Linkin Park

Brudna muzyka,kraciaste koszule właśnie w tej dekadzie opanowały muzyczny świat. Ale stare gwiazdy także trzymały się mocno...

Linkin Park

Postprzez ReNatka » So kwi 19, 2014 21:22

Obrazek

Muzyka prezentowana przez zespół Linkin Park jest mieszanką różnych gatunków muzycznych i nurtów Crossover. Zespół gra mieszankę rocka, elektroniki, hip-hopu i rapu. Każdy z utworów grupy rozpoczyna się od stworzonego "elektronicznie" intra, w którym można usłyszeć różnego rodzaju instrumenty poddane procesowi miksowania. Najczęściej spotykaną konstrukcją piosenek jest melorecytowana zwrotka i śpiewany/krzyczany refren, aczkolwiek są wyjątki ("Breaking the Habit", "Numb", "Crawling"). DJ Hahn jest bardzo ważnym członkiem zespołu – tworzy aż 80% całej muzyki. Brak natomiast znanych w świecie rockowym solówek gitarowych i perkusyjnych, co niektórzy uzasadniają niewielkimi umiejętnościami muzyków, inni zaś niechęcią do nich i próbą wyróżnienia się na scenie muzycznej. Muzyka Linkin Park charakteryzuje się również tym, iż perkusja nie jest pogłośniona w celu uwypuklenia rytmu, lecz stanowi nieomal nie "metronom", a gra własną, współgrającą "melodię". W ich muzyce można odnaleźć typowe dla muzyki emo elementy typu poruszanie stref emocjonalnych oraz wszelkich innych zaburzeń ludzkiego charakteru.

Pierwotnie Linkin Park miał nosić nazwę Xero. Mniej więcej w czasie, gdy Chester Bennington odszedł od Grey Daze (obecnie Waterface) i dołączył do LP, odszedł ze składu Mark Wakefield (wokalista), nazwę zespołu zmieniono na Hybrid Theory. idea tej nazwy polegała na zaznaczeniu tego, że kalifornijczycy grają nietypową muzykę – hybrydę metalu, elektroniki, rapu, itd. Nazwa jednak okazała się zastrzeżona już przez inny zespół i chciano uniknąć problemów prawnych, w związku z czym zrezygnowano z niej (choć nie do końca, biorąc pod uwagę, że tak nazwali pierwszy album). Następnie rozważano różne inne nazwy dla zespołu m.in. :'Clear' (ich ulubiona), 'Probing Lagers', 'Platinum Lotus Foundation', 'Ten PM Stocker' (od ulicy Stocker Street, gdzie mieszkał Mike i gdzie członkowie zespołu mieli próby. Jednak ściany mieszkania były bardzo cienkie i o godz. 10 wieczorem sąsiedzi zaczynali protestować). W końcu zdecydowali się na Linkin Park (wziętą od Parku Lincolna w Santa Monica, gdzie mieszkał Chester).

LP w swoim już ostatecznym do dnia dzisiejszego składzie nagrał Hybrid Theory EP, jednak płyta nie została wydana oficjalnie, nagrano jedynie 1000 kopii. Można było ją dostać w późniejszym okresie jedynie przez Linkin Park Underground. Pierwszym nagranym kawałkiem była piosenka And One. Zespół wydał też płytę Hybrid Theory Demos, zawierającą dema piosenek z Hybrid Theory EP oraz Hybrid Theory.

Zespół oficjalnie zadebiutował w 2000 płytą Hybrid Theory. Phoenix nie udzielał się na tej płycie, choć napisał do niej parę tekstów, zastąpił go wtedy Kyle Christer, który już na żadnej innej płycie się nie udzielał. Wiadomo, tylko że Phoenix w tym czasie studiował i nie miał czasu na grę. Producentem płyty był wówczas Don Gilmore, jednak ze względu na to, że grali cięższą muzykę niż on dotychczas wydawał i obawiali się, że niewiele może z dalszej współpracy wyniknąć, zawarli kontrakt z wytwórnią Warner Bros Records. Zawarte na Hybrid Theory piosenki zostały w wersji zremiksowanej umieszczone później (latem 2002 r.) na płycie Reanimation, co zostało uznane przez krytykę za typowy przykład "odcinania kuponów". Ich następna płyta – Meteora wydana 24 marca 2003 r. – mimo że zawierała zaledwie 36 minut materiału, została przyjęta ciepło przez fanów, jak i krytyków. Zadebiutowała ona aż w 14 krajach na pierwszych miejscach, a te kraje to: USA, Wielka Brytania, Słowenia, Japonia, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Chile, Australia, Indonezja, Irlandia, Tajwan, Norwegia i Szwajcaria. Wydany przez nich album koncertowy w listopad 2003 – Live in Texas – mający przełamać stereotyp tej grupy jako mistrzów studia a amatorów sceny, nie jest jednoznacznie oceniany. Jedni zarzucają mu brak oryginalnych interpretacji, nieciekawe dialogi z publicznością i "komercyjność". Inni (głównie fani zespołu) zwracają uwagę na jego żywiołowość i "power".

