Cudze chwalicie,swego nie znacie

Nie każdy lubi zimne rejony Skandynawii...Dział dla tych którzy kochają inne rejony świata,a także nasz piękny kraj....

Cudze chwalicie,swego nie znacie

Postprzez Nemesis » Wt gru 24, 2013 11:32

W tym wątku rozmawiamy o wszystkich cudownych miejscach które warto by zobaczyć w naszym pięknym kraju...

Zacznę oczywiście od miasta wg mnie w Polsce najpiękniejszego,którego początki datują się na X wiek...Najstarszy ośrodek osadniczy znajdował się m.in. na obronnym Wawelu i był jednym z grodów w plemiennym państwie Wiślan....

KRAKÓW

Obrazek

Miasto pełne zabytków,uroku,magii...miasto które nie zasypia...nawet idąc o 3 w nocy na rynek można zobaczyć że Kraków żyje...

Obrazek

Rynek Główny został wyznaczony w roku 1257 i do tej pory jest on najważniejszym placem w mieście. Jego wymiary
wynoszą około 200 x 200 metrów i na pewno jest to na skalę europejską wyjątkowo spora powierzchnia. Z każdej pierzei tego placu wychodzą trzy ulice, choć na pewno zdecydowanym wyjątkiem jest róg, gdzie zaczyna się ulica Grodzka. W dawnych czasach na rynku znajdował się Targ Solny, Targ Ołowiany, a także handlowano tu żelazem. W środkowej części rynku znajdowała się hala targowa, która nazywana była Sukiennicami, które przetrwały do dziś, a także usadowiony tu był kościół św. Wojciecha oraz wieża ratuszowa. Na tym rynku odbyło się wiele historycznych wydarzeń. Przy ulicy Brackiej w miejscu, które było nazywane „na majestacie” nowo wybrany król odbierał hołd od miasta. Również tu w 1525 roku pruski książę Albert składał hołd królowi Zygmuntowi Staremu. Tadeusz Kościuszko tu na krakowskim rynku składał przysięgę, gdy miał udać się na bitwę pod Racławicami. Obecnie na Rynku Głównym organizowane są różne spotkania, imprezy, festiwale i koncerty. To właśnie tutaj odbyły się najważniejsze i najbardziej znane imprezy takie jak: Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Festiwal Tańców Dworskich pod Wieżą Ratuszową, Międzynarodowe Spotkanie Orkiestr Wojskowych, Konkurs Szopek Krakowskich, Pochód Lajkonika, Targi Staroci, a także coroczna zabawa sylwestrowa.
Kościół Mariacki to zabytek w stylu gotyckim, który znajduje się na rogu Rynku Krakowskiego, niedaleko ulicy Floriańskiej. Jest on ozdobiony dwoma wieżyczkami i właśnie z tej wyższej wieży, co godzinę rozbrzmiewa słynny hejnał mariacki. Ten kościół został zbudowany w latach 1290 – 1300, a w jego wnętrzu panuje półmrok i znajdują się w nim bogate barokowe dzieła sztuki. Jednym z najpiękniejszych dzieł, które znajdują się w Bazylice Mariackiej jest bez wątpienia Ołtarz Mariacki, który wykonał Wit Stwosz i jest on jednym z najcenniejszych drewnianych ołtarzy z okresu gotyku. Umieszczonych zostało w nim około 200 figur, a największe z nich osiągają wysokość nawet trzech metrów. Przedstawiają one sceny cyklu maryjnego. Natomiast prezbiterium pokryte zostało gwieździstym sklepieniem z charakterystycznymi dużymi oknami. W tej Bazylice w młodych latach swoje kazania wygłaszał Ojciec Święty Papież Jan Paweł II.

