Isaac Asimov vs Arthur C.Clarke

Dzielcie się tym co warto przeczytać,jakie książki i autorów lubicie...

Który diament literatury s-fi lubicie najbardziej.

Gwiazdy, jak pył...
0
Brak głosów
Cykl "Odyseja kosmiczna"
1
17%
Ja robot
1
17%
Oko czasu
0
Brak głosów
Cykl "Fundacja"
2
33%
Piaski Marsa
0
Brak głosów
Fantastyczna podróż
0
Brak głosów
Cykl "Rama"
0
Brak głosów
Nemesis
1
17%
Opowieści z dziesiąciu światów
1
17%

Liczba głosów : 6

Isaac Asimov vs Arthur C.Clarke

Postprzez Nemesis » Śr sty 08, 2014 11:20

Niedawno znalazłem ciekawy artykuł dotyczący Izaaka Asimova... Do przeczytania Tutaj i postanowiłem skonfrontować jego twórczość z twórczościa innego giganta fantastyki Artura C Clarke'a...
Dla mnie obaj są niesamowitymi pisarzami...

Obrazek

Asimov znany przede wszystkim z cyklu Fundacja...ale przecie znakomita książka "Fantasyczna podróz"...która została sfilmowana (oj przydałby się remake...przy dzisiejszej technice) pokazującaświat "wnętrza człowieka" i właściwie opisująca to co dziś możemy nazwać nano medycyną.... Kolejny killer tego artysty to "Nemesis" - powieść opisuje losy Osiedla – stacji kosmicznej zamieszkanej przez niewielką populację ludzi, która jako pierwsza zdecydowała się opuścić macierzysty Układ Słoneczny i polecieć do układu planetarnego tytułowej gwiazdy Nemesis... genialna ksiązka... No i "Ja robot"... Kto lubi fantastykę na pewno widział ten film... Inne znakomite pozycje tego pisarza to " Gwiazdy, jak pył... " , "Nagie słońce" czy "Brzydki mały chłopiec".... Asimov to absolutny klasyk gatunku science fiction.

Obrazek

Drugim dla mnie jest angielski pisarz Arthur C. Clarke...twórca obejmującej 4 tomy sagi "Odyseja kosmiczna"...książki genialnej...szkoda że nikt nie wpadł na pomysł by wszystkie sfilmować właśnie dziś...bo choć dwie znich sfilmowano,to dziś troszkę trącą myszką... Cykl "Rama" to drugi dla mnie najbardziej udany cykl tego pisarza - w roku 2130 ludzkość nareszcie odkrywa obiekt będący tworem obcej rasy – gigantyczny walec, przemieszczający się w głębiach kosmosu. Ziemianie wysyłają statek kosmiczny w celu zbadania obiektu. Załoga badająca "Ramę" krok po kroku odkrywa tajemnice obcej cywilizacji...
"Opowieści z dziesięciu światów" to zbiór opowiadań,które także łykam jednym tchem...
Inne znakomite ksiązki tego pisarza to "Oko Czasu" , "Miasto i gwiazdy" , "Piaski Marsa" czy "Kowboje oceanu".
Jestem ciekaw Waszych opinii na temat obu pisarzy i zapraszam do głosowania w ankiecie ( w której po 5 pozycji każdego z geniuszy fantastyki)...
Ja zagłosowałem na znakomitą "Nemesis"...
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Śr sty 08, 2014 11:20

Re: Isaac Asimov vs Arthur C.Clarke

Postprzez Athena » Śr sty 08, 2014 17:41

Oczywiscie Asimov za cykl Fundacja.Ten cykl wpadl mi w rece zupelnie przypadkowo u kolezanki jak nie mialam co czytac to z nudow zaczelam i ...przepadlam.Fundacje czytalam dwa razy ale jak tylko znajde czas to wroce do tych ksiazek.Jest poprostu nie do pobicia puki co jak dla mnie w literaturze SF.
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez Obi-Wan Kenobi » Cz sty 09, 2014 21:11

Pierwsze trzy tomy cyklu o Fundacji to zacna literatura- może trochę się to zestarzało, ale co tam. Pomysł psychohistorii i pierwsi władcy Fundacji zapadają w pamięć. Polecam na podstawie doświadczeń znajomych czytanie chronologiczne względem faktycznego wydawania książek- czyli od "Fundacji", a do "Preludium" i "Narodzin" przejść dopiero po przeczytaniu całego cyklu. Asimov w tych prequelach tłumaczy bardzo dużo rzeczy, które dla czytelnika zaznajomionego ze światem i fabułą są ciekawe, a dla laika- "nudnym, niepotrzebnym pseudonaukowym bełkotem" (cytat autentyczny).A twórczością Clarka zacząłem się interesować niedawno,długo po Asimovie cóż, nigdy wcześniej nie miałem okazji się zagłębić w jego książki. Ale po tym co już poznałem myślę że jego wizjonerstwo w książkach ma coś wspólnego z Juliuszem Verne. Ten jednak żyjąc wcześniej, miał większe trudności w przewidywaniu przyszłości. Jak oglądałem "2001 odyseję kosmiczną" przyznam, że za pierwszym razem niezbyt dobrze zrozumiałem film. Dziwiłem się nawet, że był on tak głośny. Kiedy obejrzałem ponownie, dotarł do mnie. Zwłaszcza ostrzeżenie, że kolejna wojna będzie na kije i kamienie...
Obi-Wan Kenobi

Postprzez Pencroff » Cz lut 06, 2014 09:20

Zdecydowanie Asimov. Fundacja to jedna z serii książek,które można czytać raz za razem. Geniusz literatury science fiction bez dwóch zdań.
Pencroff

Postprzez Enceladus » Pt lut 07, 2014 14:44

Asimova doceniam,ale dla mnie Clarke za "Odyseję kosmiczną" na podstawie której powstał film zasługuje na trochę wyższe miejsce w hierarchii autorów science fiction.
Enceladus

Postprzez » Pt lut 07, 2014 14:44

Powrót do Czytelnia forum Paradise