Kenny (UK band)

Dekada disco...czas Boney M., Abby i wielu innych gigantów muzyki,którzy wtedy rozpoczynali...

Kenny (UK band)

Postprzez 21Kris21 » Wt gru 24, 2013 21:20

Obrazek
Kenny – brytyjski zespół glamrockowy działający w latach 1974-1979.
Swój sukces grupa zawdzięcza spółce autorskiej Bill Martin i Phil Coulter. Grupa istniała już trzy lata zanim została odkryta przez Maritna i Coultera pod koniec 1974 roku - jak głosi legenda - podczas próby zespołu w składzie bananów w północnym Londynie na przedmieściu Enfield. Zespół występujący wówczas pod nazwą Chuff po występie w prestiżowym londyńskim Speakeasy podpisał kontrakt w menedżerem Peterem Walshem.
Początkowo jako Kenny nagrywał irlandzki piosenkarz Tony Kenny i w 1973r. jego piosenki "Heart Of Stone" i "Give It To Me Now" dostały się na listy przebojów, niestety potem zniknął ze sceny.
Kariera zespołu Kenny zaczęła się od nawiązania współpracy z wytwórnią RAK, której właścicielem był producent Micky Most. Nagranie "The Bump" początkowo miało znaleźć się na stronie B najnowszego singla zespołu Bay City Rollers (nie jestem tego pewien), dla którego spółka Martin & Coulter pisała teksty. Zapewniona, że z tą piosenką odniesie sukces grupa Chuff zgodziła się na rozpoczęcie kariery pod nową nazwą Kenny. Utwór "The Bump" w ich wykonaniu doszedł w roku 1974 do 3 miejsca brytyjskiej listy przebojów. W roku 1975 grupa wprowadziła na listę trzy kolejne utwory: "Fancy Pants", który doszedł do 4 miejsca, "Baby I Love. OK !" (miejsce 12) i "Julie Ann" (miejsce 10). Wśród wykonawców, którzy wystąpili anonimowo w pierwszych (przebojowych) nagraniach formacji Kenny, znaleźli się m.in. Chris Spedding i Clem Cattini, którzy grali jako muzycy sesyjni. W roku 1976 ukazał się pierwszy album grupy Kenny zatytułowany "The Sounds of Super K", ale nie odniósł sukcesu w Wielkiej Brytanii (miejsce 56) za to zdobył powodzenie w Europie - 12 miejsce w Niemczech. Wkrótce po wydaniu tego albumu grupa zostawiła spółkę Martin & Coulter oraz wytwórnię RAK i z wytwórnią Polydor wydała sigiel "Hot Lips". Utwór pozostał niezauważony w Wielkiej Brytanii, ale został hitem w Europie. Kenny opublikowała kolejne 3 single oraz album wydany tylko w Nieczech, zatytułowany "Ricochet", ale to już był koniec kariery zespołu.

Skład zespołu
Rick Driscoll - śpiew, gitara
Yan Style - gitara
Chris Redburn - gitara basowa
Chris Lacklison - instrumenty klawiszowe
Andy Walton - perkusja

Dyskografia

Albumy
1975 - The Sound Of Super K.
1976 - Ricochet (wydany tylko w Niemczech)
1994 - The Single Collection (kompilacja)

Single
1973 - "Heart Of Stone" (Tony Kenny)
1973 - "Give It Me Now" (Tony Kenny)
1974 - "The Bump"
1975 - "Fancy Pants"
1975 - "Baby I Love You, OK!"
1975 - "Julie Anne"
1975 - "Nice To Have You Home"
1976 - "Hot Lips"
1976 - "Red Headed Lady"
1976 - "Old Songs Never Die"
1979 - "Reach Out I'll Be There"
-----------------------
Wprawdzie utwory wymienione ma stronie http://www.doremi.co.uk/glam/ zostały zaliczone jako "fake glam", ale "The Bump" i "Baby I Love You OK" brzmią zdecydowanie glamowo. To raczej "Fancy Pants" i "Julie Anne" można by zaliczyć do bubblegum.
"Heart Of Stone" i "Give It Me Now" rzeczywiście zaśpiewane są zupełnie innym, wysokim głosem, ale myślałem, że to po prostu wokalista śpiewał w tych utworach falsetem. A tymczasem okazuje się, że to był Tony Kenny nie mający nic wspólnego z późniejszą grupą Kenny.
21Kris21

Postprzez » Wt gru 24, 2013 21:20

Re: Kenny (UK band)

Postprzez 21Kris21 » N sty 12, 2014 13:48

Moje "najulubieńsze" ich przeboje
The Bump - jako zbyt prosty od początku nie był numerem 1 - obecnie już średnio mi się podoba
Fancy Pants - zawsze i nieodmiennie super
Kenny - Hot Lips kiedyś tylko takie tempa lubliłem (z lepsza jakością brzmi zdecydowanie lepiej)
Julie Anne
Baby I Love You, OK
później poznałem
Glad Glad Glad
Jakoś nie przemawia do mnie tytułowy utwór albumu
The Sound Of Super K
21Kris21

Postprzez » N sty 12, 2014 13:48

Powrót do Lata 70-te... Era disco i spodni "dzwonów"