Obrazek

Sukiennice powstały w XIII wieku i na samym początku znajdował się tu rząd kramów, które były ustawione tak, że tworzyły one uliczkę, która od północy oraz południa była zamknięta kratami. Pierwsza hala targowa stanęła tu w 1358 roku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Z gotyckiej budowli pozostały jedynie niewielkie fragmenty takie jak: ostrołukowe arkady, które teraz są wejściem do Sukiennic, a znajdują się one od strony ulic św. Jacka i Brackiej. W 1555 roku Sukiennice ogarnął pożar, ale zostały one ponownie odbudowane w stylu renesansowym z dodatkiem elementów gotyckich. W 1601 roku w połowie hali targowej zostało stworzone przejście, co sprawiło, że komunikacja pomiędzy zachodnią oraz wschodnią częścią Rynku była znacznie łatwiejsza. Kolejna przebudowa, która miała miejsce w latach 1875 – 1879 nadała Sukiennicom wizerunek, który pozostał do dziś. Parter hali tak jak dawniej jest nadal obsadzony kramami z biżuterią, rękodziełem i różnymi pamiątkami. Natomiast na piętrze znajduje się Galeria Malarstwa Polskiego XVIII oraz XIX wieku oraz oddział Muzeum Narodowego. Budynek ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Obrazek

Wawel, który znajduje się w Krakowie jest najważniejszym i chyba można powiedzieć najpiękniejszym Polskim zabytkiem. Jego malownicze położenie dodatkowo podkreśla jego wyjątkowość, a widoki, które można podziwiać z wysokich murów, które dawniej były przystosowane do obrony przed wrogimi atakami do teraz zapierają dech w piersiach zwiedzających. Dawniej ta rezydencja należała do najsłynniejszych królów Polskich, tak donoszą historyczne zapiski. Najstarsze zabudowania pochodzą z XI wieku, gdy jeszcze panował Bolesław Chrobry. Swój współczesny renesansowy styl budowla zyskała dopiero za panowania innego władcy Zygmunta Starego. Wkoło Wawelu zaraz przed wejściem do Zamku Królewskiego znajduje się niezwykle tajemniczy, duży i zdecydowanie przyciągający uwagę turystów dziedziniec. Gdy zaczniemy się wczuwać w atmosferę tych wnętrz, które są wyraźnie dotknięte duchem czasu to na pewno uda nam się na własnej skórze poczuć oddech przeszłości.

Zabytki Wawelu
Podczas zwiedzania tego historycznego miejsca z pewnością docenimy nie tylko jego urokliwą atmosferę, ale i również znajdujące się tu nadzwyczaj cenne zabytki. Wnętrze Wawelu ozdabiają bogate tkaniny i wyjątkowe malowidła, które przedstawiają historie człowieczeństwa, aż od czasów prehistorycznych. Największym wielbicielem, a zarazem koneserem cennych przedmiotów na pewno był Zygmunt August, który sam sprowadził do Polski około 35 gobelinów, które teraz ozdabiają Wawel. Arrasy pojawiły się w Polsce również za sprawą Królowej Bony i Zygmunta I Starego. Uwiecznione są na nich motywy zwierzęce, religijne, a także istniejące wtedy herby. Królewskie komnaty dawniej znajdowały się jedynie na I piętrze Zamku Wawelskiego. II piętro Zamku ma natomiast charakter reprezentacyjno – wizytowy, gdzie znajdują się na nim wyjątkowe pomieszczenia takie jak: jadalnia, komnata pod Zodiakiem, komnata Poselska, Komnata Senatorska, Komnata Pod Planetami i komnata Pod Głowami.
Katedra Wawelska
Katedra Wawelska jest symbolem chwały, a także miejscem spoczynku królów Polskich oraz wybitnych, sławnych osób, które swoją postawą przyczyniły się do rozwoju państwa Polskiego. Jest ona jedną z najstarszych budowli, które znajdują się na Wawelu. Tajemniczy półmrok, który panuje w jej wnętrzu dodaje jej niezwykłego uroku i odrobiny magii. W tym wyjątkowym otoczeniu bardzo często organizowane są uroczystości ślubne. Katedra to również miejsce, gdzie znajduje się wiele interesujących zabytków, ale na pewno na szczególną uwagę zasługuje renesansowa Kaplica Zygmuntowska. Gra kolorów, świateł oraz cieni potrafi wywrzeć wielkie wrażenie na zwiedzających to miejsce turystach. W tym miejscu podczas wyjątkowo ważnych uroczystości odbywających się w Krakowie rozbrzmiewa dźwięk dzwonu, który po raz pierwszy można było usłyszeć 13 lipca 1521 roku.

