Nightwish

Brudna muzyka,kraciaste koszule właśnie w tej dekadzie opanowały muzyczny świat. Ale stare gwiazdy także trzymały się mocno...

Nightwish

Postprzez Nemesis » Pn gru 02, 2013 07:49

Tak sobie czytałem Wasze wypowiedzi w "fascynacjach" na temat tej grupy i postanowiłem założyć wątek,wszak to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli mocnego grania w Europie.

Obrazek

Nightwish powstał w 1996 roku w najpiękniejszej na świecie krainie...Finlandii i właściwie od początku wzbudził zainteresowanie,szczególnie z powodu głosu wokalistki... Tarja Turunen , wokalistka o wielkiej,wręcz operowej skali głosu stała sie wizytówką kapeli...

Obrazek

W kwietniu 97 roku zespół nagrał pierwszy swój album "Angels Fall First" naktórym znalazł siękapitalny kawałek "Beauty And The Beast" , "The Carpenter" oraz pierwsza muzyczna miniatura,składająca się z czterech części zatytułowana "Lappi (Lapland)"...
Zespół poszedł za ciosem i rok później na półkach sklepowych ukazał się album,który swoim powodzeniem zaskoczył nawet sam zespół... Singiel "Sacrament of Wilderness" poprzedzający płytę wspiął się na sam szczyt listy singli. Ale największymi "killerami" okazały się "Walking In The Air" i "Sleeping Sun"....
Dla mnie,szczególnie ten drugi kawałek to esencja muzyki... Kapitalny utwór...numer dwa na mojej liście wszechczasów Nightwish.... Ten utwór nawiązuje do zaćmienia słońca,które nastąpiło pod koniec wieku i było widoczne w całej Europie....

W roku 2000 zespół wystartował w preselekcjach do Konkurs Piosenki Eurowizji z utworem "Sleepwalker". Zajęli trzecie miejsce i nie pojechali na finał, mimo iż w głosowaniu publiczności zwyciężyli ogromną przewagą głosów. W maju grupa wydała kolejny album – Wishmaster. Zajął on od razu pierwsze miejsce na fińskiej liście przebojów i pozostawał na nim przez trzy tygodnie. W ciągu tego czasu zyskał również miano złotej płyty. Pomimo tego, że w tym samym miesiącu wyszły też długo oczekiwane wydawnictwa grup Iron Maiden i Bon Jovi, to właśnie Wishmaster został uznany albumem miesiąca przez niemiecki magazyn "Rock Hard". Jedynym oficjalnie wydanym singlem do tego albumu było Deep Silent Complete. Poza tym w klubach dostępne były jeszcze promo CD z utworami "The Kinslayer" oraz "Wishmaster".
Rok 2001 był najcięższym w historii zespołu. Z zespołu musiał odejść Sami Vänskä, ponieważ miał konflikt z załozycielem zespołu Tuomasem Holopainenem.
Do zespołu dołaczyła kolejna postać z charakterem... Marco Hietala...

