日本からの珍品 (ciekawostki o Japonii)

Nie każdy lubi zimne rejony Skandynawii...Dział dla tych którzy kochają inne rejony świata,a także nasz piękny kraj....

日本からの珍品 (ciekawostki o Japonii)

Postprzez Dżoanna77 » Śr kwi 30, 2014 20:41

Ceremonia picia herbaty (茶の湯 - chanoyu) w Japonii pochodzi z XVI w. Pierwszym, który ustalił zasady chanoyu był Murata Shuko (1422-1502), towarzysz szoguna. Jednak chanoyu stało się rytuałem za sprawą Sen no Rikyu (1522-1591), syna kupca. Rytuałowi temu towarzyszył swoisty kodeks postaw i zwyczajów. Tradycję wywodzącą się z jego praktyki i nauczania Sen no Rikyu do dziś czczą jego potomkowie, należący do trzech rodowodów: Omote-senke, Ura-senke, Mushanokoji-senke.
Ceremonia herbaciana ma uroczysty i podniosły charakter, w jej trakcie pije się sproszkowaną zieloną herbatę – matcha (抹茶). Chanoyu odbywa się w pawilonie herbacianym, umiejscowionym w ogrodzie. Lokalizacja i atmosfera ma sprawiać wrażenie nierealnego, iluzorycznego świata, oderwanego od rzeczywistości. Do pawilonu wchodzi się przez nieduży otwór – nijiri-guchi o wymiarach 70x80 cm, wejście to symbolizuje równość wszystkich uczestników ceremonii. W trakcie degustacji naparu, przestrzega się czterech zasad: harmonii, szacunku, czystości ducha i spokoju. Mistrzowie chanoyu uczą, że „picie herbaty zawiera w sobie dążenia do uzyskania piękności gestów, przedmiotów i serca, by ofiarować ją przyjaciołom”. Gospodarz, który zaprosił gości na chanoyu przygotowuje herbatę w naczyniu cha-gama, następnie przeciera miseczki i łyżeczką z bambusa wsypuje sproszkowaną herbatę, dla każdej osoby po 3 łyżeczki (powstaje tzw. koicha – gęsta herbata). Na początku wszyscy goście piją z jednego naczynia. Potem pije się herbatę usucha, napar przelewany jest do kilku czarek. Herbatę należy pić głośno. Pod koniec ceremonii gość honorowy (osoba najbardziej szanowana spośród gości) dziękuje gospodarzowi za urządzenie ceremonii.

Chanoyu jest wielkim przeżyciem, a jego szczególną cechą jest fakt, że każda z ceremonii jest inna i nie sposób żadnej powtórzyć. Na całość wydarzenia duży wpływ mają: piękno ogrodu, pora roku, przedmioty umieszczone w tokonoma – specjalnej wnęce przeznaczonej do eksponowania przedmiotów związanych z ceremonią; rozmowa uczestników oraz cały nastrój stwarzany przez nich. Każdy z uczestników stara się wykonywać wszystkie czynności z właściwą lekkością i gracją. Wszystkie ich ruchy są starannie dopracowane, zaś rozmowa jest lekka, płynna, spontaniczna, ale wyważona.
Dżoanna77
 

Postprzez » Śr kwi 30, 2014 20:41

 

Re: 日本からの珍品 (ciekawostki o Japonii)

Postprzez Anna » N maja 04, 2014 16:20

[quote="Dżoanna77"]Bardzo ciekawe...a coś o gejszach mogłabyś napisać?Wiem , że gejsze mylnie utożsamiane są z prostytutkami a wcale nimi nie są prawda? :) :)
Anna
Autorytet
Autorytet
 
Posty: 3536
Dołączył(a): Pt lis 29, 2013 18:33

Re: 日本からの珍品 (ciekawostki o Japonii)

Postprzez Dżoanna77 » Pn maja 05, 2014 19:51

Pojęcie "Gejsza" przez europejczyków jest mylnie interpretowane. Gejsze to panie do towarzystwa co nie znaczy że są prostytutkami .Pojęcie Gejsza (芸者) Są one mistrzyniami w sztuce konwersacji, tańca, śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach japońskich (np. na shamisenie). Zajmują się też kaligrafią, ikebaną i innymi sztukami japońskimi. Zanim kobieta zostanie gejszą musi przejść sześcioletni okres bycia maiko.

Tradycja gejszy wywodzi się od mężczyzn-błaznów taiko-mochi lub hōkan (odpowiedników występujących w szlacheckiej Polsce błaznów). W późniejszych czasach dołączały do tego zawodu kobiety, dla odróżnienia zwane onna-geisha czyli "kobieta gejsza". Obecnie gejszami zostają wyłącznie kobiety.

Gejsze nie były i nie są prostytutkami. Prostytutki stanowiły osobną grupę zawodową — yūjo. Błędny wizerunek gejszy jako prostytutki na Zachodzie wziął się od tego, że Amerykanie okupujący Japonię po drugiej wojnie światowej korzystali z usług prostytutek (yūjo), które często podawały się za gejsze.
Gejsze zamieszkują w domach zwanych okiya (w Tokio geishaya), a chadzają na przyjęcia głównie do tradycyjnych herbaciarni ochaya. Gejsze są ekspertkami w zakresie 茶の湯 (ceremonii herbacianej).
Najstarsza szkoła gejsz znajduje się w Kioto. Także uznawanie geisz za panie lekkiego prowadzenia się jest błędne i bierze się po prostu z niewiedzy.
Dżoanna77
 

Re: 日本からの珍品 (ciekawostki o Japonii)

Postprzez Anna » Pn maja 05, 2014 20:09

[quote="Dżoanna77"]Dziekuję , to bardzo ciekawe...Japonia ma specyficzną kulturę i obyczaje...znalazłam zdjęcie gejszy i pozwoliłam sobie wkleić :) :) jeśli nie masz nic przeciw oczywiście :) wiem,że wielu Polaków nie ma pojęcia kim są gejsze i czym różnią się od kobiet lekkich obyczajów.Bycie gejszą to był chyba duży zaszczyt dla dziewczyny i marzenie wielu kobiet prawda? :)
images.jpg
images.jpg (11.41 KiB) Przeglądane 2391 razy
Anna
Autorytet
Autorytet
 
Posty: 3536
Dołączył(a): Pt lis 29, 2013 18:33

Re: 日本からの珍品 (ciekawostki o Japonii)

Postprzez Anna » Cz maja 08, 2014 20:23

Gejsze były na tyle poważane i szanowane ,że w Japonii było nawet powiedzenie,że każdy szanujący się urzędnik powinien miec dwa cele w życiu ; zostac ministrem i pojąć gejsze za żonę :) Były one ideałem piękna i miały dużą władzę np.O-KOI-SAN kochanka księcia Taro Katsury czy MOMOKICHI kochanka księcia Tomomiego Iwakury :) :)
Anna
Autorytet
Autorytet
 
Posty: 3536
Dołączył(a): Pt lis 29, 2013 18:33

Re: 日本からの珍品 (ciekawostki o Japonii)

Postprzez Dżoanna77 » So maja 10, 2014 04:28

Kiedyś geisze nosiły misterne fryzury uplecione z własnych włosów,teraz zastąpiły to peruki Katsura. W chwili gdy starsza maiko przechodzi ceremonię erikae, czyli "wywinięcie kołnierza" staje się ona geiko. Dzięki temu że tradycyjne uczesanie zastapiła peruka geiko nabywają kilka przyjemnych życiowo przywilejów m.in nie muszą już spać na poduszce makura, dzięki której fryzura nie ulega zniszczeniu oraz nie muszą co tydzień biegać do fryzjera. Katsura jest wykonywana z naturalnych ludzkich włosów, które oczywiście zostały poddane oczyszczeniu oraz zabarwieniu na naturalny kolor. Każda peruka jest tworzona indywidualnie dla każdej geiko.
Kanazawa to japońskie miasto znajdujące się w środkowej części wyspy Honsiu, będące ośrodkiem administracyjnym prefektury Ishikawa. W 2008 roku Ministerstwo Kultury wpisało dzielnice na listę chronionych zabytków, uznając je jako dziedzictwo historyczne. W mieście znajdują się trzy dzielnice gejsz: Higashi Chaja, Nishi Chaja i Kazue - machi. Także w Japoni tradycja nadal jest żywa i nie wyginęła.
Dżoanna77
 

Postprzez » So maja 10, 2014 04:28

 


Powrót do Cztery strony świataKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron