to jeden z tych zespołów nowej generacji muzycznej który uwielbiam.
Grają ostro,z zębem,a teksty Roguckiego jak dla mnie są genialne.
Zresztą sam Rogucki...
Facet który swego czasu wygrał Konkurs piosenki aktorskiej,a głos ma jak dynamit. Do tego fajnie go czasem zobaczyć w filmie... Rola cwaniaczka bazarowego w "Czasie Honoru" czy kibol w "Skrzydlatych świniach"...świetne...
Teraz jest jurorem w "Must be the music" i idzie mu co najmniej tak dobrez jak łozo...
"Pierwsze wyjście z mroku" było płytą kapitalną ,z niesamowitym Leszkiem Żukowskim" , "Spadam" czy "100 tysięcy takich samych miast" ale drugi krążek pokazuje że możliwości tego zespołu są jeszcze większe
Utwory "Listopad","Daleka droga do domu""Ostrość na nieskończoność""W ogrodzie" czy też ponad 14 minutowy utwór tytułowy "Zaprzepaszczone siły swiętych znaków" sprawiły że ta łódzka kapela na trwałe wpisała się do kanonu muzyki rockowej w Polsce. Trzecia i czwarta płyta juz tylko ugruntowały status na rynku Comy...ale przecie wiadomo że ten zespół na każdym albumie daje taką ilość mięcha rockowego że na kolejnych albumach można sie spodziewać wszystkiego co w tej muzie najlepsze... Mam tylko nadzieję ze nie pójdą drogą Hey'a :roll:
Piotr Rogucki pokazał ze przy boku Sharon del Adel z Within Temptation też potrafi pokazać siebie...

"Whole World is Watching"

Reasumując...dla mnie zespół z absolutnej czołówki polskiego rocka XXI wieku..

Leszek Żukowski - http://www.youtube.com/watch?v=B8yz5la6PG4

100 tysięcy takich samych miast - http://www.youtube.com/watch?v=uteGVgn4Hkc

Zbyszek - http://www.youtube.com/watch?v=uteGVgn4Hkc

Daleka droga do domu - http://www.youtube.com/watch?v=BE8nyNVeSmA

Los cebula i krokodyle łzy - http://www.youtube.com/watch?v=mlC0VDfp7PA

To tylko kilka swietnych moim zdaniem kawałków Comy... Do tego dodałbym rozbudowany,świetny numer

Nie tylko dla ciebie - http://www.youtube.com/watch?v=y_xmuB_YtjU

Kontrowersje wśród łodzian wzbudziła kompozycja...

Deszczowa piosenka - http://www.youtube.com/watch?v=d6ct8o8ehvk

...Którą uznano za antyreklame Łodzi,ale cóz...tekst niestety mówi prawdę :wink:
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez ryba1969 » Wt mar 11, 2014 21:25

Jakieś 8 lat temu poznałem tą kapele. Pamiętam jak powiedziałem kuzynowi, żeby nagrał mi płytkę z dobrym rockiem jak się wyraziłem no i włożyłem ją do odtwarzacza a tu leci "Spadam". Już gdzieś wcześniej obiła mi się o uszy taka nazwa jak Coma, ale wyłącznie kojarzyłem ją właśnie z tym kawałkiem. Przy słuchaniu stwierdziłem, że jest to strasznie melancholijna piosenka i nawet połowy nie wysłuchałem i przełączyłem dalej. W ogóle mi wtedy ta muzyka nie przypadła do gustu. Potem do Comy próbowała mnie przekonać koleżanka z liceum i proponowała bym przesłuchał ich płytę. Powiedziałem jej wtedy, że tego nie będę słuchać, bo mi się nie podoba i już. Teraz mi to wypomina.Potem kumpel udostępnił mi utwór "Piosenka pisana nocą". Pamiętam, że wtedy bardzo spodobał mi się ten tytuł no i nie zwróciłem większej uwagi na to, że to ta nielubiana przeze mnie Coma ( właściwie to od Piotrka utwór), puściłem i się zakochałem. Chyba dzień później usłyszałem w radiu Leszka Żukowskiego i pomyślałem: Przecież to Coma! W moim przypadku chyba musiałem dorosnąć do tej muzyki. Żałuję trochę, że tak późno, ale ważne, że w ogóle to się stało. Zespół świetny i zgadzam sie z przedmówcami że w zalewie popowej papki błyszczą na polskim rynku.
ryba1969

Postprzez franek04 » Śr mar 12, 2014 13:17

Lubię Come. Chociaż pierwsza płyta troszkę mnie zawiodła. Z większą chęcią wracam do utworów kiedy Rogucki tworzył poezję śpiewaną i tych rockowych z ostrzejszymi refrenami. Pierwsze wyjście z mroku - dla mnie złe dobrane kawałki na płytę. Lubię te demo nie umieszone na płytach grane na koncertach. Grają z pasją i przekonaniem, mają dobre teksty, na koncertach zawsze dają z siebie 100%
franek04

Postprzez Bobby-X » Cz mar 13, 2014 20:21

Tak,koncerty są świetne. Widac ze zespół jest dla publiki a nie odwrotnie. Rogucki to bestia na scenie,przekazuje całego siebie na koncertach Comy.Można mu zarzucać grafomaństwo,chociaż ja się z tym nie zgadzam,ale trzeba przyznać ze to jeden z lepszych obecnie głosów rockowej muzyki.
Bobby-X

Postprzez jollyroger72 » So mar 15, 2014 11:35

Napiszę szczerze - przechodzę obok muzy tej kapeli bardzo obojętnie. Nie przeszkadza mi, to co chłopaki tworzą, ale nie jest to dla mnie jakaś porywająca twórczość... Dlatego nie będę bliżej się odnosił do ich dokonań.
Nemesis napisał(a):Teraz jest jurorem w "Must be the music" i idzie mu co najmniej tak dobrez jak łozo...

Jak przeczytałem te słowa, to szczerze się uśmiałem :lol: :lol: :lol: A to dlatego, iż przypomniałem sobie, że kilka dni wcześniej widziałem takiego jednego "mośka" wśród jurorów, nie wiedząc, że to jest Roguc... :oops: Patrząc na twarz tego gościa myślałem, że to jakiś safanduła z kapeli rapowo-popwej :lol: :lol: :lol:

I co? Teraz pewnie niejeden z Was śmieje się ze mnie, że nie znałem z twarzy Roguckiego... :oops: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Obrazek"Hey, where am I?"
"You wanna know where you are?
Hahaha, in PARADISE!"
jollyroger72
Administrator
Administrator

Postprzez Nemesis » N mar 16, 2014 07:48

A niby dlaczego miałby się ktoś śmiać? Ja na przykład nie wiem jak wyglądają goście z Weekend i jakoś mi to nie przeszkadza. :lol: Coma jest specyficzną grupą którą albo można kochać,albo nienawidzieć...Nic po środku. Mnie nowy image Roguckiego też troszkę rozbawia,z tymi wąsami wygląda zabawnie :lol: ale co tam,byleby grał tak jak do tej pory. A gasi wszystkowiedzącą Korę w MBTM wręcz wzorcowo :lol: :lol: :lol:
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez WoyteK » Wt mar 18, 2014 07:38

Pierwsze dwie płyty bardzo dobre,później już znacznie gorzej,a ostatnia to już totalna porażka.Rogucki sam nie wie co śpiewać czy rocka czy poezję śpiewaną.Tak jak mówię dwie płyty i szlus,chociaż trzeba przyznać że "Tonacja" , "Pasażer" , "Żukowski" i "Spadam" wymiatają.
WoyteK

Postprzez Bobby-X » Śr mar 19, 2014 14:19

Zgadzam się że dwie pierwsze płyty były świetne,ale nie uważam by czerwona płyta była porażką. Przecież sa tam dwa potencjalne hity "Deszczowa piosenka" i "Los cebula i krokodyle łzy". Piosenki świetne :!: To już bardziej "Hipertrofia" jest dostępna jedynie dla koneserów specyficznej muzyki.
Bobby-X

Postprzez tiffany » Śr maja 07, 2014 17:56

kiedyś miałam chwilowego hopla na punkcie Comy i dziś czasami (bom sentymentalne zwierzątko) słucham sobie w ramach relaksu .co do wokalu to rzeczywiście - ogromne możliwości wokalisty i tego mu odebrać nie można, potrafi pokazać taki autentyczny ból w głosie że jestem pod wrażeniem, ale nie wszystkie piosenki mi się podobają.
tiffany

Postprzez » Śr maja 07, 2014 17:56

Powrót do Polskie Nuty