Obrazek

Collegium Maius to najstarsza budowla Akademii Krakowskiej, która została założona przez Kazimierza Wielkiego. Później ta nazwa została zmieniona na Uniwersytet Jagielloński. Budynek ten został zbudowany w stylu gotyckim i teraz znajduje się w nim Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Możemy tutaj na własne oczy zobaczyć słynne zbiory muzealne takie jak: przyrządy astronomiczne, między innymi najstarszy globus Jagielloński z zarysowanym konturem Ameryki, a także obrazy Jana Matejki i Malczewskiego. Na I piętrze Collegium Maius znajduje się wiele sal reprezentacyjnych. Do tego kompleksu należy także efektowny dziedziniec razem ze studnią, która została umieszczona na samym środku...

Obrazek

Barbakan został wzniesiony w latach 1498-1499 za panowania króla Jana Olbrachta w obawie przed najazdem wołosko-tureckim zagrażającym Krakowowi po klęsce bukowińskiej. Według oceny specjalistów w okresie od XV do XVIII wieku był fortecą nie do zdobycia.
Obecnie barbakan jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wykorzystywany jest jako miejsce ekspozycji różnorodnych wystaw, jako arena walk sportowych np. mistrzostw Polski w szermierce bądź historyzowanych walk rycerskich i tańców dworskich.

Obrazek

Brama Floriańska (Brama św. Floriana) to średniowieczna brama z basztą, położona na Starym Mieście u końca ulicy Floriańskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Pijarską. Stanowi pozostałość po dawnych murach miejskich które w XIII i XIV wieku otaczały Kraków Brama Floriańska, o której źródła pisane wspominają od 1307 roku, była jedną z bram w murach obronnych. Przez bramę biegł trakt do Kleparza koło Kościoła św. Floriana; tutaj też zaczynała się Droga Królewska na Wawel.

Obrazek

Wieża Ratuszowa znajduje się w zachodniej części Rynku Głównego. Natomiast dawniej w tym miejscu stał średniowieczny krakowski Ratusz, wybudowany w stylu gotyckim na przełomie XIII i XIV wieku. W Ratuszu tym znajdowały się sale reprezentacyjne wraz z wyjątkowo efektownie ozdobioną malowidłami Izbą Pańską i renesansowym portalem z kamienia. Był tu również spichlerz miejski, który został wyburzony w XIX wieku, niestety podczas jego wyburzania również mury Ratusza zostały zniszczone i zdecydowano o całkowitym zburzeniu tego budynku. Udało się uratować jedynie wieżę ratuszową, którą można podziwiać do tej pory. Ma ona siedemdziesiąt metrów wysokości i kończy ją barokowy hełm. Wejście do wieży jest chronione przez rzeźby lwów, które pochodzą z XIX wieku. W jej wnętrzu można podziwiać eksponaty, które dotyczą historii miasta Krakowa, w filii Muzeum Historycznego miasta Krakowa. Pod Ratuszem, a także częścią rynku znajdują się spore piwnice, gdzie w dawnych czasach mieściło się więzienie z izbą tortur i karczma. Teraz znajduje się tu „Scena pod Ratuszem” krakowskiego Teatru Ludowego.

Obrazek

Krakowski Kazimierz jest jedną z najstarszych dzielnic tego wyjątkowego, znanego z pięknych zabytków miasta. Nazwa tego urokliwego miejsca pochodzi od imienia samego Kazimierza Wielkiego. Jest to na pewno niezwykłe miejsce, bogate kulturowo, co oczywiście można zauważyć od samego początku jego zwiedzania. Oryginalna architektura oraz kultura tego miejsca zdecydowanie wyróżnia je z większości Polskich zabytków. Dlatego nie ma się, co dziwić, że Kazimierz jest nie tylko interesującym, ale wręcz najchętniej wybieranym miejscem na odpoczynek. Właśnie w tym miejscu mieszkali słynni żydowscy artyści oraz uczeni. Kazimierz charakteryzuje również to, że znajdują się tu historyczne i mało spotykane w całej Polsce żydowskie knajpki, gdzie podawane są różne smakowitości, przyrządzane według starych żydowskich receptur. Kazimierz jest również miejscem, gdzie znajdują się interesujące galerie, synagogi oraz gotyckie kościoły.

