Serial "Dynastia Tudorów"

Wszystko co dotyczy X muzy... o ulubionych filmach (nie tylko fabularnych) ,kultowych serialach oraz o tym co warto zobaczyć i co nowego w świecie filmu...

Serial "Dynastia Tudorów"

Postprzez Dżoanna77 » Pn gru 15, 2014 12:28

Obrazek Obrazek

Od dawna chciałam założyć ten wątek, ale jakoś nigdy się za to nie wzięłam, na serial emitowany przez HBO trafiłam po raz pierwszy 2 lata temu, wtedy powtarzano pierwszą serię, dwa odcinki na raz - zauroczył mnie od samego początku i tak już pozostało
Teraz po dłuższej przerwie znów przenoszę się na dwór Henryka VIII. wW jego roli niezwykle przystojny Jonathan Rhys Meyers
Przyznam, że zachwyciło mnie wszystko, serial jest tak cudownie dopracowany w każdym względzie, że dla mnie jest to coś niesamowitego, pałac, komnaty, ich stroje z epoki, słownictwo a także muzyka- wszystko tak wspaniale połączone - dla mnie prawdziwy majstersztyk - wspaniale ukazali tamte realia.
Nie można jednak w 100 % traktować tego serialu jako historycznego. Sporo w nim błędów.
Najbardziej drażniące to oczywiście Margaret Tudor, która urodziła mniej dzieci, niźli w rzeczywistości (ba! Wg serialu Jane Grey nigdyby nie istniała, skoro nie miałaby przodków, bo wg serialu ich nie miała…) oraz Paweł III miast Klemensa VII (1534 rok to władanie Pawła III, później powołanie Zakonu Jezuitów itd.)
Sporo też było zignorowanych postaci. Cranmer na przykład. To on m.in. doniósł królowi o 'przeszłości' Katarzyny Howard. Brakowało mi go strasznie w 3 i 4 sezonie. Franciszek Bryan pojawił się 3 sezonie znikąd, mimo, że w rzeczywistości był silnie związany z Boleynami. Do tego nieszczęsne samobójstwo Wolseya, wczesna śmierć Henryka Fitzroya...
Ale nie da się tego uniknąć, telewizja rządzi się swoimi prawami, a tak dobrze nakręcony serial oznacza, że wiele osób(jak ja ;p) sięgnie do książek, internetu i zainteresuje się historią jeszcze bardziej.
Szkoda że nie pokazano stosunku Marii Tudor (Małgorzaty w serialu) do Anny ; co prawda wypowiedziała kilka gorzkich słów, ale w serialu Małgorzata zmarła przed koronacją, około 1528/1529 r. a w rzeczywistosci miało to miejsce kilka dni, chyba jakieś 14, po koronacji Anny w 1533 r.
Mimo tego serial ogląda sie z zapartym tchem.
Scena , w której duch Anny odwiedza Henryka jest niesanowita. Podoba mi się też moment z ostatniego odcinka, w którym Henryk patrzy na swój ogromny portret i wspomina wybrane momenty ze swego życia.
Moim zdaniem drugi sezon był najlepszy,ale trzeba przyznać że serial zrobiono z wielkim rozmachem i dla lubiących historię rzecz obowiązkowa !
Dżoanna77

Postprzez » Pn gru 15, 2014 12:28

Re: Serial "Dynastia Tudorów"

Postprzez tiffany » Wt gru 16, 2014 15:14

Bardzo dobry serial. Ale w produkcjach HBO to normalne. Może rzeczywiście trochę zmieniono prawde historyczną w niektórych miejscach, ale główny wątek jest najważniejszy. Mnie najbardziej podobał się aktor który grał Cromwela :oops:
tiffany

Postprzez Vibeke » Śr gru 17, 2014 08:53

Super serial ! Byłam zawiedziona, że nie powstanie 5. sezon. Serial nosi tytuł Dynastia Tudorów, a to obliguje twórców do pociągnięcia jeszcze historii Edwarda, Marii i Elżbiety. I nie musieliby się zbytnio wysilać – spokojnie w jedny, dziesięcioodcinkowym sezonie mogliby to zmieścić. W końcu nie musieli pokazywać całych rządów Elżbiety, tylko uciąć tu w jakimś dogodnym momencie, że rozpoczęła się Złota Era, bla bla i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

Czasami w ogóle mi się wydaje, że serial miał być dłuższy, skoro Annie poświęcono aż dwa sezony, a potem przez resztę żon przeleciano już tak dość skrótowo (wyjątek stanowi Katarzyna Howard, której poświęcono nieco więcej uwagi).
Vibeke

Re: Dynastia Tudorów

Postprzez Dżoanna77 » Cz sty 08, 2015 11:21

Też mi brakowało dalszego pociągnięcia historii Tudorów. Przydała by się historia Edwarda, Marii i Elżbiety. Ale widocznie uznano że Henryk był najważniejszą postacią tej dynastii, choć ja uważam że to Elżbieta nią była.
Dżoanna77

Postprzez Nemesis » Cz sty 08, 2015 17:52

Miałem to samo co z Harry Potterem... Nie za bardzo wiedziałem czym się tu fascynować,aż do czasu gdy pewna wielbicielka filmów historycznych namówila mnie do obejrzenia. Świetne pokazanie despotycznego tyrana,który nawet swych przyjaciół i najbardziej zaufanych posyłał na pieniek. Bardzo fajnie zrealizowany serial i muszę przyznać że obejrzałem te 40-kilka odcinków z wielką ciekawością, a potem z rozpędu nawet film o Elżbiecie I :)
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez Athena » Cz sty 08, 2015 21:20

Nemesis napisał(a):... a potem z rozpędu nawet film o Elżbiecie I :)

Film o Elzbiecie juz powstal wie byloby samobojstwem tworcow gdyby pociagneli serial az do Elzbiety,natomiast zgadzam se ze powinien byc dalszy ciag o Edwardzie i Marii Tudorow.Mnie zwlaszcza by zaineterowal watek Marii Tudor bo jak dotad nie nakrecono zadnego filmu a tym bardziej serialu o Krwawej Marii ,jesli juz jakis sa to bardzo stare ,wiec brytyjczycy mogli by sie troche wysilic wkoncu to bardzo wazna postac historyczna Wielkiej Brytanii.
Sam serial "Dynastia Tudorow" jest swietny ,aktorzy dobrani perfekcyjnie ,moze jak dla mnie to ze duzo tam "momentow" erotycznych :wink: Jonathan Rhys Meyers swietnie role odegral.Czesto wracam do tego serialu mimo ze wlasciwie znam na pamiec :D
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez » Cz sty 08, 2015 21:20

Powrót do W świecie filmu