Komiksy

Dzielcie się tym co warto przeczytać,jakie książki i autorów lubicie...

Komiksy

Postprzez Nemesis » Wt gru 24, 2013 21:22

Komiks to w czasach mojej młodosci najlepszy sposób na zapewnienie sobie duże dawki dobrego humoru i rozrywki na większość dnia... Do dziś lubię od czasu do czasu przypomnieć sobie kultowe komiksy... "Tytus"..., "Kajko i Kokosza" czy "Asterixa" .Kiedyś był jeszcze "Kapitan Żbik"...gdzieś tam mam jeszcze parę zeszytów serii... Był też pamiętam drukowany w nieodżałowanym "Świecie Młodych" komiks "Jonka,Jonek i kleks"...Kurcze jak ja czekałem na kolejne numery...
Wspomniec nalezy o bardzo niedocenionym twórcy komiksów Tadeuszu Baranowskim... Wiele osób lubiących tę sztukę jednym tchem wymienia najbardziej znane pozycje gatunku,a zapomina właśnie o Baranowskim...
Prześmieszne książeczki...o przygodach dwóch śmiesznych facecików...
Zaśmiewałem się z nich blisko 30 lat temu...,a "Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko" i "Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa" mam do dziś... Była jeszcze "Antresolka profesorka Nerwosolka" i kilka innych niemniej śmiesznych historyjek tego autora,który był w cieniu Christy i Papcia Chmiela...

Obrazek Obrazek

"Tytus,Romek i A'Tomek" to prawdziwa klasyka polskiego komiksu... Kto dziś potrafi tak rysować i takie teksty w "dymki" wkładac... Przygodę z Tytusem zaczałem podobnie jak większość moich rówieśników od "Świata młodych" i obok "Kajka i Kokosza" oraz "Janka,Jonki i Kleksa" jest to dla mnie do dziś "święta trójca"... Niestety,pewnie tylko nasze pokolenie bawiła,bo mój syn rzucił okiem i spytał "co za badziewie mu daję do czytania"... A po to "badziewie" stało się czasem w kilkunastometrowych "ogonkach" i gdyby nie teczka w kiosku nie raz byłoby to stanie na prózno...
Trudno wymienić najlepszą dla mnie część tego komiksu,bo wszystkie były świetne ale "Podróż do ćwierć koła świata" ; "Tytus astronomem" ; "Wyprawa na Wyspy Nonsensu" i "Tytus geologiem" z niezapomnianym wkrętaczem w roli pojazdu wymiatają totalnie...
Te pojazdy też były pomysłowe...wannolot , młynkolot, prasolot czy pojazd z syfonu były bezbłedne.... Mam gdziesz jeszcze stare wydania tego komiksu i bardzo czesto wracam do nich,bo mimo upływy czasu "zabijają" wszystkie X-meny,Batmany i inne straszydła pomysłem i bezmiarem humoru...
Któż z wystających nieco ponad stół w latach 80 nie pamięta serii o dwóch dzielnych wojach,wzorowanych na kolegach z zachodu o imionach Asterix i Obelix... Pierwotna wersja komiksu miała tytuł "Kajko i Koko" ,forma tytułu i postaci pojawiła się troszke później,a pierwsze ich przygody zaczęto drukować w 1972... W 1975 światło dzienne na łamach "Świata Młodych" ujrzała pierwsza przygoda - "Szkoła latania" już jako "Kajko i Kokosz"
W sumie w serii o dwóch sympatycznych wojach,poddanych ciapowatego kasztelana Mirmiła, którym drygowała Lubawa,żona nie znosząca sprzeciwu ukazało się ok 20 książek,kilka z nich 2 lub 3 częściowych,które już w XXI postanowiono wznowić.... Miał powstać film na podstawie tego komiksu,gdzie w rolę Kokosza miał się wcielić Cezary Żak,ale niestety nie doszło to do skutku i pozostają nam komiksy,które obok seri o pewnym "prawie uczłowieczonym" małpiszonie zaliczam do kultowej serii komiksów lat 80...
Zawsze śmieszyli mnie zbójcerze... Wzorowani ni to na krzyżakach ni to na niemcach (tych z enerdefenu :lol: ) zawsze dostawali wtłuki od naszych dzielnych wojów...

"Złoty Puchar" , "Szkoła latania" , "Szranki i konkury" i "Woje Mirmiła" to dla mnie najlepsze "czytadła" tej serii...

Obrazek
Christa po latach przyznał się że wzorował się na dwóch Galach... Ja choć lubię także "Asterixa" to jednak Kajko i Kokosz,może dlatego że to nasz rodzimy komiks przegrywa u mnie jedynie z "Tytusem"... Według mnie nasza wersja jest bez porównania lepsza i choć minęło 40 lat za kazdym razem śmieszy tak samo...,a z "Asterixem" jest już różnie...
Kultowy Oferma.. :lol: Przezabawna postać z nieśmiertelnym :"na plasterki" :lol:

Obrazek

Nieustraszony Kapitan Żbik z MO także swego przeczytany na wszystkie strony...to nic że komiks był reklamą naszej niepokonanej Milicji...był naprawdę świetny i czytało sie go z nie mniejszą ciekawością niż później kryminały Agathy Christie...a ciekawe czy ktoś pamięta tą serię?...

Obrazek Obrazek

"Podziemny front" miał chyba niewiele ksiązeczek,ale czytało się go jednym tchem...
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Wt gru 24, 2013 21:22

Re: Komiksy

Postprzez Sebastian1981 » N gru 29, 2013 15:59

Właśnie jakiś czas temu odgrzebałem w swojej książkotece komiksy o przygodach kapitana żbika.Przyznam się iż z wielką przyjemnością , zacząłem je ponownie czytać.Warto też dodać iż jeden z odcinków 07 zgłoś się"Skok Śmierci" nawiązuje do jednego z tytułów serii komisksów o Kapitanie Żbiku.
Sebastian1981

Postprzez Deimos » Pn gru 30, 2013 05:34

Kajko i Kokosz mnie tez zawsze kojarzyli się z Asterixem,choć wolałem zdecydowanie polską wersję. Może to kwestia tego jakie teksty do dymków są wpisane,zgadzam się,lektura przednia,choć czytałem to wieki temu. :roll:
Z innych komiksów lubiłem zeszyty nie pamiętam jaki to był tytuł o pilotach myśliwców,którzy w pogardzie mając szpony mrozu tnące i słońce pustyni zawsze gotowi byli pomóc. Uwielbiałem też Klossa pamiętam że komiksów było więcej niż odcinków filmów :) Ale największymi postaciami polskich komiksów są Tytus , Romek i Atomek.
Deimos

Postprzez jollyroger72 » Pn gru 30, 2013 17:49

Już widzę Wasze żarówy, ale ja żadnego z tych komiksów nigdy nie czytałem :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Obrazek"Hey, where am I?"
"You wanna know where you are?
Hahaha, in PARADISE!"
jollyroger72
Administrator
Administrator

Postprzez Nemesis » So sty 04, 2014 19:26

Bo nie każdy lubi komiksy...sam się przekonałem nie raz...
Wracając do tematu Kajko i Kokosza... Najpierw nazywali się Kajtek I Koko...,wyszło kilka książeczek z przygodami własnie tak nazwanych bohaterów...dopiero po czasie Christa ich "przechrzcił" i coraz bardziej było widać wpływ Asterixa i Obelixa na to co tworzył... Wiele podobieństw.. Podobnie jak w przypadku Galów jeden bohater gruby - obżartuch, drugi chudy... Zbójcerze to synonim Rzymian z francuskiego komiksu itd itp...

Oto jak wyglądali bohaterowie komiksu Christy na początku...

Obrazek Obrazek

Deimos napisał(a):Z innych komiksów lubiłem zeszyty nie pamiętam jaki to był tytuł o pilotach myśliwców,którzy w pogardzie mając szpony mrozu tnące i słońce pustyni zawsze gotowi byli pomóc..

To był komiks "Pilot śmigłowca"

Obrazek Obrazek

Opowiadał o tym jak pilot myśliwca Mig-21 musiał przesiąść się ze względu na złe wyniki badań na śmigłowce...
Podobnie jak w przypadku Żbika...jest to typowy socjalistyczny "wychwalacz" służby wojskowej w PRL-u,pełen propagandy...ale czytało się go fajnie...Choć od "Kapitana Żbika" znacznie gorszy...
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez MaS24 » Wt sty 07, 2014 18:48

A ja wychowałem się właśnie na Kaju i Kokoszu, oraz Tytusie Romku i A'tomku. Potem był Thorgal - klasyka komiksu fantasy, według mnie. Przeczytałem też Szninkla tych samych autorów co Thorgal, ale niewiele wtedy zrozumiałem, byłem chyba za młody na to.
MaS24

Postprzez cichutkiszept » N kwi 06, 2014 22:09

jak mi wpadną w ręce do dziś z przyjemnością czytam ......
cichutkiszept

Postprzez Geminiman » Wt kwi 22, 2014 06:11

Polskiego Asterika i Obeliksa jak najbardziej znam i lubie. Oprocz komiksow wspominam takze dobrze gre "Kajko i Kokosz w krainie borostworow" jeszcze z czasow Amigi - taka polska dosc bugowata przygodowka .
Lecz wiekszym sentymentem daze komiks "Tytus Romek i A'Tomek", co ciekawe ostatnio dowiedzialem sie, ze nowe ksiegi nadal sa wydawane, pomimo ze autor - Papcio Chmiel ma juz blisko 85 lat to nadal tworzy.
Geminiman

Postprzez MaS24 » Wt kwi 22, 2014 15:10

W grę, o której wspomniałeś na Amigę także grałem. Ale nie wiedziałem,że Papcio jeszcze pisze/rysuje?
MaS24

Postprzez Nemesis » Cz kwi 24, 2014 09:38

Rysuje,a jakże... Niedługo ukaże się album historyczny z okazji narodzin Wrocławia.

Obrazek

Mimo 91 lat facet ma niesamowitą wenę twórczą. :o
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Cz kwi 24, 2014 09:38

Następna strona

Powrót do Czytelnia forum Paradise