Obrazek

Kościół św. Józefa usytuowany jest w Rynku Podgórskim na północnych stokach Krzemionek Podgórskich w południowo-środkowej części Krakowa. Został zbudowany w latach 1905-1909 według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego, według architektury neogotyckiej. Jest to największy kościół w Podgórzu.
Ciekawostką jest że w czasie budowy tego kościoła odkryto jaskinię ze śladami prac alchemicznych, która według badaczy zawierała pozostałości prac mistrza Twardowskiego, czyli historycznego alchemika króla Zygmunta Augusta - Niemca Laurentiusa Dhura .
Avatar użytkownika
Nemesis
Expert
Expert
 
Posty: 1575
Dołączył(a): Śr lis 27, 2013 12:57
Lokalizacja: póki co Łowicz

Postprzez » Wt gru 24, 2013 11:32

 

Re: Cudze chwalicie,swego nie znacie

Postprzez Anna » Cz mar 06, 2014 22:47

Piękne zdjęcia,niestety nigdy nie byłam w tym mieście... :|
Anna
Autorytet
Autorytet
 
Posty: 3536
Dołączył(a): Pt lis 29, 2013 18:33

Re: Cudze chwalicie,swego nie znacie

Postprzez Peters1984 » Wt maja 20, 2014 15:17

Śląsk i jego miasta: Pszczyna, Bielsko-Biała, Gliwice, Katowice. Bardzo polecam, spotkaliście kiedyś Ślązaków albo przebywaliście kiedyś w okolicy? Śląsk słynie ze swoistej gwary. Jo żech fedrowoł na kopolni i robiłżech na kombojnie.
Tychy to moje miasto, miasto socjalistyczne bez dzielnic nędzy, składające się w jakiś 90 % z wielkiej płyty, bez Rumunów żebrzących pod sklepami. Nie jest to typowo śląskie miasto, wyjątkowe bo nie ma prawie wcale zabytków i składa się w znacznej mierze w ludności napływowej. Tychy mają dwa place publiczne: rynek i plac Baczyńskiego, przez który w kierunku rynku przechodzi się przez pasaż kultury Andromeda. Andromeda to dawne kino. Drugie, po kinie z drewnianymi siedzeniami Halka. W miejscu Halki jest agencja towarzyska, a w miejscu Andromedy, pasaż, to znaczy kilka sklepów, galeria Obok i sala audiowizualna. Nic specjalnego. Plac Baczyńskiego ma w środku wielką fontannę i pełno ogródków piwnych. Rynek, podobnie, tylko, że nie ma zbudowań zamykających go od strony południowej, za to jest wielki barokowy kościół. Tychy są jednym z miast wykorzystujących w znacznym stopniu fundusze europejskie: Budują wielki stadion, przebudowują DK 1, wybudowały w całym mieście kanalizację, przebudowały dworzec. Brakuje tylko aquaparku i galerii handlowej.
Ostatnio edytowano Śr maja 21, 2014 05:12 przez Peters1984, łącznie edytowano 1 raz
Peters1984
 

Re: Cudze chwalicie,swego nie znacie

Postprzez Athena » Wt maja 27, 2014 17:02

Teraz dopiero zauwazylam ten post Petersa ,alez sie usmialam :lol: Peters masz zachwalac miejsce a nie odstraszac.Zapodaj jakies fotki miejsc o ktorych piszesz nie wylaczajac zdjecia agencji towarzyskiej pewnie meska czesc forum to zainteresuje :wink:
Obrazek
Avatar użytkownika
Athena
Moderator
Moderator
 
Posty: 688
Dołączył(a): Śr lis 27, 2013 15:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Cudze chwalicie,swego nie znacie

Postprzez ALF » Pt sie 22, 2014 11:06

Łódź to miasto które przez lata było w zapaści turystycznej, teraz dzięki funduszom Europejskim znowu zaczyna rozkwitać.
Zburzono ohydny dworzec Łódź fabryczna, który juź niedługo ma wyglądać jak najnowocześniejsze dworce europy, fabryki które straszyły zamieniono na centra handlowe