Obrazek

Kapela po kłopotach personalnych powoli dochodziła do siebie... W 2002 roku nagrała swoją czwarta płytę "Century Child"... Single "Bless The Child" i "Ever Dream" zdobyły sporą popularność na listach przebojów,jednak przez krytyków płyta została nazwana "popłuczynami po "Oceanborn"" Mimo to fani byli troszkę innego zdania... "Century Child" zyskał status złotej płyty po zaledwie dwóch godzinach od wydania, a platynowy stał się dwa tygodnie później. :shock:
Główną różnicą w stosunku do poprzednich wydawnictw było wykorzystanie fińskiej orkiestry jako tła dla wielu utworów aby spotęgować efekt muzyki poważnej. Oprócz tego po raz pierwszy w historii zespołu został wykorzystany śpiew Marco Hietali.
Następny album "Once" z 2004 roku to przede wszystkim kawałek "Nemo"... Muzykom znów towarzyszyła orkiestra...tym razem była to słynna London Symphony Orchestra, która znana jest m.in. ze ścieżki dźwiękowej do filmowej adaptacji trylogii Władca Pierścieni. Album doczekał się też kolejnych singli: "Kuolema tekee taiteilijan" (jęz. fiński Śmierć czyni artystę) oraz "Wish I Had an Angel". Stał się także potrójną platyną w Finlandii, platyną w Niemczech, złotem w Szwecji, a także zajął pierwsze miejsce na greckiej, norweskiej, niemieckiej i węgierskiej liście przebojów. I niby wszystko grało...był sukces,perspektywy na przyszłość aż nagle po zakończeniu trasy promującej "Once" dotarła do fanów informacja że zespół kończy współpracę z oznajmiają o zakończeniu współpracy z dotychczasową wokalistką Tarją Turunen, motywując to tym, że zbytnio poświęciła się sprawom finansowym związanym z działalnością grupy, zapominając o uczuciach, jakie powinna w nią wkładać...

24 maja 2007 ujawniono nazwisko nowej wokalistki – Anette Olzon

Obrazek

A juz kilka dni później ukazał się nowy kawałek Nightwish...własnie z tą wokalistka... Mój absolutny nr 1 wśród utworów kapeli...i jedna z najważniejszych rockowych/metalowych ballad jakie kiedykolwiek powstały....
Utwór "Eva"

"6:30, zimowy poranek
Śnieg wciąż pada, cichy świt
Róża pod każdym innym imieniem
Ewa opuszcza swój dom w Swanbrook
Czułe serce, które zawsze sprawiało, iż wstydziłam się swojego własnego
Kroczy samotnie, a jej imię za nią

Ewa odlatuje daleko
Śni o świecie odległym
W tej okropnej dziecięcej grze
Nie ma przyjaciela, który zawołał by jej imię
Ewa odpływa daleko
Śni o świecie odległym
Dobro, które w niej tkwi stanie się moim słonecznikowym polem"

Wyśmiana przez człowieka, do granic wstydu
Mała dziewczynka mająca przed sobą całe życie
By zachować wspomnienie jednego życzliwego słowa
Pozostanie pomiędzy bestiami
Czas na jeszcze jeden śmiały sen
Przed jej ucieczką, zgasimy promyk raju
Jej własnym kochającym sercem

Ewa odlatuje daleko
Śni o świecie odległym
W tej okropnej dziecięcej grze
Nie ma przyjaciela, który zawołał by jej imię
Ewa odpływa daleko
Śni o świecie odległym
Dobro, które w niej tkwi stanie się moim słonecznikowym polem..."

Po kilku miesiącach...we wrześniu ukazuje się płyta "Dark Passion Play" na której znajduje się obok piosenki "Eva" kilka niesamowitych nut.... Musiałbym wymienić całą track listę więc ogranicze się do kilku... "The Poet and the Pendulum" , "Bye Bye Beautiful" , "Meadows Of Heaven" czy "Sahara" pokazały że nawet bez Tarji zespół potrafi tworzyć świetne kompozycje...
Ciekawostką jest że w Finlandii został wydany singiel,który na płycie jest instrumentalem "Last of the Wilds".... Na singiel został napisany fiński tekst i utwór juz pod tytułem "Erämaan Viimeinen"zdobył w krainie reniferów wielką popularność... Mimo że nie zaśpiewała w nim Anette która jest z pochodzenia Szwedką i nie zna fińskiego, jako wokalistka gościnnie wystąpiła Johanna "Jonsu" Salomaa z zespołu Indica.
Po wydaniu płyty "Imaginaerum" ,która niestety do pięt nie dorastała poprzedniczce i przeszła własciwie bez echa...w czasie trasy ja promującej zespół Nightwish rozstał się z Anette Olzon.
Aby dokończyć trasę koncertową zespół tymczasowo podjął współpracę z Floor Jansen z Holandii. Ostatecznie wokalistka stała się trzecią..po Tarji i Anette twarzą grupy i czekam z niecierpliwością na kolejną płytę na której Floor zaprezentuje się w nowych piosenkach....

