ABBA

Dekada disco...czas Boney M., Abby i wielu innych gigantów muzyki,którzy wtedy rozpoczynali...

Re: ABBA

Postprzez Michał » So mar 29, 2014 14:06

Myślę, że jak we wszystkim, to i w muzyce należy patrzeć nie tylko przez pryzmat bezgranicznego uwielbienia dla zespołu (bo takie podejście prowadzi do patologii) ale również należy spojrzeć krytycznie na dokonania swojego ulubionego bandu, i umieć dostrzec że nie "wszystko złoto, co się świeci". Dlatego dziwi mnie postawa niektórych tutaj wielce oburzonych, że ośmieliłem się nazwać Abbę zespołem disco, gdzie w dokonaniach tegoż słychać wyraźnie taneczne rytmy ( co zresztą wielu z was potwierdziło) Abba była pod tym względem zespołem uniwersalnym tzn. trafiała zarówno w gusta "biesiadników" jak i tych, którzy preferują bardziej rozbudowane kompozycje.
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez » So mar 29, 2014 14:06

Postprzez LadyCora » So mar 29, 2014 16:34

Ja się nie oburzyłam, poprosiłam tylko o przykład :P Disco polo jest muzyką na tyle specyficzną, że ciężko jest ją pomylić z popem. W każdym razie, przynajmniej jeśli chodzi o ABBĘ.
LadyCora
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez Mamma Mia » Pn kwi 07, 2014 08:00

Jeśli sie komuś Abba nie podoba,wystarczy jej nie słuchać.Dla mnie to najwybitniejszy zespół muzyki popularnej,obok Queen i muzyka Abby żyje dla mnie do dziś. Miliony sprzedających się do dziś płyt mówią same za siebie.
Mamma Mia

Postprzez Dżoanna77 » Wt kwi 29, 2014 13:45

Bardzo lubię Abbę,w moim domu często słuchało się tego zespołu,na zmianę z Goombay Dance Band i Boney M. Nie można nie doceniać wpływu na muzykę rozrywkową tego zespołu,przecież tylu przebojów nie wypuszcza się w świat przypadkowo. Niedawno w jakiejś gazecie przeczytałam że Abba bazowała na kilku przebojach i potem je tylko kalkowała. Uważam że to bzdura i dowód na głuchotę pismaków,którzy nie przywiązują wagi do muzyki bazując jedynie na plotkach okołomuzycznych. Abba była fenomenem tamtych czasów i każdy,kto to podważa jest po prostu upośledzony słuchowo. Ja nie jestem jakąś zapaloną fanką Abby,bardzo lubię jej posłuchać,nie wszystko mi się podoba,ale uważam że to jeden z największych zespołów w historii muzyki rozrywkowej. Osobiście więcej rzeczy podoba mi się z solowych dokonań obu wokalistek,szczególnie Agnethy,której płyty "Wrap Your Arms Around Me" , "I Stand Alone" i przede wszystkim "My Colouring Book" są moimi prywatnymi relikwiami i antidotum na wszelki smutek.
Dżoanna77

Postprzez Michał » Pt maja 02, 2014 10:14

Mamma Mia napisał(a):Jeśli sie komuś Abba nie podoba,wystarczy jej nie słuchać.
To jest wybitny argument :P Nie chodzi mi o to (bo pewnie ww. cytat odnosił sie do mnie :) ) ale zauważyłem, że grupa "fanów Abby" jest bardzo specyficzna :) za nic nie uznają argumentów takich że owa grupa w swojej dyskografii posiadała utwory naznaczone zwykłym disco :) po prostu - jak napisałem wcześniej: jest to grupa grająca dla "wszystkich" i tych co lubią rockowe naleciałości (Hey, Hey Helen) lekko rock'n roll'owe (When I Kissed The Teacher) czy w końcu to "nieszczęsne" disco, o którym tru fani nie chcą przyjąć do wiadomości (I Do, I Do, I Do, I Do, I Do) - to OSTATNIE to jest biesiada jak się "patrzy :D Na festynie w Górkach Wielkich z okazji urodzin sołtysa, to zapewne cały "densflor" byłby zapełniony przez densmenów o średniej wieku +/- 50 lat :)
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez LadyCora » Pt maja 02, 2014 10:53

Zgadzam się, że ABBA nieco mieszała gatunki, ale podmiotem zawsze był pop. Natomiast jeśli mogę Cię o to prosić, podaj mi swoją definicję, czym wg. Ciebie jest disco. Jeszcze byłabym w stanie zrozumieć, gdybyś określił w ten sposób którąś z piosenek z "Volez Vous", gdzie takie "naleciałości" są największe, ale "I Do I Do..."? Słuchałam tej piosenki chyba z milion razy i nie słyszę tu żadnego disco :? Sama piosenka jest w nieco "weselnym" stylu, ale osobiście w ogóle mi to nie przeszkadza.