Obrazek

Zmieniono przestarzałe tramwaje i wyremontowano tory, Piotrkowska jest jeszcze bardziej reprezentacyjna dzięki renowacji starych kamieniczek. Ale mnie najbardziej spodobała sie idea, może troszke zerżnięta od Wrocławia, który ma krasnale poustawiane w róznych miejscach miasta.
Łódź Bajkowa – projekt, w ramach którego tworzony jest rodzinny szlak turystyczny po Łodzi śladami małych pomników przedstawiających postaci z seriali dla dzieci i filmów Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Docelowo „Łódź Bajkową” ma tworzyć 17 rzeźb odlanych z brązu. na razie jest ich osiem, celem będzie znalezienie wszystkich.
Ja znalazłem na razie pięć

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Projekt ma być zakończony do końca przyszłego roku, następną po tych bardzo znanych postaciach ma być postać innego miśka rodem z Łodzi - Colargora

Zapraszam do Łodzi bo jest to wbrew pozorom piekne miasto.
ALF
 

Re: Cudze chwalicie,swego nie znacie

Postprzez pretty maid » Pt sie 22, 2014 11:18

ALF napisał(a):Łódź to miasto które przez lata było w zapaści turystycznej, teraz dzięki funduszom Europejskim znowu zaczyna rozkwitać. Zburzono ohydny dworzec Łódź fabryczna, który juź niedługo ma wyglądać jak najnowocześniejsze dworce europy, fabryki które straszyły zamieniono na centra handlowe (...)
następną po tych bardzo znanych postaciach ma być postać innego miśka rodem z Łodzi - Colargora
Zapraszam do Łodzi bo jest to wbrew pozorom piekne miasto.

Gratuluję optymizmu. Mam "zaszczyt" oglądać to miasto codziennie i nie doceniam tak jego walorów. Ale nie tu, miejsce do dyskredytowania opisanych "zalet".
A ten miś to jednak Coralgol.
Obrazek
Oh here they come
riders of the sun
and they will fight
back to back - back to back
Avatar użytkownika
pretty maid
Expert
Expert
 
Posty: 2142
Dołączył(a): Pt kwi 04, 2014 10:23

Re: Cudze chwalicie,swego nie znacie

Postprzez Peters1984 » Pt sie 22, 2014 17:11

Bielsko-Biała, miasto gdzie lubię przebywać, choć nie jest moim miastem, jest mi bardzo bliskie. Przede wszystkim jest jak Łódź, też miastem produkcji kreskówek. Jest pomnik Bolka i Lolka w centrum miasta.
Obrazek
Bielsko-Biała jest miastem obszarowo ogromnym. Nie sposób przejść pieszo z Wapiennicy do Komorowic czy Lipnika, stoi u podnóża pięknych gór. Rynek starego miasta jest położony również bardzo wysoko, co mnie dziwi, to jest tam fontanna Neptuna.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nieco niżej jest plac Chrobrego z Hotelem Prezydent.
Obrazek

Ozdobą miasta jest poaustriacki Dworzec PKP>
Peters1984
 

Re: Cudze chwalicie,swego nie znacie

Postprzez Pankracy » Wt sie 26, 2014 12:05

Mój Olsztyn

Obrazek
XIX wieczne wiadukty kolejowe

Obrazek
Ulica staromiejska

Obrazek
Kiedyś zamek biskupów Warmińskich teraz muzeum

Obrazek
Ławeczka Kopernika

Obrazek
Stare Miasto

A to Jezioro Długie

https://www.youtube.com/watch?v=b-BGIDciDEA
Pankracy
 

Re: Cudze chwalicie,swego nie znacie

Postprzez Drabina6 » Pn lis 06, 2017 13:12

trzeba kultywowac nasze piekne miasta zawsze i wszędzie.
Drabina6
Aklimatyzuje się
Aklimatyzuje się
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pn lis 06, 2017 11:59

Postprzez » Pn lis 06, 2017 13:12

 


Powrót do Cztery strony świataKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron