Serial "Dom"

Wszystko co dotyczy X muzy... o ulubionych filmach (nie tylko fabularnych) ,kultowych serialach oraz o tym co warto zobaczyć i co nowego w świecie filmu...

Serial "Dom"

Postprzez Nemesis » N gru 15, 2013 08:50

Obrazek

Serial wspaniały,najlepszy dla mnie polski serial jaki powstał.... Szkoda że już takich nie kręcą....
Każdy odcinek oglądam zawsze z zainteresowaniem za każdym razem...
Niezapomniany Popiołek , Henio Lermaszewski , Halinka Wrotek (kolejna świetna rola Bożeny Dykiel) czy Jan Englert jako Mundek.... kapitalnie zagrał tez Wirgiliusz Gryń... Jego słynne "mówi to panu coś?" :lol:
Zresztą cała plejada wspaniałych aktorów,których nie sposób wymienić wszystkich....
Epizody zagrały nawet takie ikony jak Daniel Olbrychski (zagrał siebie) czy Tadeusz "Pan Wołodyjowski" Łomnicki...
Szkoda że wspaniały Wacław Kowalski który jest kojarzony właśnie z Popiołkiem i Pawlakiem po śmierci w wypadku swojego syna Macieja zrezygnował z aktorstwa i tym samym z grania w tym kultowym serialu :(
To rola za która powinien dostać Oskara a słynne "Koniec świata" znają wszyscy,którzy kochaja dobre polskie seriale...

Mimo że od 13 odcinka kręcono serial już w latach 90,wogóle nie widać różnicy dekady jaka minęła od 1 odcinka...
Serial wybitny i tyle... Ci co kręcą teraz "seriale" powinni się uczyć...

Była też myśl o kontynuacji serialu,który kończy się w 1980 roku w trakcie ważnych dla Polski wydarzeń... Umiera Ewa...

"- Nawet napisałem scenariusz kolejnych odcinków. Akcja miałaby się przenieść z Polski do Wielkiej Brytanii. Po śmierci żony Talar jedzie do Edynburga i tam odnajduje Nikę, dawną kochankę. Okazuje się, że mają wspólnie dziecko, o którym Nika nic mu nie powiedziała. Samotni i starzy na obczyźnie wybaczają sobie stare grzechy i układają życie razem. Takie geriatryczne "love story" na początek. Później byłaby to już historia Talarowych dzieci i polskiej emigracji."

No cóz nie doszło do kontynuacji,ale te 25 odcinków które mamy to pokaz jak powinien wyglądac dobry,nie nudzący sie nigdy serial

A oto kilka cytatów z tego serialu:

Koniec świata - Ryszard Popiołek
Mówi to panu coś? - Stanisław Jasiński
Wiśta wio, łatwo powiedzieć - Andrzej Talar
Jak ktoś komuś coś, to choć niewiele, ale zawsze, a jak nikt nikomu nic, to srał goły na rogu stodoły - Henio Lermaszewski
Prawdziwy komunizm to byłby wtedy, gdyby wszystko to było za darmo. - Ryszard Popiołek
Panie Osuch, ja nie chcę pana obrażać, ale to czym pana zrobiono, to mogło być sztuczne - Ryszard Popiołek
Ale byłby numer, gdyby ten Armstrong nagle usłyszał zza krzaka – „A ty kto takoj?” - Henio Lermaszewski
Włożyć, wyjąć – męska rzecz. - Henio Lermaszewski
Riki tiki tak - Mundek Wrotek

A co Wy myślicie o tym serialu?
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » N gru 15, 2013 08:50

Re: Serial "Dom"

Postprzez LadyCora » N gru 15, 2013 14:23

Bardzo lubię, choć mimo że oglądałam ten serial kilka razy, nigdy od samego początku. Zawsze było to jakoś od 3-4 odcinka :? Ale trzeba przyznać, że dużo racji w tym, że takich seriali już dzisiaj się nie robi...

Nie wiem, czy kontynuacja byłaby dobrym pomysłem. Ostatnio odcinki kręcone były w 1999/2000r., od tego czasu poziom polskich produkcji - zwłaszcza seriali mocno spadł. Myślę, że nic dobrego by z tego nie wyszło - to przypominałoby bardziej emitowany kilka lat temu serial "Londyńczycy", niż stare odcinki "Domu". Poza tym wspomniane jest tu tylko o Talarach, a przecież mimo, że fabuła najbardziej skupiła się na tej rodzinie, to było wiele innych ważnych postaci, bez których serial nie byłby taki sam... A jakoś nie chce mi się wierzyć, że wszyscy wyjechaliby za granicę i może jeszcze mieszkali po sąsiedzku ;) Poza tym wątek powrotu Andrzeja do Niki popsułby wszystko. Wydaje mi się, że w ostatnim odcinku, gdy umarła Ewa, Andrzej zrozumiał, że Ją kochał. Mimo, że wcześniej w głowie Mu była tylko Basia, a potem Nika (chociaż wątpię, czy w stosunku do Niki to w ogóle była miłość), a Ewa była bardziej z przypadku, bo zaszła z Nim w ciążę... A taki powrót do dawnej kochanki... To by zniszczyło zakończenie trzeciej serii. Oczywiście, wiadomo, że dopóki taka kontynuacja by nie powstała, moglibyśmy sobie tylko gdybać, a fani by obejrzeli, przynajmniej z ciekawości.

