Zacznę oczywiście od miasta wg mnie w Polsce najpiękniejszego,którego początki datują się na X wiek...Najstarszy ośrodek osadniczy znajdował się m.in. na obronnym Wawelu i był jednym z grodów w plemiennym państwie Wiślan....
KRAKÓW

Miasto pełne zabytków,uroku,magii...miasto które nie zasypia...nawet idąc o 3 w nocy na rynek można zobaczyć że Kraków żyje...

Rynek Główny został wyznaczony w roku 1257 i do tej pory jest on najważniejszym placem w mieście. Jego wymiary
wynoszą około 200 x 200 metrów i na pewno jest to na skalę europejską wyjątkowo spora powierzchnia. Z każdej pierzei tego placu wychodzą trzy ulice, choć na pewno zdecydowanym wyjątkiem jest róg, gdzie zaczyna się ulica Grodzka. W dawnych czasach na rynku znajdował się Targ Solny, Targ Ołowiany, a także handlowano tu żelazem. W środkowej części rynku znajdowała się hala targowa, która nazywana była Sukiennicami, które przetrwały do dziś, a także usadowiony tu był kościół św. Wojciecha oraz wieża ratuszowa. Na tym rynku odbyło się wiele historycznych wydarzeń. Przy ulicy Brackiej w miejscu, które było nazywane „na majestacie” nowo wybrany król odbierał hołd od miasta. Również tu w 1525 roku pruski książę Albert składał hołd królowi Zygmuntowi Staremu. Tadeusz Kościuszko tu na krakowskim rynku składał przysięgę, gdy miał udać się na bitwę pod Racławicami. Obecnie na Rynku Głównym organizowane są różne spotkania, imprezy, festiwale i koncerty. To właśnie tutaj odbyły się najważniejsze i najbardziej znane imprezy takie jak: Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Festiwal Tańców Dworskich pod Wieżą Ratuszową, Międzynarodowe Spotkanie Orkiestr Wojskowych, Konkurs Szopek Krakowskich, Pochód Lajkonika, Targi Staroci, a także coroczna zabawa sylwestrowa.
Kościół Mariacki to zabytek w stylu gotyckim, który znajduje się na rogu Rynku Krakowskiego, niedaleko ulicy Floriańskiej. Jest on ozdobiony dwoma wieżyczkami i właśnie z tej wyższej wieży, co godzinę rozbrzmiewa słynny hejnał mariacki. Ten kościół został zbudowany w latach 1290 – 1300, a w jego wnętrzu panuje półmrok i znajdują się w nim bogate barokowe dzieła sztuki. Jednym z najpiękniejszych dzieł, które znajdują się w Bazylice Mariackiej jest bez wątpienia Ołtarz Mariacki, który wykonał Wit Stwosz i jest on jednym z najcenniejszych drewnianych ołtarzy z okresu gotyku. Umieszczonych zostało w nim około 200 figur, a największe z nich osiągają wysokość nawet trzech metrów. Przedstawiają one sceny cyklu maryjnego. Natomiast prezbiterium pokryte zostało gwieździstym sklepieniem z charakterystycznymi dużymi oknami. W tej Bazylice w młodych latach swoje kazania wygłaszał Ojciec Święty Papież Jan Paweł II.

Sukiennice powstały w XIII wieku i na samym początku znajdował się tu rząd kramów, które były ustawione tak, że tworzyły one uliczkę, która od północy oraz południa była zamknięta kratami. Pierwsza hala targowa stanęła tu w 1358 roku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiej budowli pozostały jedynie niewielkie fragmenty takie jak: ostrołukowe arkady, które teraz są wejściem do Sukiennic, a znajdują się one od strony ulic św. Jacka i Brackiej. W 1555 roku Sukiennice ogarnął pożar, ale zostały one ponownie odbudowane w stylu renesansowym z dodatkiem elementów gotyckich. W 1601 roku w połowie hali targowej zostało stworzone przejście, co sprawiło, że komunikacja pomiędzy zachodnią oraz wschodnią częścią Rynku była znacznie łatwiejsza. Kolejna przebudowa, która miała miejsce w latach 1875 – 1879 nadała Sukiennicom wizerunek, który pozostał do dziś. Parter hali tak jak dawniej jest nadal obsadzony kramami z biżuterią, rękodziełem i różnymi pamiątkami. Natomiast na piętrze znajduje się Galeria Malarstwa Polskiego XVIII oraz XIX wieku oraz oddział Muzeum Narodowego. Budynek ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Wawel, który znajduje się w Krakowie jest najważniejszym i chyba można powiedzieć najpiękniejszym Polskim zabytkiem. Jego malownicze położenie dodatkowo podkreśla jego wyjątkowość, a widoki, które można podziwiać z wysokich murów, które dawniej były przystosowane do obrony przed wrogimi atakami do teraz zapierają dech w piersiach zwiedzających. Dawniej ta rezydencja należała do najsłynniejszych królów Polskich, tak donoszą historyczne zapiski. Najstarsze zabudowania pochodzą z XI wieku, gdy jeszcze panował Bolesław Chrobry. Swój współczesny renesansowy styl budowla zyskała dopiero za panowania innego władcy Zygmunta Starego. Wkoło Wawelu zaraz przed wejściem do Zamku Królewskiego znajduje się niezwykle tajemniczy, duży i zdecydowanie przyciągający uwagę turystów dziedziniec. Gdy zaczniemy się wczuwać w atmosferę tych wnętrz, które są wyraźnie dotknięte duchem czasu to na pewno uda nam się na własnej skórze poczuć oddech przeszłości.
Zabytki Wawelu
Podczas zwiedzania tego historycznego miejsca z pewnością docenimy nie tylko jego urokliwą atmosferę, ale i również znajdujące się tu nadzwyczaj cenne zabytki. Wnętrze Wawelu ozdabiają bogate tkaniny i wyjątkowe malowidła, które przedstawiają historie człowieczeństwa, aż od czasów prehistorycznych. Największym wielbicielem, a zarazem koneserem cennych przedmiotów na pewno był Zygmunt August, który sam sprowadził do Polski około 35 gobelinów, które teraz ozdabiają Wawel. Arrasy pojawiły się w Polsce również za sprawą Królowej Bony i Zygmunta I Starego. Uwiecznione są na nich motywy zwierzęce, religijne, a także istniejące wtedy herby. Królewskie komnaty dawniej znajdowały się jedynie na I piętrze Zamku Wawelskiego. II piętro Zamku ma natomiast charakter reprezentacyjno – wizytowy, gdzie znajdują się na nim wyjątkowe pomieszczenia takie jak: jadalnia, komnata pod Zodiakiem, komnata Poselska, Komnata Senatorska, Komnata Pod Planetami i komnata Pod Głowami.
Katedra Wawelska
Katedra Wawelska jest symbolem chwały, a także miejscem spoczynku królów Polskich oraz wybitnych, sławnych osób, które swoją postawą przyczyniły się do rozwoju państwa Polskiego. Jest ona jedną z najstarszych budowli, które znajdują się na Wawelu. Tajemniczy półmrok, który panuje w jej wnętrzu dodaje jej niezwykłego uroku i odrobiny magii. W tym wyjątkowym otoczeniu bardzo często organizowane są uroczystości ślubne. Katedra to również miejsce, gdzie znajduje się wiele interesujących zabytków, ale na pewno na szczególną uwagę zasługuje renesansowa Kaplica Zygmuntowska. Gra kolorów, świateł oraz cieni potrafi wywrzeć wielkie wrażenie na zwiedzających to miejsce turystach. W tym miejscu podczas wyjątkowo ważnych uroczystości odbywających się w Krakowie rozbrzmiewa dźwięk dzwonu, który po raz pierwszy można było usłyszeć 13 lipca 1521 roku.

Collegium Maius to najstarsza budowla Akademii Krakowskiej, która została założona przez Kazimierza Wielkiego. Później ta nazwa została zmieniona na Uniwersytet Jagielloński. Budynek ten został zbudowany w stylu gotyckim i teraz znajduje się w nim Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Możemy tutaj na własne oczy zobaczyć słynne zbiory muzealne takie jak: przyrządy astronomiczne, między innymi najstarszy globus Jagielloński z zarysowanym konturem Ameryki, a także obrazy Jana Matejki i Malczewskiego. Na I piętrze Collegium Maius znajduje się wiele sal reprezentacyjnych. Do tego kompleksu należy także efektowny dziedziniec razem ze studnią, która została umieszczona na samym środku...

