Filmy Stanisława Barei

Wszystko co dotyczy X muzy... o ulubionych filmach (nie tylko fabularnych) ,kultowych serialach oraz o tym co warto zobaczyć i co nowego w świecie filmu...

Które filmy Stanisława Barei cenisz najbardziej?

Alternatywy 4
11
23%
Co mi zrobisz jak mnie złapiesz
5
10%
Miś
7
15%
Brunet wieczorową porą
3
6%
Niespotykanie spokojny człowiek
3
6%
Nie ma róży bez ognia
3
6%
Zmiennicy
9
19%
Poszukiwany,poszukiwana
7
15%
Przygoda z piosenką
0
Brak głosów
Małżeństwo z rozsądku
0
Brak głosów

Liczba głosów : 48

Filmy Stanisława Barei

Postprzez Nemesis » Pt gru 27, 2013 14:41

Któż nie zna tego kultowego dziś serialu....? Mimo że powtarzają go własciwie "co chwile" ja za każdym razem z przyjemnością chłonę tę PRL-owską rzeczywistość podaną w tak kapitalny sposób w jaki to zrobił nieodżałowany Bareja...

Obrazek

Plejada fantastycznych aktorów z Romanem Wilhelmim na czele , dialogi które powodują salwy śmiechu i klimat czasów,może siermięznych ale mających mimo wszystko sporo uroku...

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Na ekranie zobaczyliśmy m.in prócz Anioła genialnie zagranego przez Wilhelmiego:

Bożenę Dykiel która zagrała Miećkę...jak zwykle w swoim stylu... :D
Witolda Pyrkosza ,który moim zdaniem rolą Balcerka zagrał rolę życia przewyższającą nawet Pyzdrę z Janosika...
Wojciecha Pokorę...ten facet idealnie nadaje się do takich ról jak ta w której zagrał docenta nieudacznika...
Mieczysława Voit'a...znanego m.in. z "Krzyżaków" ,,,tutaj w roli komediowej :D
Jerzy Kryszaka i Kazimierza Kaczora, ulubionych aktorów Barei...jako "kochających się inaczej" sąsiadów :)
Janusza Gajosa...ten gość w każdej roli genialny...tu jako prominent partyjny...
Emila Karewicza , który był już i Jagiełłą i SS-manem, a tu jest...pijaczkiem z Targówka :lol:
Nie mogło tez zabraknąć Zbigniewa Buczkowskiego - rola krótka ale jak to u niego wyrazista...

Pojawił sie tez mój ulubiony "głos z bajek" Cezary Julski ...który dawał głos Fredowi Flinstonowi...
Tutaj jako "fachowiec" :lol: :lol:

Obrazek

Pojawił się także sam mistrz Bareja,który własciwie w każdym swym filmie się pojawia...

Obrazek

Seraial absolutnie genialny i nie nudzący się mimo tylu powtórek... Tak w tamtych czasach potrafiono kręci ć seriale któr co prawda nie miały 6453 odcinków ale wciągały i miały sens... "Alternatywy 4" to absolutny klasyk...

Lista odcinków:

Przydział
Przeprowadzka
Pierwsza noc
Profesjonaliści
20-ty stopień zasilania
Gołębie
Spisek
Wesele
Upadek
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Pt gru 27, 2013 14:41

Re: Alternatywy 4

Postprzez Diego » So sty 11, 2014 06:53

Alternatywy 4 i Zmiennicy to rzeczy które nie zestarzeją się nigdy. Bareja robił filmy nieprzeciętne,z jednej strony komedie,z drugiej strony zawierające drugie,a nawet trzecie dno. Oczywiście Anioł wymiata :lol: A jego teksty w stylu "Co tu się dzieje?! Burdy pijackie? Awantury? " , "- Tylko bez rąk, tylko bez rąk! " , "- A czy pan wie, że Polacy pod Grunwaldem walczyli o wolność naszą i waszą? " , "- Aha na H? Moment, na H to będzie w Południowej. Tam jest takich różnych krajów dużo. To może być Ohio" :lol: :lol: :lol: :lol: A jak to zagrał? Serial the best. Przydałby się wątek o Zmiennikach.
Diego