A jeśli chodzi o cytaty dodałabym jeszcze "To dla mnie małe piwo przed śniadaniem", Prokopa :P
LadyCora
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez Lea » Wt kwi 01, 2014 06:59

Zdecydowanie pierwsza seria. Druga to jakieś dziwne wątki, posiekane, podzielone, niedokończone, zrobienie z Andrzeja buca, do tego strasznie nierealnie nakrecony, jakby to nie były lata 70te. Wtedy królowały dzwony, a np. Ewa występuje w obcisłych, lycrowych jeansach! Kto wtedy o takich słyszał? Bez pana Popiołka,to już nie to samo.Jeszcze ta negatywna przemiana Andrzeja.Nie podobał mi się wątek jego romansu i to jak odnosił się do dziewczyny Kajtka.Ogólnie jego stosunek do synów był zbyt chłodny. Pierwsza seria jest super, zwłaszcza do momentu jak Basia dowiaduje się o tym, że Łukasz żyje. Ewy nie polubiłam. Mam wątpliwości czy ona tak od razu go pokochała, Andrzeja znaczy się, czy po prostu chciała być wielką panią przy mężu, a już to jak potraktowała teściową.
Całkiem złą kobietą nie była, na pewno przeżywała i trudne chwile, na pewno nie jest łatwo żyć z kimś kto kocha kogoś innego tak w głębi serca. niemniej widziały gały co brały.
Lea

Postprzez Karioka » Pt kwi 04, 2014 08:08

Jeden z najlepszych seriali jakie kiedykolwiek nagrano w Polsce.Choć czasami trafiały sie w nim błędy,nie tylko historyczne to do dziś kocham ten serial. Za klimat,za Henia Lermaszewskiego,za Popiołka i za solidarność sąsiedzką jakiej dziś już się nie spotyka.
Karioka

Postprzez Lea » Wt cze 24, 2014 20:51

Błedy zdarzaly się prawie w kaźdym filmie tamtych czasów,ale przecież to nie film historyczny :wink: Kaźdy z aktorów wspomina dobrze grę w "Domu" a wielu chciało w nim grać choćby epizody jak choćby Tadeusz Łomnicki (adwokat dr Kazanowicza) albo Olbrychski. Zagrali krótko ale za to jak :)
Lea

Postprzez tiffany » Pt lip 18, 2014 16:47

Ja lubię obie części. Chociaź w drugiej brakło wielu postaci, przede wszystkim Popiołka to pojawiły się nowe. Choćby Prokop i Cielęcina :D A akcja ze Szczepanem, lwowiakiem z Londynu i samochodem Henia jadącym "po angielsku" powoduje że wiję się ze śmiechu. Są i gorsze odcinki, ale są w mniejszości. Na przykład epizod romansu Andrzeja z Niką. Dla mnie najlepszy polski serial.
tiffany

Postprzez Jessie » So lip 19, 2014 18:28

W jednym z odcinków jest nawet moja miejscowość :D wtedy kiedy Gosia wywozi Mietka by przypomnieć mu stare miejsca i pod Karwicą ginie. Naszą małą stacyjkę widać kiedy Mietek ucieka. Lubię Dom, chociaż teraz za często go powtarzają.
Jessie

Postprzez tiffany » Wt lis 18, 2014 15:11

Właśnie na Kulturze przypominają ten serial i bardzo przyjemnie się to kolejny raz ogląda :)

"o czym wy towarzysze dyskutujecie? Właśnie umarł towarzysz Stalin" :lol:
tiffany

Postprzez Nemesis » Cz gru 11, 2014 15:32

Tak oglądam po raz 259 ten serial na TVP Kultura i mimo że znam go niemal na pamięć, to odnajduję coraz to inne smaczki i ciekawostki.
To że w ostatnim odcinku pierwszej serii Popiołek gra tylko do pewnego momentu i mężczyzna wychodzący niby po wódkę na wesele to już nie jest Wacław Kowalski, co nawet słychać po głosie wiedziałem od dawna, bo aktor po tragedii rodzinnej nie dokończył grania i już nigdy w żadnym filmie nie zagrał, ale w tym samym ostatnim odcinku jak patrzą na rozbiórkę kamienicy obok starego Lermaszewskiego gra inny aktor, by w drugiej serii wrócił już prawdziwy Lermaszewski. W odcinku gdy umierał "mówi to panu coś" kłótnia z Mietkiem Wirgiliusza Grynia była nagrywana duużo wcześniej. W pierwszej serii Andrzej niesie tulipana żonie, ale mówi nie swoim głosem. W odcinku gdy Nine posądzają o współpracę z SB wiadomo że jest podsłuch w telefonie, ale o rzekomym przyjeździe czechów Mietek mówi jej osobiście. Jest na pewno o wiele więcej takich nieścisłości, ja wyłapałem te, no bo o tym że Ewa, Mietek czy Lidka to role dwóch aktorów każdy wie. A "cielęcina" jest niesamowita :lol:
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Cz gru 11, 2014 15:32

Powrót do W świecie filmu