Sonda

Programy,które lubicie...te nowe i te,których już dawno nie ma a stały się kultowymi programami telewizyjnymi

Sonda

Postprzez MaS24 » Wt sty 14, 2014 17:12

Ja jako techniczny zawsze lubiłem program Sonda. Choć wtedy byłem mały i niewiele rozumiałem, to fascynowały mnie elementy produkcji czegoś o czym właśnie opowiadali.Szkoda ze ci panowie tak tragicznie zginęli. Potem byl program Laboratorium, ale nie fascynował mnie już tak bardzo.
MaS24

Postprzez » Wt sty 14, 2014 17:12

Sonda

Postprzez Pankracy » Cz lut 13, 2014 06:47

W dniu 8 września 2013 roku minęła 36. rocznica rozpoczęcia emisji przez Telewizję Polską programu popularno-naukowego p.t. SONDA - jak się później okazało najlepszego w historii wszelkich tego typu programów emitowanych w TVP, a zdaniem wielu również na świecie.

Był to program pod wieloma względami nowatorki i wyprzedzający swoje czasy.
Dwóch entuzjastów nauki przedstawiało trudne sprawy tak, że i student, i uczeń podstawówki siedział zahipnotyzowany przed srebrnym ekranem i chłonął wiedzę.
Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński – bo o nich tu mowa – przez 12 lat, co tydzień odkrywali przed telewidzami zawiłości fizyki, matematyki, przyrody oraz wszystkich innych nauk.
Pomysł na program był prosty: jeden sceptyk, drugi entuzjasta. Jeden i drugi miał argumenty, słuchali siebie nawzajem i próbowali przekonać do swoich racji. Dyskutowali. I niezależnie od tego, który miał rację zwycięzcą i tak zawsze pozostawał widz.
I tak było od 8 września 1977 roku do końca emisji programu nikt nie planował. Tym razem tragiczny scenariusz napisało życie:
Jadąc na nagranie kolejnego programu do fabryki Rafako 29 września 1989 roku, nad ranem, pod Raciborzem ich Peugeot prowadzony przez Andrzeja Gieysztora zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym Star 200.
Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński zginęli na miejscu.
Wraz z nimi zakończył się też program SONDA. Telewizja Polska kilkukrotnie, głównie z okazji kolejnych rocznic swojego powstania, emitowała pojedyncze odcinki SONDY. Dziś można obejrzeć na TVP Historia od czasu do czasu zachowane odcinki.
SONDA okazała się ponadczasowa, już kolejne pokolenie ogląda ją z dostępnych 34 kaset VHS wydanych na początku lat 90.

Logo Sondy stworzył Andrzej Kurek. Wykorzystał on symbol yin i yang Yin yang.
Najbardziej jednak kojarzonym z Sondą symbolem stała się czołówka programu.
Na wizyjną czołówkę składały się następujące materiały filmowe:
lot sondy Mariner 5,
wybuch supernowej,
podział jądra komórkowego z widocznymi chromosomami,
moment zapłonu silnika rakiety Saturn V,
zdjęcia satelitarne cyklonu,
mieszanie się oleju z wodą w stanie nieważkości,
montaż elementów układu scalonego,
kolaż ujęć z filmów popularnonaukowych produkcji ZSRR,
Płytka Pioneera na tle gwiazd.

Oto czołówka najlepszego programu popularnonaukowego jaki kiedykolwiek był.

http://www.youtube.com/watch?v=pHT8u52bSVE

Dziś,w dobie internetu wiele odcinków dostępnych jest w sieci,na Youtube.Jeśli ktoś nie zna tego programu polecam. Na zachęte jeden z odcinków.

http://www.youtube.com/watch?v=p_LAdFL5vdg

Obrazek
Pankracy

Re: Sonda

Postprzez Nemesis » N lut 16, 2014 08:44

Gdy Sonda była na antenie moje zainteresowania nauką nie były jeszce zbyt wyostrzone i własciwie pamietam tylko ostatnie dwa lata trwania tego programu...Jednak dzięki internetowi i TVP Historia mogłem siegnac do odcinków wcześniejszych i obejrzeć ten znakomity program popularno naukowy. Szkoda że panowie Kurek i Kamiński nie dożyli naszych czasów... Teraz mieliby pole do popisu... Kolejny świetny program dużo lepszej telewizji niż dzisiejsza. Każdy odcinek w dość prosty sposób wyjaśnia laikowi,takiemu jak ja działanie naszego świata... Aż żal że nikt nie kontynuował "Sondy"...choć słyszałem że były takie plany.
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » N lut 16, 2014 08:44

Powrót do Telewizja