Obrazek

Pomoc: wiki
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Pn gru 02, 2013 07:49

Re: Nightwish

Postprzez Konik Polny » So gru 07, 2013 20:37

Moje fascynacje to nie są, choć grupę znam dość dobrze. Nie jestem zwolennikiem takiego grania, aż do tego stopnia by się tym zespołem fascynować.
Jak gra to ok, ale jak nie gra to też ok. Obojętna mi ta grupa jest. :oops:
Konik Polny
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez Athena » So gru 07, 2013 20:46

Koniku Polny zielony skrzacie jak mozesz pisac ze Nightwish jest Ci obojetne...Zapewne nie wsluchales sie jak trzeba ,wieczorkiem w luzeczu z zamknietymi oczami.Ta muzyka az porywa,wszystko jest zgrane z wokalem(jakikolwiek by nie byl) chyba ze nie przepadasz za laczniem ostrzejszych nut z wrecz muzyka powazna.Ja osobiscie jak Aurinko lubie polaczenie orkiestry symfonicznej z ostrzejszymi melodiami,jesli do tego sa jeszcze dograne znane melodie muzyki powaznej to wrecz kocham :)
Dla mnie to jeden z lepszych zespolow z zimnej Skandynawii.Podbili mnie utworem "Walking in the air"polubilam nawet numer 1 Nemesisa czyli "Eva" choc n poczatku bylam na nie jesli chodzi o ten utwor .Jak dla mnie to za czesto zmieniaja wokalistki i to mnie troche denerwuje ale wszystko da sie przezyc jesli kompozytor pozostaje ten sam,bardzo dobrze potrafi dobrac utwory do barwy glosu aktualnej wokalistki
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez Konik Polny » So gru 07, 2013 20:59

Bardzo dużo zespołów które ludziska kochają i się nimi fascynują jest mi obojętne.
The Beatles, The Rolling Stones, Sex Pistols, The Doors, Styx itp.
Fakt teraz pomyslałem, żeby zapodać trochę swoich fascynacji w temacie fascynacje.
Jeszcze dziś jedna z nich.
Konik Polny
Odkrywca
Odkrywca

Postprzez Anna » So sty 04, 2014 21:11

Z repertuaru tego zespołu lubię tylko piosenki ,, Sleeping sun,, i ,,Nemo,, za innymi nie przepadam niestety ale te 2 piosenki są super moim zdaniem :)
Anna
Autorytet
Autorytet

Postprzez Michał » Śr lut 05, 2014 12:25

Nie dla mnie ta grupa - fakt - parę kawałków mają fajnych, ale żeby ich "cenić" oooo - za dużo powiedziane :) mają (mieli) fajne wokalistki a reszta? zwykły pop-metalowy zespół który zaistniał dzięki "targetowi" - czyli panienek w wieku 12-17 lat, które uważają, że są "metalówami z krwi i kości" :) żenada :(
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez jollyroger72 » N lut 16, 2014 11:48

Do ekstraklasy metalu z pewnością nie należą... Przynajmniej moim zdaniem.

Przemawiają do mnie pojedyncze ich kawałki, ale w odróżnieniu do upodobań Sóvki :wink: - te z "wykopem". Dla mnie nr 1 to The Wayfarer oraz brawurowe wykonanie utworu Gary'ego Moore'a Over The Hills And Far Away. Do Top 3 zaliczyłbym jeszcze Amaranth z przepięknym wokalem (w tym utworze) Anette Olzon...
Obrazek"Hey, where am I?"
"You wanna know where you are?
Hahaha, in PARADISE!"
jollyroger72
Administrator
Administrator

Postprzez » N lut 16, 2014 11:48

Powrót do Lata 90-te... Narodziny grunge