Barbakan został wzniesiony w latach 1498-1499 za panowania króla Jana Olbrachta w obawie przed najazdem wołosko-tureckim zagrażającym Krakowowi po klęsce bukowińskiej. Według oceny specjalistów w okresie od XV do XVIII wieku był fortecą nie do zdobycia.
Obecnie barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji różnorodnych wystaw, jako arena walk sportowych np. mistrzostw Polski w szermierce bądź historyzowanych walk rycerskich i tańców dworskich.

Brama Floriańska (Brama św. Floriana) to średniowieczna brama z basztą, położona na Starym Mieście u końca ulicy Floriańskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Pijarską. Stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich które w XIII i XIV wieku otaczały Kraków Brama Floriańska, o której źródła pisane wspominają od 1307 roku, była jedną z bram w murach obronnych. Przez bramę biegł trakt do Kleparza koło Kościoła św. Floriana; tutaj też zaczynała się Droga Królewska na Wawel.

Wieża Ratuszowa znajduje się w zachodniej części Rynku Głównego. Natomiast dawniej w tym miejscu stał średniowieczny krakowski Ratusz, wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XIII i XIV wieku. W Ratuszu tym znajdowały się sale reprezentacyjne wraz z wyjątkowo efektownie ozdobioną malowidłami Izbą Pańską i renesansowym portalem z kamienia. Był tu również spichlerz miejski, który został wyburzony w XIX wieku, niestety podczas jego wyburzania również mury Ratusza zostały zniszczone i zdecydowano o całkowitym zburzeniu tego budynku. Udało się uratować jedynie wieżę ratuszową, którą można podziwiać do tej pory. Ma ona siedemdziesiąt metrów wysokości i kończy ją barokowy hełm. Wejście do wieży jest chronione przez rzeźby lwów, które pochodzą z XIX wieku. W jej wnętrzu można podziwiać eksponaty, które dotyczą historii miasta Krakowa, w filii Muzeum Historycznego miasta Krakowa. Pod Ratuszem, a także częścią rynku znajdują się spore piwnice, gdzie w dawnych czasach mieściło się więzienie z izbą tortur i karczma. Teraz znajduje się tu „Scena pod Ratuszem” krakowskiego Teatru Ludowego.

Krakowski Kazimierz jest jedną z najstarszych dzielnic tego wyjątkowego, znanego z pięknych zabytków miasta. Nazwa tego urokliwego miejsca pochodzi od imienia samego Kazimierza Wielkiego. Jest to na pewno niezwykłe miejsce, bogate kulturowo, co oczywiście można zauważyć od samego początku jego zwiedzania. Oryginalna architektura oraz kultura tego miejsca zdecydowanie wyróżnia je z większości Polskich zabytków. Dlatego nie ma się, co dziwić, że Kazimierz jest nie tylko interesującym, ale wręcz najchętniej wybieranym miejscem na odpoczynek. Właśnie w tym miejscu mieszkali słynni żydowscy artyści oraz uczeni. Kazimierz charakteryzuje również to, że znajdują się tu historyczne i mało spotykane w całej Polsce żydowskie knajpki, gdzie podawane są różne smakowitości, przyrządzane według starych żydowskich receptur. Kazimierz jest również miejscem, gdzie znajdują się interesujące galerie, synagogi oraz gotyckie kościoły.

Kościół św. Józefa usytuowany jest w Rynku Podgórskim na północnych stokach Krzemionek Podgórskich w południowo-środkowej części Krakowa. Został zbudowany w latach 1905-1909 według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, według architektury neogotyckiej. Jest to największy kościół w Podgórzu.
Ciekawostką jest że w czasie budowy tego kościoła odkryto jaskinię ze śladami prac alchemicznych, która według badaczy zawierała pozostałości prac mistrza Twardowskiego, czyli historycznego alchemika króla Zygmunta Augusta - Niemca Laurentiusa Dhura .