Odnosząc się do ostatniego zdania Twojego postu - to dowodziłoby dobrego gustu "densmenów" z Górek Wielkich :)

A co do nieuznawania argumentów nt. disco w piosenkach ABBY, nie mogę mówić tu w imieniu wszystkich, ale osobiście jestem w stanie uznać argument, ale jak do tej pory żaden takowy nie padł ;)
LadyCora
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez Michał » Pt maja 02, 2014 13:21

A disco miejscami to nie jest weselny styl? sama sobie odpowiadasz na pytania :wink:
Co do argumentów, że Abba nie tworzyła piosenek w diskotekowym stylu również nie padł :D a przecież wspomniane przeze mnie I do, i do, ido... to "czystej krwi" discko-biesiada w najlepszym wydaniu :) zwłaszcza początek utworu, który już podrywa nogi w tan :)
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez Midnight Man » Pt maja 02, 2014 15:20

A co złego jest w tym że Abba miała piosenki taneczne? Przecież lata 70 to czasy disco i rocka ,nawet nazwa działu to "Era disco". Wtedy taki styl był popularny,a Abba się bardzo dobrze w tym odnalazła.
Midnight Man

Postprzez Michał » So maja 03, 2014 05:51

Midnight Man napisał(a):A co złego jest w tym że Abba miała piosenki taneczne?
Ano nic złego, gdyż wielu słuchaczy tego band'u uważa iż ten zespół tworzył muzykę disco, oprócz kilku "tru fanów" którzy uważają iż Abba nie tworzyła utworów disco-biesiadnych i na "silę" pakują ten zespół do szufladki z napisem "pop" :) nie dopuszczając myśli iż ten zespół nagrywał piosenki w różnych stylach.
P.s. fajny nick :) pewnie pochodzący z najlepszego utworu Sandry :)
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez LadyCora » So maja 03, 2014 10:16

Michał napisał(a):A disco miejscami to nie jest weselny styl? sama sobie odpowiadasz na pytania :wink:
Co do argumentów, że Abba nie tworzyła piosenek w diskotekowym stylu również nie padł :D a przecież wspomniane przeze mnie I do, i do, ido... to "czystej krwi" discko-biesiada w najlepszym wydaniu :) zwłaszcza początek utworu, który już podrywa nogi w tan :)

W takim razie polecam utwory Bee Gees. Jeśli znajdziesz jakiś wspólny mianownik z "I Do I Do..." to daj znać ;)

Midnight Man napisał(a):A co złego jest w tym że Abba miała piosenki taneczne? Przecież lata 70 to czasy disco i rocka ,nawet nazwa działu to "Era disco". Wtedy taki styl był popularny,a Abba się bardzo dobrze w tym odnalazła.

Nic złego w tym nie ma, tyle że ABBA oscylowała w różnych gatunkach muzycznych, "ocierała się" o nie. Ale zawsze to pozostawał pop. Tymczasem wielu ludzi na siłę próbuje ich upchnąć do worka z muzyką disco, tak naprawdę tylko dlatego, że tworzyła w czasach rozwoju takowych grup. Równie dobrze można powiedzieć, że ABBA była grupą rockową, a przecież wszyscy dobrze wiemy, że to nieprawda.

Michał napisał(a):
Midnight Man napisał(a):A co złego jest w tym że Abba miała piosenki taneczne?
Ano nic złego, gdyż wielu słuchaczy tego band'u uważa iż ten zespół tworzył muzykę disco, oprócz kilku "tru fanów" którzy uważają iż Abba nie tworzyła utworów disco-biesiadnych i na "silę" pakują ten zespół do szufladki z napisem "pop" :) nie dopuszczając myśli iż ten zespół nagrywał piosenki w różnych stylach.

Właśnie, w różnych. Zwróć uwagę na moje ostatnie zdanie w odpowiedzi do @Midnight Man. Nie wiem, na ile znasz piosenki ABBY, ale żaden z fanów z którym miałam styczność nie powiedziałby że to disco. Tak mogą powiedzieć tylko osoby, które znają ułamek twórczości, wyrwany z kontekstu - bez urazy. Ale czy jedna, czy dwie piosenki mogą świadczyć o całym repertuarze? Tym bardziej, że jak powiedziałeś "ten zespół nagrywał w różnych stylach? ;)
LadyCora
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez » So maja 03, 2014 10:16

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Lata 70-te... Era disco i spodni "dzwonów"