Led Zeppelin

Dekada disco...czas Boney M., Abby i wielu innych gigantów muzyki,którzy wtedy rozpoczynali...

Led Zeppelin

Postprzez Stormbringer » Pn kwi 28, 2014 14:09

Obrazek

Led Zeppelin - Jeden z największych zespołów w historii muzyki rockowej powstał w Londynie w roku 1968. Założył go Jimmy Page, młody gitarzysta, który udzielał się wcześniej bo w 1958 roku w grupie The Crusaders. W skład zespołu oprócz Jimmy'ego Page wchodzili: wokalista Robert Plant, basista John Paul Jones i perkusista John Bonham. Tak więc w lipcu Jimmy założył zespół The New Yardbirds który z biegiem czasu nazwał Led Zeppelin. Rok później bo 1969 roku na świat wychodzi pierwsza odsłona "sterowca" a mianowicie Led Zeppelin I. Panowie którzy byli zafascynowani muzyką The Cream i Jimmy'ego Hendrixa stworzyli dzieło które osiągnęło światowy sukces, i stało się wyznacznikiem muzyki rockowej dla kapel na całym świecie. Na płycie znalazły się takie numery jak Good Times Bad Times czy Communication Breakdown. Panowie nie tracili czasu i podczas podróży po USA powstał album Led Zeppelin II wydany w tym samym roku co jedynka. Z tego właśnie albumu pochodzi najsłynniejszy kawałek kapeli Whole Lotta Love, za którym oszalał prawie cały świat. W 1970 roku zespół zaskoczył fanów serwując płytę Led Zeppelin III. Różniła się od swoich poprzedniczek, klimatem i tym że dużo piosenek zainspirowanych było muzyką folkową. Publice płyta się spodobała, tak jak i krytykom, znowu Zeppelini wylansowali przebój jakim był Friends. Następna płyta nie została nazwana, ale powszechnie jest to Led Zeppelin IV. Jest to największe osiągnięcie artystyczne zespołu. Znajduje się na nim wspaniała ballada napisana przez Roberta Planta Stairway to Heaven. Kto jej nie słyszał i kto nie słyszał wspaniałej solówki Page'a pod koniec tego utworu. Majstersztyk. W marcu 1973 roku zespół wydał płytę Houses of the Holy. Płyta była niespójna, utwory bardzo się różnią tak i tematyką jak i brzmieniem. Zeppelini nie mogli zaliczyć tej pozycji do perełki w swej dyskografii tak jak i następnej płyty wydanej w 1975 roku Physical Graffiti. Zrugana i skrytykowana przez krytyków, uznana za album niegodny tak wielkiego zespołu. Choć na płycie znalazł się tak wspaniały utwór jak Kashmir, to i tak on nic nie pomógł w odzyskaniu twarzy muzyków. Ale już nagrana w 1976 roku w Monachium płyta Presence była powrotem do starego grania Zeppelinów. Znalazły się na niej wspaniałe bluesowe i hardrockowe przeboje które przypominały fanom początki twórczości zespołu. Krytyka wspaniale przyjeła ten album, Zeppelini wrócili w chwale. W październiku 1976 roku ukazał się album The Song Remains The Same. Płyta zawierała muzykę z filmu o tym samym tytule który przedstawiał koncert grupy w Madison Square Garden w lipcu 1973 roku. Po dłuższej przerwie 1979 roku wychodzi na świat kolejna płyta Zeppelinów In Through The Out Door. Trzy letnia przerwa w muzykowaniu spowodowana była śmiercią syna Roberta Planta. Do kolejnej tragedii dochodzi 25 września 1980 roku gdy po zbyt dużym spożyciu alkoholu umiera John Bohman. Grupa przestaje istnieć. Ku pamięci zmarłego kolegi, panowie z zespołu wydają album Coda w 1982 roku. Był to zbiór niepublikowanych utworów Led Zeppelin. I tak skończył się rozdział muzyki rockowej w której odszedł jeden z największych zespołów muzyki rockowej w historii.

Dyskografia:
I
II
III
(IV)
Houses of the Holy
Physical Graffiti
Presence
In Through the Out Door
Coda

Skład:
Jimmy Page - gitara
Robert Plant - wokal
John Paul Jones - bas
John Bonham - perkusja

źródło wikipedia
Stormbringer

Postprzez » Pn kwi 28, 2014 14:09

Re: Led Zeppelin

Postprzez Gollum » Pt maja 02, 2014 06:12

Jeżeli chodzi o mnie to Led Zeppelin z pewnością są bardzo ważni w moim życiu. To właśnie od cudownej czwórki wszystko się zaczęło. Ukształtowali mój teraźniejszy gust muzyczny. Jednak nie mogę zapomnieć o najważniejszym, zawsze w tych smutniejszych chwilach nic tak nie pomagało jak przesłuchanie kilku utworów, po których odzyskiwało się wiarę, że jakoś to będzie
Gollum

Postprzez Michał » Pt maja 02, 2014 10:50

Powiem tak: Cenię ten zespół, za wkład jaki wniósł w rozwój HM, ale jakoś nigdy muzycznie ta grupa mi nie "podeszła" :) drażnił mnie zawsze głos wokalisty i te rozbudowane (nie wiadomo po co?) utwory... z tych którzy zaczynali w owych czasach to zdecydowanie bardziej podchodzą mi Sabbaci, czy DP.
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez Konik Polny » N maja 04, 2014 20:00

To bardzo proste do zrozumienia.
Led Zeppelin nigdy nie był zespołem grającym czysty hard-rock. Dlatego fani muzyki blues,folk,country,southern znajda w tej grupie to coś co będą kochać. Rozbudowane utwory pokazują iż zespoł miał aspiracje progresywne, tak jak wszystko w tej dekadzie
Konik Polny
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez Pitagoras43 » Wt maja 06, 2014 12:03

Led Zeppelin to była inna półka niż Black Sabbath albo Deep Purple. Jak napisał mój przedmówca bardziej szli w stronę muzyki progresywnej,trudniejszej,chociaż jak pokazuje historia byli nie mniej popularni niż właśnie Purple i Sabbaci,a ich płyty do dziś są sprzedawane w dużych ilościach.
Pitagoras43

Postprzez Michał » Cz cze 26, 2014 19:59

Otóz to - właśnie za to że w muzyce LZ więcej było rozbudowanych i wydłużonych form muzycznych, oraz to że ich muzyka to głównie blues rock, progresja i trochę psychodelii - więc gdzie tu miejsce na melodyjność? ano ni...ma :) na upartego może znalazłbym z 5 kawałków, gdzie występuje pierwiastek melodyjności, ale to i tak brzmi jak z...innej bajki
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez » Cz cze 26, 2014 19:59

Powrót do Lata 70-te... Era disco i spodni "dzwonów"