Wacław Kowalski i jego role...

Wszystko co dotyczy X muzy... o ulubionych filmach (nie tylko fabularnych) ,kultowych serialach oraz o tym co warto zobaczyć i co nowego w świecie filmu...

Która rolę tego aktora lubisz najbardziej?

Plutonowy Kolanowski - Ogniomistrz Kaleń
0
Brak głosów
Kazimierz Pawlak - Sami swoi, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć
2
50%
Dźwigowy - Nie lubię poniedziałku
0
Brak głosów
Plutonowy Kaziuk - Gdzie jest generał...
0
Brak głosów
Góral Marcin Bruzda - Janosik
0
Brak głosów
Popielak - Czterdziestolatek
0
Brak głosów
Wawrzyniec Kulpiński, kościelny - Polskie Drogi
0
Brak głosów
Ryszard Popiołek - Dom
2
50%
Inna
0
Brak głosów

Liczba głosów : 4

Wacław Kowalski i jego role...

Postprzez Nemesis » Cz lis 27, 2014 12:28

W panteonie znakomitych polskich aktorów,na których widok "micha" śmieje się od ucha do ucha nie moze zabraknąć prześwietnego odtwórcy kultowych dla polskiego filmu ról Pawlaka i dozorcy Popiołka z domu przy ulicy Złotej 25...

Wacław Kowalski

Obrazek

Fenomenalny aktor,urodzony na kresach wschodnich,grający własciwie drugoplanowe role,ale tak wyraziste że czasem przyćmiewał aktorów główych w filmach ,w których grał... A zagrał w ponad 100 filmach...
Debiutował w 1946 roku w "Zakazanych Piosenkach" gdzie zagrał śpiewaka z gitarą,ale największa popularność miała mu przynieśc zagrana 21 lat później rola Kazimierza Pawlaka (gdzie pasował jak ulał i mimo upływu lat nadal śmieszy nowe pokolenia) w zapoczątkowanej kapitalnym filmem "Sami swoi" trylogii Sylwestra Chęcińskiego...
Mnie podobała się także jego rola w "Jak rozpętałem II wojnę światową" gdzie genialnie zagrał sierżanta Legii Cudzoziemskiej... i przezabawna rola plutonowego Kaziuka w "Gdzie jest generał".
Ostatnim pełnometrażowym filmem Kowalskiego był "Azyl" z 1978 roku.
Jednak pozostawił po sobie także fantastyczne i bardzo wyraziste role w serialach.... "Dom" to rola za która powinien dostać Oskara a słynne "Koniec świata" znają wszyscy,którzy kochaja dobre polskie seriale... Szkoda że po śmierci w wypadku swojego syna Macieja zrezygnował z aktorstwa i tym samym z grania w tym kultowym serialu :(
W "Polskich drogach" rolę miał niewielką,ale to jak zagrał kościelnego Kulpińskiego...poezja... Znamy go także z "Janosika", górala z wioski.... I tak można by było wymieniać i wymieniać...
Bardzo przeżył śmierć syna i od 1982 do 1990,kiedy to na skutek wylewu zmarł odmawiał wszelkich propozycji i już niestety nie pojawił się na ekranie...
Dla mnie to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego kina,prawdziwy (nie malowany) aktor,którego aktorskie wcielenia znaja niemal wszyscy....
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Cz lis 27, 2014 12:28

Re: Wacław Kowalski i jego role...

Postprzez LadyCora » Cz lis 27, 2014 15:46

Był mały dylemat, ale rola w "Samych Swoich" była tak charakterystyczna, że nie sposób wybrać coś innego :)
LadyCora
Odkrywca
Odkrywca

Re: Wacław Kowalski i jego role...

Postprzez Lea » Śr gru 03, 2014 09:02

Fantastyczny Pawlak, dozorca z serialu "Dom", chłop z Janosika czy wojak z "Gdzie jest generał".
Lubię oglądać jego kreacje na ekranie.

Chwała mu za te i inne role! Nieśmiertelny będzie dla mnie i pewnie jeszcze wielu przyszłych
pokoleń! Ja jednak stawiam na Popiołka z jego "Koniec Świata"
Lea

Postprzez » Śr gru 03, 2014 09:02

Powrót do W świecie filmu