Saga o Ludziach Lodu / Sagi Skandynawskie

Dzielcie się tym co warto przeczytać,jakie książki i autorów lubicie...

Re: Saga o Ludziach Lodu / Sagi Skandynawskie

Postprzez Lea » Pn lip 28, 2014 11:20

W Valdres w Norwegii otwarto Muzeum Sol Av Isfolket poświecone oczywiście naszej Sadze :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=s96Z_0S5lJ0

Można obejrzec spektakl przedstawiający SoLL, zwiedzić wybudowaną tam posiadłośc Charlotty Gråstensholm i Lipowa Aleję. I inne równie ciekawe atrakcje
Ponizej dłuższy fragment musicalu , niestey jakośc kiepska

http://www.youtube.com/watch?v=j2GsrLcoICw

Niedawno dowiedziałam sie ze parafia Gråstensholm to obecnie Asker przylegający do Oslo i wiele miejsc z Sagi do dziś sie tam znajduje. Choćby cmentarz na którym "leżą"Ludzie Lodu :wink:

Obrazek
Lea

Postprzez » Pn lip 28, 2014 11:20

Postprzez Villhaxa » Pn lip 28, 2014 13:45

Już w ostatnich tomach,po zniszczeniu dworu Ludzie Lodu mieszkali w Asker. Tova nawet pociągiem jechała do Asker. Fajne te muzeum. Chciałabym to zobaczyć. Byłam bardzo blisko gór Troollheimen w północnym Trondelag bo w Trondheim (też zresztą w Sadze umiejscowionego), ale do tych gór, w których była umiejscowiona dolina Ludzi Lodu nie dotarłam. Ale kiedyś muszę! Wracając jeszcze do słabszych tomów to "Nieme głosy" , "Miasto strachu", "Diabelski jar" i ostatni,zupełnie niepotrzebny tom należą do tych do których wracam najrzadziej i z którymi się męczyłam.
Villhaxa

Postprzez Dżoanna77 » Wt sie 12, 2014 11:31

Nieistotna napisał(a):Zastanawialiście się może czasem, które postacie w Sagach są prawdziwe? Autorka lubiła czasem mieszać wątki historyczne z fikcją i można znaleźć kilka bezpośrednich odniesień. :) Dopatrzeć się można przede wszystkim kilkoro sławnych person, które istniały naprawdę, ale czy były takie jak opisywała je Margit?

Kirsten Munk
-w SoLL: pracodawczynii Cecylii Meiden - była opiekunką i guwernantką jej dzieci.
-rzeczywistość: żyła w latach: 06 lipca 1598 - 19 kwietnia 1658, wywodziła się z duńskiej szlachty, druga małżonka króla Danii Christiana IV, matka dwunastu jego dzieci. Kirsten Munk była córką Ludwika Muncka i Ellen Marsvin, członków zamożnej szlachty duńskiej, lecz nietytułowanej. W późiejszych latach miała rzekomy romans z jednym z kapitanów będących na służbie u jej męża. Matka Kirsten, bojąc sie o status na królewskim dworze, zaaranżowala romans pomiędzy samym królem i jedną z dworek Vibeke Kruse. W 1629 krol rozwiódł sie z Kirsten i zesłał ją na Jutlandie. Sam miał dzieci z Vibeke, które w czasach późniejszych były opozycją dla dzieci Kirsten. Wśród dzieci Kirsten była Leonora Christina Ulfeldt, która również pojawia się w Sadze.

Leonora Christina Ulfeldt
-w SoLL: Jessica Cross byla niańką dzieci Leonory z polecenia Cecylii.
-rzeczywistość: (08 lipca 1621 - 16 marca 1698), była córką króla Chrystiana IV i żoną Hrabiego Corfitz Ulfeldt. Jej slub z nim byl czescia planu Christiana IV do stworzenia wielkiej dynastii rzadzacej. Jednakowoz sam Corfitz nie byl zbyt lojalnym wobec krola, a Leonora wolala pozostac lojalna nie koronie lecz swojemu mezowi. Po smierci krola, Corfitz wyjezdzal w zagraniczne podroze, wykorzystujac krolewska kase i swoje przywileje. Nie podobalo sie to nowym wladzom, wiec para wyjechala do Sztokcholmu, gdzie zdradzila swoja ojczysta Danie. W czasach pozniejszych oboje zostali aresztowani. Leonora byla obsadzona w Blekitnej Wiezy.

Fritz Haarmann
-w SoLL: prawdziwie imię Lynxa sojusznika Tengela Złego w ostatecznej walce
-rzeczywistość: (ur. 25 października 1879 w Hanowerze, zm. 4 grudnia 1925) – seryjny morderca nazwany rzeźnikiem z Hanoweru. Razem ze swym partnerem Hansem Gransem dokonywali morderstw na nastoletnich chłopcach.

Reinhard Tristan Eugen Heydrich - ur. 7 marca 1904 w Halle, zm. 4 czerwca 1942 w Pradze; nazywany Archaniołem Śmierci, zagorzały nazista, odpowiedzialny za wiele wojen. Był wysokim dygnitarzem III Rzeszy, generał SS i policji. W SoLL w jego ciało wstąpił sam Tengel Zły, a jego faktyczną śmierć w Pradze sprytnie połączono z poczynaniami Tan-Ghila. Przerażająca postać, podobnie jak Fritz Haarmann.

Znacie jakieś inne jeszcze powiązania historyczne z ksiazka?

Haarmann , Heydrich i Leonora Christina

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A Kirsten Munk zawsze otoczona gromadką dzieci :)

Obrazek

Oczywiście że wiecej prawdziwych postaci historycznych jest zawartych w Sadze o Ludziach Lodu. Właśnie dlatego byłam zainteresowana,bo kocham historię.Najważniejsze wydarzenie historyczne dla mnie rozegrało sie w tomie "Więźniowie czasu" ale o tym potem :wink:

Ze znanych i prawdziwych postaci pojawiaja sie jeszcze Graf von Erbach z Breuberg, ojciec Cornelii której zszywał rane Tarjei i która urodziła Mikaela

Obrazek

Władca wielkich obszarów w XVI wieku

Gabriel Oxenstierna z którego rodziną powiązana była rodzina Ludzi Lodu , Kanclerz Szwedzkiej Rady Królewskiej i wybitny poeta szwedzki

Obrazek

Göran Oxenstierna - Dan i Daniel Lind byli z nim na wojnie fińskiej,gdzie wtedy został ranny pod Villemstrand,Daniel wtedy wyruszył na wschód,do Nor,by spotkać tam Shirę

Obrazek

Corfitz Beck jeden z najlepszych żołnierzy króla Gustawa IV Adolfa. trafił do niewoli w wojnie z rosjanami. W Sadze towarzyszył mu Vendel Grip

Obrazek

Arvid Mauritz Posse - sprawował władze nad ziemiami koło Goeteborga i nad samym miastem. U niego służyła Tula

Obrazek

No i najbardziej interesujace mnie wydarzenie i postać. Siedmioletni cesarz Antoku który w trakcie przegranej przez ród Taira bitwy pod Dan-no-ura zginął śmiercią samobójczą, skacząc w wody cieśniny Shimonoseki wraz ze swoją babką Taira no Tokiko, wówczas sprawującą urząd regenta.

Obrazek
Dżoanna77

Postprzez vipera » Śr sie 13, 2014 12:34

Przeczytalam "Urwany slad". Cos niesamowitego! Ryczalam w autobusie jak glupia. Niesamowity, wzruszajacy tom. Smierc Henninga i Runego (strasznie mi bylo zal tego kalekiego chlopca i szkoda ze autorka go usmiercila) i przezycia Karine strasznie mnie poruszyly. A wcielenie Tengela w protektora Czech i Moraw genialne. Mam pewne podejrzenia ze Imre i Gand :roll: hmmm. Mam nadzieje ze do konca serii dowiem sie czy mialam racje.
vipera

Postprzez Lea » Śr sie 13, 2014 14:38

Wieeele rzeczy wyjasni sie w 41 i 42 tomie. Nie bede na razie Ci nic wyjaśniać, bo widze że się wciągnęlaś i szkoda by było Ci psuć zabawę :lol: Jedno Ci mogę zagwarantować. Niespodzianek nie zabraknie jak to u Margit. Czytaj czytaj, wyjaśnienie Sagi coraz bliżej :D Ten tom który przeczytałaś jest faktycznie świetny, następny natomiast (Nieme głosy) kiepski, ale zapewniam że od tomu 40 wejdziesz na jeszcze wyższą orbitę doznań. :lol:
Lea

Postprzez vipera » N sie 17, 2014 08:46

:shock: :shock: :shock: No tego sie nie spodziewalam! Ze ja nie skojarzylam imienia Rune. :shock: Po przeczytaniu Gory Demonow i Cisza przed burza jestem w szoku jak autorka stopniuje napiecie, jak dlugo czlowiek nie wie kto jest kto. Te dwa tomy przeczytalam na jednym oddechu. Teraz madrzejsza szykuje sie do walki z Tengelem Zlym :D
vipera

Postprzez Villhaxa » Wt sie 19, 2014 07:49

Jeszcze parę niespodzianek czeka cie do końca :wink:
Villhaxa

Postprzez vipera » Cz sie 21, 2014 20:19

Jeszcze 3 czesci i koniec. Az szkoda, bo piekna to lektura. :(
vipera

Postprzez Nemesis » Pt sie 22, 2014 12:28

Polecam byś po zakończeniu Sagi o Ludziach Lodu zaczęła "Sagę o czarnoksieżniku". Tam również spotkasz znanych Ci już bohaterów :wink:

Obrazek
Nemesis
Expert
Expert

Re: Saga o ludziach Lodu / Sagi Skandynawskie

Postprzez winter_sadness » Pt sie 22, 2014 19:24

Zgadza się. "Saga o Czarnoksiężniku" i "Saga o Królestwie Światła" tworzą tryptyk z "Sagą o Ludziach Lodu" więc czytania jeszcze troszku masz Vipera :wink: Czarownic, czarnoksiężników, elfów jest w nich co niemiara. A także Marco, Sol i wielu innych. Także nie martw się brakiem lektury :D
winter_sadness

Postprzez » Pt sie 22, 2014 19:24

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Czytelnia forum Paradise