Behemoth

Muzyka polska od big beatu aż po dzień dzisiejszy...

Behemoth

Postprzez Nemesis » So lis 30, 2013 11:18

Obrazek

Zespół,który budzi wiele kontrowersji,ale uważam że jest na tyle ważnym przedstawicielem polskiej muzyki że wątek należy się mu na tym forum....

Powstał w Gdańsku w 1991 roku z inicjatywy 14-letniego wówczas Adama Draskiego oraz 15-letniego Adama Muraszko. Sami muzycy poznali się w 1987 roku, gdy jako dzieci zafascynowani muzyką takich grup jak Kat, TSA, Kiss, Metallica, Poison.Do 1992 występowali jako Baphomet...

Jeszcze w tym samym roku,już pod obecną nazwą kapela nagrała zarejestrowaną w piwnicy płytkę "Endless Damnation".Jednak na pierwszy album zespół musiał czekać do 1994 roku.
Wtedy to światło dzienne ujrzała płyta "Sventevith (Storming Near the Baltic)"...na którym słychać wyraźne wpływy grup Celtic Frost czy Rotting Christ.
Na drugim,nagranym w 1996 roku albumie znalazły się dwie polskie kompozycje oraz pojawił się żeński głos...
"Grom" ,bo tak zatytułowany był album,odbiegał stylistycznie od debiutu,był płytą znacznie dojrzalszą i powoli pokazywał drogę jaką podążać chce grupa...
Na tej płycie Nergal po polsku "wypowiedział" się o krainie z której pochodzi...Cofnął się 1000 lat wcześniej.... :wink:

Lasy Pomorza

"Zimna noc zaległa nad prastarym borem,
Ulewne deszcze wypełniają drogi mej wsi,
Ukrytej gdzieś w głębi pomorskich lasów.
Jak strugi łez, deszcz oczyszcza nasza rzeczywistość,
Mamy rok dziewięćsetny...

Lasy Pomorza...
Lasy Pomorza... pomorska rzeczywistość

Wiem, że urodziłem się właśnie tam,
Żeby czynić mych ojców kulturę piękniejszą.
Wiem, że oddałem im swoje serce,
Bólem i trwogą przepełnione... "

W 1997 roku lider grupy "Nergal" rozpoczął studia na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Filologiczno-Historycznym.
Nie przeszkodziło to jednak w wydaniu kolejnego albumu, zatytułowanego "Pandemonic Incantations"

Jest to pierwszy album z perkusistą Zbigniewem Promińskim, którego muzyczne inspiracje z gatunku death metal wyraźnie zarysowały charakter partii wspomnianego instrumentu.
Utwory na albumie zrealizowano w szybszych tempach z udziałem instrumentów klawiszowych, na których gościnnie zagrał Piotr Weltrowski. Riffy są melodyjne oraz znacznie "cięższe" niż na poprzednich wydawnictwie zespołu.

Kolejne płyty "Satanica" , "Thelema.6" , "Zos Kia Cultus (Here and Beyond)" wydane na poczatku XXI wieku rozpoczęły także "nowy,złoty wiek" w historii kapeli...
Zespół zaczął koncertować w Europie m.in we Francji, Hiszpanii i Anglii,a album "Zos Kia...." został wydany również za oceanem,czyniąc kapele coraz bardziej rozpoznawalną....
Szkoda że konflikty w zespole i częste zmiany składu nie pozwalały w pełni cieszyć się sukcesem...

Płyty "Demigod" i "Demonica" tylko wzmocniły zainteresowanie kapelą poza granicasmi kraju...
W Polsce było znacznie gorzej.... Behemoth koncertował,ale o ironio bardziej znany był w Europie i na świecie niż u nas...

W 2005 roku powstał ósmy album Behemoth zatytułowany "The Apostasy"
Został zrealizowany z gościnnym udziałem jazzowego pianisty Leszka Możdzera oraz wokalisty Warrela Dane (z grupy Nevermore), którzy wystąpili w utworze "Inner Sanctum", w którym pojawiły się również sample nagrane w świątyni Hagia Sofia w Stambule.
Ponadto utwór pt. "Pazuzu" zawiera sample nagrane w świątyni Sawayambunath Stupa (potocznie Świątynia Małp) w Katmandu, nagrań dokonał Darski podczas podróży po Nepalu w 2005 roku. W nagraniu albumu brał udział również siedmioosobowy chór pod batutą Jakuba Mańkowskiego.
Było to pierwsze wydawnictwo zespołu, które zadebiutowało w amerykańskim zestawieniu Billboardu 200, uplasowując się na 149. miejscu.
Promocja albumu The Apostasy trwała do grudnia 2008 roku i objęła ponad 200 koncertów na całym świecie...
Płytę promowały również klipy.... jeden z teledysków do utworu "Inner Sanctum", zrealizowany w Maurzycach w skansenie wsi łowickiej :D
Swoja droga dla mnie jedna z lepszych kompozycji grupy....

Inner Sacrum

Wydany 7 sierpnia 2009 (w USA 4 dni później) album "Evangelion" przyniósł zespołowi kolejne sukcesy nie tylko za sprawą różnorodności pomysłów lecz także naturalnego brzmienia utworów oraz wysokiej jakości produkcji nagrań.
W realizacji albumu towarzyszył m.in. Tomasz "Ragaboy" Osiecki, kwintet instrumentów dętych blaszanych Hevelius Brass i Maciej Maleńczuk.
Wydawnictwo uzyskało szereg pozytywnych recenzji ze strony krytyków muzycznych. W przeciągu dwóch tygodni od dnia premiery w Stanach Zjednoczonych sprzedało się w nakładzie 13 000 egzemplarzy....

Z tej płyty pochodzi nagranie...Lucifer

Zespół kontrowersyjny...szczególnie Nergal budzący mieszane uczucia...
Potępiony przez część środowisk za image,za "obrazę uczuć religijnych",kiedy na jednym z koncertów w 2007 roku zniszczył "Biblię"...

Po 2009 roku Adam Darski za sprawą związku z Dodą zyskał status celebryty.
Bezpośrednim następstwem było zainteresowanie poza branżowych mediów...
Również w 2011 roku wraz z Katarzyną "Kayah" Rooijens, Andrzejem Piasecznym i Anną Dąbrowską objął funkcję jurora w programie The Voice of Poland. Udział muzyka w programie telewizji publicznej spotkał się z krytyką ze strony środowisk katolickich.Zarzucili Darskiemu m.in. propagowanie satanizmu,co jest totalną bzdurą...

Ale dla nas najważniejsza jest muzyka... Wkrótce grupa przystąpi do nagrania 10 płyty...

Obrazek

Obecny skład zespołu:

Adam "Nergal" Darski – gitara, wokal (od1991)
Zbigniew "Inferno" Promiński – perkusja (od 1997)
Tomasz "Orion" Wróblewski – gitara basowa (od 2003)
Patryk "Seth" Sztyber – gitara (od 2011)

pomoc: Wiki, Encyclopedia metalum
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » So lis 30, 2013 11:18

Re: Behemoth

Postprzez Athena » Wt gru 03, 2013 14:30

Z utworow Behemoth'a trawie jak na razie tylko jeden kawalek i to tez tylko z klipem,jak dla mnie troche za ciezka muza.Utwor Lucifer jest wlasnie ta perelka.Kiedys na YT znalazlam klip ,ale nie ten oficjalny,poprostu przepiekny mroczny, cos teraz go nie moge znalezc.Nergala na dobra sprawe wypromowal w Polsce zwiazek z Doda,ktora zreszta bardzo nieladnie potraktowal....i program "The voice of Poland".
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez Aeolus » Śr mar 12, 2014 05:11

Swoją przygodę z Behemoth zacząlem od Pandemonic Incantaions.Wcześniejsze produkcje (przesłuchane później) nie przemawiają do mnie.Przyglądajac sie temu co robi Nergal widze,ze calkiem dobrze idzie im "wgryzanie sie" w tworzenie nowych szlaków.Uzyskali u mnie najwyższe noty,gdyż porażają oryginalnościa pomysłów.Nadają kazdorazowo nowe tchnienie w black-death metalowe granie.Niesamowite są również wizuyalizacje w postaci teledyskow .Od płyt "Satanica" to istna maszyna do zabijania - muzycznie i technicznie, a Inferno to bóg garów na polskiej scenie!
Można debatować czy to wciąż ten sam zespół czy też nie, jednak fakt rozwoju muzycznego nie pozostawia wątpliwości co do kunsztu ich muzyki. Chwała im za to!

Obrazek
Aeolus

Postprzez jollyroger72 » So mar 15, 2014 11:27

Dla mnie polska metalowa kapela nr 2 (po Vaderze - a jakże :wink: ). Z 15 lat temu byli numerem 3, ale ponieważ stary Kat nie istnieje... :(
Mam wielki szacunek dla Nergala i spółki za to, co tworzą i to, co osiągnęli do tej pory... Dlatego też w ramach wspierania polskiego rynku muzycznego nabyłem kilka dni temu, robiąc sobie prezent imieninowy, najnowsze dzieło Gdańszczan zatytułowane "The Satanist". I trzeba przyznać, że jest to DZIEŁO a nie zwykły album. Muza na niej zawarta jest czasami mroczna, czasem grana z wykopem, ale wszystko pięknie spaja się w całość. Wersja nabyta przeze mnie zawiera drugi krążek - DVD koncertu grupy z obszaru Putinolandii :lol: Pięknie się słucha i ogląda :)
Obrazek
Obrazek"Hey, where am I?"
"You wanna know where you are?
Hahaha, in PARADISE!"
jollyroger72
Administrator
Administrator

Postprzez Nemesis » N mar 16, 2014 08:12

Ja mam mieszane uczucia co do "The Satanist" ale pewnie trzecie - czwarte przesłuchanie i wskoczę na własciwe tory. Podobnie było z poprzedniczkami...Były kawałki takie jak "Lucifer" które wchodziły od razu...inne dopiero po jakimś czasie... Na pewno jest to album który bedzie kolejnym przełomem w historii grupy..Tak mocno,szczególnie tekstowo dawno nie było. Darski i s-ka poszli na całość... Teksty mroczne,odnoszące się do tytułu albumy w kawałku "In the Absence ov Light" wykorzystali fragmenty z dramatu Witolda Gombrowicza "Ślub", to kawałek który obok "Ben Sahar” , "O Father O Satan O Sun!” i "Ora Pro Nobis Lucifer" są najmocniejszymi dla mnie filarami tej płyty...ale jest utwór który miażdży... "Blow Your Trumpets Gabriel" do którego clip poniżej dla mnie dzieło może nie dorównujące "Luciferowi" z poprzedniego albumu,ale porażające muzycznie - tekstowo,a po dodaniu "obrazka" :o
Uprzedzam że clip jest nie dla wszystkich i zanim ktoś obejrzy niech się zastanowi czy chce...

"Blow Your Trumpets Gabriel"
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez ryba1969 » N mar 16, 2014 09:33

Wg mnie Behemoth z płyty na płytę jest coraz lepszy. Najpierw przytłoczyła mnie Satanica, Zos Kia Kultus dobiła, a Demigod rozpieprzył moje włosy. Behemoth niczym maszyna idzie za ciosem i nie daje chwili na odetchnięcie. A jak ktoś lubi tak jak ja zarówno death jak i black to wie, że już demówka The Return of the Northern Moon to nie lada osiągnięcie.Nowa płyta jednak pobija wszystko co było wcześniej. Od wielu dni nie schodzi u mnie z tapety,kawał metalowego surowego mięsa które stawiają ten zespół na szczycie polskiego black metalu, chociaż i Vader i mniej znane kapele jak Szron i Mgła też dają radę.
ryba1969

Postprzez jollyroger72 » N mar 16, 2014 11:23

Nemesis napisał(a):Ja mam mieszane uczucia co do "The Satanist" ale pewnie trzecie - czwarte przesłuchanie i wskoczę na własciwe tory.

Po pierwszym przesłuchaniu też byłem nieco sfrustrowany, bo oczekiwałem czegoś... lepszego? I miałem dylemat. Wydać kasę na ten album czy nie? Wydałem i nie żałuję. Po każdym przesłuchaniu jest coraz lepiej.
Rozwój i muzyczna ścieżka kariery Behemotha dziwnie kojarzy mi się z Dimmu Borgir... Ktoś ma podobne wrażenia?
Obrazek"Hey, where am I?"
"You wanna know where you are?
Hahaha, in PARADISE!"
jollyroger72
Administrator
Administrator

Postprzez Nemesis » N mar 16, 2014 15:34

Nergal lubi Dimmu Borgir,zresztą kiedyś wypowiadał sie o swoich fascynacjach skandynawskich,wiec pewnie dlatego jakieś wzorce stamtąd idą. Ale moim zdaniem są to wzorce dobre. Nową płytę Behemotha chwalił mój znajomy z last fm , który mieszka w Oulu i jak mu napisałem ze w Polsce Behemoth i Vader (którego też zna) są niszowe nie mógł uwierzyć... W Skandynawii to nie do pomyslenia by dobrą muzykę olewać.
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez Nikczemnik » Wt kwi 29, 2014 10:19

Nergal i jego kariera w polsce. Doda, bialaczka, bibla, podrabianie Jezusa , tylko upewniaja mnie w poczuciu ze Pl to pieprzona wiocha zabita deskami.
Gosc gra porzadna i ceniona muzyke dla metalowcow. Z drugiej strony rynek muzyczny w polsce jest tak miniaturowy ze nawet grajac extremalny metal mozna zaistniec. Wykorzystal moment, wlascowie prowadzac normalny zywot gwiazdy rocka. Hedonizm, dupy, kontrowersyjne opinie. Zarabia na zycie.
W polsce jest to sprawa wagi panstwowej. Sredniowiecze i komuna.

Mamy muze, mamy biznes. Dlaczego mialby w fabryce czy biurze dokonac zywota.
I dlaczego w lesie czy na limitowanym nakladzie mialby nawolywac do rozpieprzenia religii?
Tak sie w gruncie rzeczy nic nie zmieni...
Moze Nergal nawet przez plot przeskoczy? Zapusci wasy i stanie sie kolejnym wyzwolicielem...
Przyznam sie bez bicia, ze ze wczesniejszych albumow, to znałem tylko "Grom", jakos ciagle uchodzilo to mojej uwadze i sie za to wstydze
Ale udało mi się nadrobić zaległości i napewno nie moge nic im zarzucic.
Dla mnie najlepszym albumem tej 2-giej polskiej dumy, jest "Satanica".
Ma cholerne kopyto i wiele agresji! Jak dla mnie majstersztyk, chociaz nie pogardza absolutnie innymi ich plytkami!...
Lucifer wymiata,a teledysk nie ustępuje zagranicznym clipom,a nawet wiele z nich przewyższa. Świetny tekst, klimat niesamowity.
Nikczemnik

Postprzez Nikczemnik » Pn maja 26, 2014 07:59

Behemoth został zatrzymany w Rosji przez FMS (Federalna Służba Migracyjna). Sąd w Jekaterynburgu nakazał członkom zespołu Behemoth opuścić Rosję we własnym zakresie oraz zapłacić karę w wysokości 2 tysięcy rubli. Powodem zatrzymania było koncertowanie w Rosji bez wizy uprawniającej do "wykonywania pracy". Maja 5 letni zakaz wjazdu do Rosji.
Przed rozprawą Nergal wyznał, że muzycy przetrzymywani byli w koszmarnych warunkach "Ściany były wysmarowane ekskrementami, nie pozwalano nam skorzystać z toalety" - mówił.
Dodał, że przed przyjazdem do Rosji zespół załatwił wszystkie formalności zgodnie z wytycznymi konsulatu w Warszawie.
Koncertom Behemotha w Rosji towarzyszyły protesty przedstawicieli Cerkwi Prawosławnej i narodowców. Fanom zespołu grożono pobiciem, a część występów została odwołana.
Grupa Behemoth od dziesiątego maja odbywała trasę koncertową po Rosji. W środę, 21 maja miała wystąpić w Jekaterynburgu w Mega Klubie. O zatrzymaniu na Facebooku poinformował wokalista grupy Behemoth, Adam "Nergal" Darski.
"Zostaliśmy zatrzymani przez służby imigracyjne pod pretekstem złych wiz. Kiedy powiedziałem, ze nie ruszymy sie z klubu bez obecności kogos z polskiej ambasady zagrozili ze wywiozą nas siła. Zabrali nas busem w towarzystwie ok 10 funkcjonariuszy do gmachu FMS (federal migration service). Próbowaliśmy sie dodzwonić do polskiej ambasady w Ekaterinburgu ale nikt nie odbiera. Teraz czeka nas pewnie wielogodzinne przesłuchanie. Koncert sie na pewno nie odbędzie. Teraz juz tylko chcemy spokojnie wrócić do hotelu i w dalszej kolejności do Polski... Głowa tego muru nie rozbijemy’ – napisał na Facebooku Nergal (zachowaliśmy oryginalną pisownię).

Pod wpisem Nergala na jego Facebooku pojawiły się słowa wsparcia od fanów. Próbują oni też pomóc muzykom, podając numery do polskiej ambasady w Moskwie.

O 22.00 na Facebooku Nergala pojawił się jeszcze jeden wpis o treści:

"Wygląda na to, że to będzie normalny areszt. Zaraz odbiorą nam telefony. O 9 rano mamy mieć sąd, potem wyrok i być może deportacja".
Niezła demokracja w tej Rosji :(
Nikczemnik

Postprzez » Pn maja 26, 2014 07:59

Następna strona

Powrót do Polskie Nuty