Postprzez Athena » N sty 12, 2014 19:08

Tez bardzo lubie ten film.Swietni aktorzy,fajne teksty no i oczywiscie przedstawienie polskiej rzeczywistosci w krzywym zwierciadle.Bareja to juz kultowy rezyser polskich komedi obok J.Machulskiego.
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez Nemesis » Śr sty 15, 2014 09:13

Postanowiłem zmienic tytuł watku i zachęcić do ogólnej rozmowy na temat filmów Barei i udział w ankiecie im poświęconej... "Alternatywy 4" to wszak tylko jeden z genialnych,kultowych filmów tego reżysera...
Wczoraj na spacerze zauważyliśmy na krakowskiej ulicy coś co nieodłącznie sie z filmami Barei kojarzy i co przywołuje od razu inny wspaniały serial tego gościa...

Obrazek

"Zmiennicy" to drugi kultowy serial,w którym główną rolę zagrała podobna taksóweczka :D
I znów plejada gigantów aktorskich tamtych czasów,zresztą Bareja miał to do siebie że do swoich filmów zatrudniał naprawde aktorów z pierwszej ligi... I miał duze poczucie humoru... Sam wcielił się w Krokodylowego,co o tyle śmieszyło że pasował do roli narkotykowego bossa jak wół do karety... ale facet zawsze umiał się śmiać również z siebie....Naprzeciwko mieszkania do którego włamał się Kobuszewski było mieszkanie z wizytówka Bareja...
Śmieszny odcinki,które mimo oglądania tyle razy zawsze rozbawiają do łez.W "Safari" np tekst "wiozę sławnego aktora... A to ten jak mu tam Englert?" rozbijają mnie zawsze i znajome okolice w Krakowie,gdy jadą Krakowską,przez plac Wolnica i Podgórze...
Każdy odcinek z sensem...wciąga mimo prawie 30 lat...

W odcinku "Fartowny dzień" jada dogonić pociąg...w pewnym momencie pojawia się tablica "Łowicz 15 km" :lol: Laughing Tak....Zduny to teraz prawie dzielnica Łowicza,ale wtedy....

Role Ewy Błaszczyk świetnie zagrana...wiadomo.troszkę naciągane to,bo każdy facet by rozpoznał kobietę w niej,choćby spoglądając na tyłek,ruchy itp...ale bawi do dziś...
Pamiętam,kiedyś się nawet w Niej "kochałem" :oops: Embarassed

Lista odcinków:

Ceny umowne
Ostatni kurs
Dziewczyna do bicia
Typowa logika damsko-męska
Safari
Prasa szczególnej troski
Warszawski łącznik
Fartowny dzień
Podróż sentymentalna
Krzyk ciszy
Antycypacja
Obywatel Monte Christo
Spotkania z Temidą
Pocałuj mnie Kasiu
Nasz najdroższy

W ankiecie można oznaczyć 4 opcje ....ja zaznaczyłem oba seriale a z filmów "Poszukiwany, poszukiwana" i "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? "
Nemesis
Expert
Expert

Re: Filmy Stanisława Barei

Postprzez franek04 » Cz lut 13, 2014 11:36

Jak dla mnie to kazdy z tych filmow/seriali jest unikatowy. ba, chyba wszystko co wyszlo spod rak Barei jest kultowe i zasluguje na najwyzsze uznanie, o czym swiadczy fakt ze z filmow tych smieja sie takze osoby ktore nie pamietaja czasow ktorych te filmy dotycza.
franek04

Postprzez Rademenes » Śr mar 12, 2014 08:04

"Alternatywy" , "Zmiennicy" i "Miś" to klasyki Barei. Reszta mnie średnio bawi. Lubie jeszcze film "Nie lubie poniedziałku" ale nie ma go w ankiecie.
Rademenes

Postprzez Nemesis » Śr mar 12, 2014 08:13

Rademenes napisał(a):Lubie jeszcze film "Nie lubie poniedziałku" ale nie ma go w ankiecie.

Z prostej przyczyny nie ma go w ankiecie,bo to nie jest film Stanisława Barei tylko Tadeusza Chmielewskiego (tego od "jak rozpetałem II wojne światową") :wink:
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez Nemesis » So mar 29, 2014 08:53

A pamiętacie Mariana Koniuszko :D ? Marcel Szytenchelm który go grał jest założycielem,reżyserem i dyrektorem artystycznym Studia Teatralnego „Słup” w Łodzi.

Jego pomysłem jest stworzenie „Galerii Wielkich Łodzian" znajdującej się na ulicy
Piotrkowskiej

Dzięki Szytenchelmowi na Piotrkowskiej stoją :

"Kufer Reymonta"

Obrazek

"Fortepian Rubinsteina" (Marcel Szytenchelm - również autor projektu pomnika - rzeźby)

Obrazek

"Twórcy Łodzi Przemysłowej"

Obrazek

"Lampiarz"

Obrazek

Oraz "Fotel Jaracza"

Obrazek

To wszystko pomysły człowieka,który w "Zmiennikach" grał wyjątkowego idiotę :lol:

W 1999r. Marcel Szytenchelm decyzją Rady Miejskiej został uhonorowany
Nagrodą Miasta Łodzi za wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej.
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez Dżoanna77 » So maja 10, 2014 04:38

Alternatywy 4 to synonim twórczości Barei i zarazem mój ulubiony jego film. "Jak się będziemy rozumieć, będzie dobrze. Nie będziemy się rozumieć... Rozumiemy się?!" :lol: :lol: :lol: Już lepszego tekstu dla siebie nie mógł wymyślić :lol:
Mało kto wie że Bareja nie cierpiał się wręcz z Kazimierzem Kutzem. Kutz określił twórczość Barei jako bareizm,symbol kiczu i tandety. Później za pomocą tego złośliwego określenia, władze i środowisko filmowe atakowały Bareję, zarzucając jego twórczości niską jakość, "antysocjalistyczną wymowę, kłamstwa, brudną propagandę i nienawiść do klasy robotniczej". W odwecie, w "Zmiennikach" znalazł się tekst: dawniej pisaliśmy się Kloc, ale potem mój brat został reżyserem i zmienił pisownię na Klotz, co było nawiązaniem do zmiany nazwiska przez Kutza. W podobny sposób Bareja potraktował prześladujące go środowisko Grunwald w "Alternatywy 4" oraz "Poszukiwanym, poszukiwanej".
Ja uwielbiam ten film za dialogi,za humor i pokazanie czasów PRL w jeszcze śmieszniejszy sposób niż był on w rzeczywistości :lol:
Dżoanna77

Postprzez Nemesis » Śr maja 14, 2014 16:06

Wiele miejsc, które ''zagrały'' w kultowych ''Zmiennikach'' możemy łatwo zidentyfikować sami. Tak na przykład Pałac w Zatorach istnieje naprawdę i faktycznie należał do rodu Radziwiłłów. W filmie często pojawia się również Dworzec Gdański, gdzie wysiada Jacek Żytkiewicz jadąc do pracy. Jego rozpoznanie może nie być jednak łatwe, gdyż budynek ten spłonął niedługo po nakręceniu serialu i powstał w tym miejscu nowy obiekt. W filmie swoją zaszczytną rolę odegrało też Muzeum Narodowe , gdzie pracuje Maria Piórecka .
Ale wiele miejsc przedstawionych w filmie, ''zagrały'' inne miejsca.
Jednym z nich jest sławny dworzec w Kutnie (gdzie Krashan dostał "gulasz od święta krowa i gdzie była taka "tuba z panią" :D),który w rzeczywistości jest dworcem w Grodzisku Mazowieckim...przez który niedawno przejeżdżałem..

Obrazek
Obrazek

Dworzec w Kutnie wtedy wyglądał znacznie gorzej niż w filmie...Teraz za to to już EUROPA i słowa Kazika o "pękających oczach" nie mają racji bytu...
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Śr maja 14, 2014 16:06

Następna strona

Powrót do W świecie filmu