29 listopada 2004 roku zespół wraz z Jay-Z stworzył album mash-up Collision Course, stworzonym dzięki brytyjskiemu programowi Mash-up, który chcąc zacierać granice wśród różnych gatunków muzycznych remiksuje utwory bardzo różnych wykonawców. Jay-Z, zapytany o to z kim chce w programie współpracować, odpowiedział Linkin Park. I tym sposobem powstał utwór Numb/Encore, zarówno Linkin Park jak i Jay-Z byli nim tak zafascynowani, że postanowili go wydać. Początkowo miał wyjść tylko singel Numb/Encore, jednak współpraca poszła na tyle dobrze, że wydali w końcu całą płytę EP. Jay-Z do dzisiaj jest przyjacielem zespołu (np. został później producentem płyty Mike'a Shinody The Rising Tied).

W 2005 zespół oficjalnie "odpoczywał", jednak na początku roku Mike Shinoda zapowiedział powstanie nowego zespołu hip-hopowego Fort Minor, gdyż jak powiedział tęsknił za swoimi korzeniami. 22 listopada wydał płytę The Rising Tied.
Po premierze albumu Minutes to Midnight w maju 2007 roku, zespół wniósł się na nowy poziom, po którym "krytycy zbierali szczęki z podłóg". Dla chłopaków z Linkin Park była to przełomowa płyta. Styl znacznie się różni od wcześniejszych dokonań zespołu. Fani z mieszanymi reakcjami przyjęli "Minutes to Midnight". Producentem był Mike Shinoda(współzałożyciel zespołu, raper, wokalista, gitarzysta, klawiszowiec) i legendarny Rick Rubin. Album rozszedł się w prawie 7 mln nakładzie. Oprócz "What I've Done" singlami były kolejno: Bleed It Out, Shadow Of The Day, Given Up i Leave Out All The Rest, ktory trafił na soundtrack Zmierzchu, "What I've Done" zaś znalazł się na soundtracku pierwszej części filmu Transformers.

13 września 2010 roku miała ona polską premierę(światową dzień później). Album nazywał się A Thousand Suns. Tak, jak poprzedniczka napotkała się z mieszanymi reakcjami. Był to śmiały wypad na terytorium elektroniki. Styl zaprezentowany na ATS jeszcze bardziej się różnił od pierwszych dokonań zespołu niż MtM. Producentami znowu byli Mike Shinoda i Rick Rubin. "A Thousand Suns" jest albumem koncepcyjnym. Tematyka i klimat utworów obraca się wokół wojen, nuklearnych katastrof, strachu ludzkości, miłości, końcu świata itd. Singlami z płyty były również Waiting for the End, Burning in the Skies i Iridescent, który trafił na soundtrack filmu Transformers: Dark of the Moon.
Nowy album, który nazywał się Living Things na sklepowych półkach pojawił się on 25 czerwca 2012 roku. W ramach promocji nowego wydawnictwa grupa zagrała ponownie w Polsce. Stało się to 9 czerwca 2012 roku w Warszawie podczas Orange Warsaw Music Festival. Sama płyta cieszyła się dobrymi wynikami sprzedaży. Singlami były też Lost in the Echo, Powerless (który znalazł się na soundtracku do filmu Abraham Lincoln: Łowca Wampirów) i Castle of Glass. Jeden z utworów z "Living Things", "Roads Untraveled", trafił na ścieżkę dźwiękową Need for Speed (film).
6 marca 2014 za pośrednictwem aplikacji Shazam! udostępniona została nowa piosenka zespołu, "Guilty All The Same", stworzona z raperem Rakimem. Utwór bardzo zaskoczył fanów, gdyż wyraźnie słychać w nim gitary, głośną perkusję i trwa prawie 6 minut. Spotkał się z bardzo pozytywnymi opiniami. Nowy album najprawdopodobniej będzie nazywać się "The Hunting Party". Producentami będą Mike Shinoda i Brad Delson.

źródło: wikipedia.pl
ReNatka
 

Postprzez » So kwi 19, 2014 21:22

 

Powrót do Lata 90-te... Narodziny grungeKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron