Motoryzacja

Wasze zainteresowania i pasje którymi chcielibyście się podzielić.

Motoryzacja

Postprzez Nemesis » Pn gru 30, 2013 11:20

Kto dziś pamięta auta,które jeszcze w latach 80 panowały na naszych drogach.... Zapraszam do dyskusji na temat kultowych samochodów z naszej młodości..
Ja największy sentyment mam do Warszawy... Uwielbiam ten samochód,w latach 80 jeździło ich wiele,teraz można je spotkać tylko raz na jakiś czas. Pomyka po Krakowie do dziś kilka tych autek,jedno tak odrestaurowane że niejeden zamieniłby dzisiejszy samochód na to cacko...

Obrazek

Albo ten samochodzik,który swego czasu był bardzo pożądany...

Obrazek
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Pn gru 30, 2013 11:20

Re: Królowe szos z PRL-u

Postprzez Michał » Śr lut 05, 2014 10:17

Śliczne :) podziwiam i mam pełen szacun dla tych, którzy poświęcają swoj czas i kasę (niemałą) by takie oldtimery odrestaurować :)
Michał
Pasjonat
Pasjonat

Postprzez Pankracy » Cz lut 13, 2014 07:00

W Olsztynie mieszka człowiek,dla którego największą życiową pasją jest odrestaurowywanie takich aut. Sam ma Moskwicza z początku lat 70,przepięknie podrasowanego.Sam bym chciał takie cacko mieć :D
Pankracy

Postprzez franek04 » Śr lut 26, 2014 13:45

Mnie marzy się odrestaurowanie takiego oto cacka :)

Obrazek

To Syrena Sport prototyp polskiego samochodu sportowego, zbudowany pod koniec lat 50. Niestety w tej chwili nie stać mnie na taki wydatek, ale jest to moje największe marzenie.
franek04

Re: Motoryzacja

Postprzez Nemesis » Śr mar 19, 2014 16:41

Krakowskie MPK, może poszczycić się posiadaniem najstarszego zachowanego w Polsce i zarazem niezmiernie pięknego autobusu Durant Rugby L9 z 1929 roku. Autobus jest obecnie jednym z eksponatów prezentowanych w Krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Pierwsze krakowskie autobusy, należące do Spółki Omnibusów Automobilowych, obsługiwały ruch już od 1911 roku. Samochody jeździły trasą z Salwatora do Dworca Głównego gdzie w przyszłości planowano trasę tramwajową. Kursy zlikwidowano wraz z powstaniem takiej trasy w roku 1913. Podobnie - jako tymczasowy środek transportu - traktował autobusy miejski przewoźnik: Krakowska Miejska Kolej Elektryczna. Pierwsza linia autobusowa należąca do KMKE, rozpoczęła kursy 17 stycznia 1927 r. na trasie spod Barbakanu na Prądnik Czerwony.

Durant Rugby L9 należący do MPK Kraków, jest jednym z 12 autobusów tej marki, jakie zakupiono w 1929 roku. Pod koniec lat 20-stych ubiegłego wieku, amerykańskie koncerny motoryzacyjne oferowały w Europie gotowe pojazdy lub kompletne podwozia do zabudowy. Było to możliwe dzięki znacznemu obniżeniu kosztów produkcji pojazdów w Ameryce. Wśród firm oferujących swe pojazdy znalazły się takie marki jak Chevrolet, Federal oraz koncern Durant Motor Corporation. Krakowski Durant Rugby L9 posiada zabudowę karoseryjną wykonaną w Krakowskiej Pierwszej Wytwórni Autokaroserii i Powozów Orlicki i S-ka., duże dwuosiowe podwozie, osadzone na pojedynczych kołach i napędzany jest przez sześciocylindrowy benzynowy silnik. Autobus ten posiada numer boczny 19 i obsługiwał trasę Barbakan - Prądnik Czerwony do roku 1932. Ze względu na trudne warunkach ruchu miejskiego, zły stan dróg, a także głównie z uwagi na drewnianą konstrukcję nadwozia, autobusy te miały krótką żywotność, około 5 lat. Ostatnie Duranty zniknęły z krakowskich ulic wraz z zakończeniem II wojny światowej. Prezentowany pojazd po zakończeniu służby w KMKE został sprzedany prywatnemu przewoźnikowi i do wybuchu II wojny światowej, obsługiwał połączenie Poronin - Zakopane.

We wrześniu 1939 r. autobus został częściowo rozebrany i ukryty. Zakonserwowany czekał do 1987 r., kiedy prywatny właściciel rozpoczął jego odbudowę. Jednak po latach starań, w roku 2006 stał się ponownie własnością MPK S.A. Kraków (dawniej KMKE). Nowy właściciel przeprowadził gruntowne prace remontowe autobusu i w dniu 4 lipca 2008 roku w zajezdni Podgórze zaprezentowano odbudowanego Duranta Rugby L9. Samochód jednak uzyskał pełną sprawność techniczną nieco później, mianowicie w czerwcu 2010 r.

Obrazek
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez Glass Spider » Śr kwi 30, 2014 20:01

Mój brat odrestaurował sobie syrenę,wsadził silnik V8 i pomyka aż miło,a wszystkie gały gdy przejeżdża zwrócone są na ten wyśmiewany kiedyś wehikuł. :D
Glass Spider

Postprzez Nemesis » Śr kwi 30, 2014 21:25

A pamiętacie kultowy autobus zwany popularnie Ogórkiem?

Obrazek

Zawsze jak do Łodzi jeździło się PKS-em to trafiał sie właśnie ten Jelcz o kapitalnym wyglądzie.... Żałowałem jak ich epoka mineła,po Łodzi także jeździły czerwoniutkie "ogórki" ,które potem zastąpiono Ikarusami.... A te mi zupełnie nie pasowały...

A całkiem niedawno widziałem na ulicach królewskiego miasta takie oto piękne widoki...

Obrazek

Co ciekawe,autobus wynajmowany jest na....wieczór panieński :lol:
Tak sobie mysle...troszke usprawnień i byłby piękny comeback na ulicach polskich miast,zamiast tych kwadratowych,niczym nie wyrózniajacych się autobusów jeżdżących obecnie po mieście....

Ja osobiście uwielbiam te autobusy i podchodzę do nich z taką samą nostalgią jak do starej,zgrabnej warszawy :)
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez Obywatel Nikt » Cz wrz 25, 2014 09:13

Jak ktoś lubi stare auta to wyszła właśnie kolekcja z modelami tych samochodzików :)

Obrazek
Obywatel Nikt

Postprzez halloween » Cz lis 27, 2014 19:35

Wow! Nostalgia, Jelczami jeździło się do szkoły (właśnie kilka dni temu pytałem czy są jeszcze Jelcze... niestety nie )
A "Warszawa" , był jeszcze starszy model taki garbus, i "Syreny" te stare otwierały drzwi w inna stronę.

Obrazek

Obrazek

świat musiał się zmienić, ale trochę szkoda tamtych lat.

dobre motocykle
"gazela"

Obrazek

"Junak"

Obrazek
halloween

Postprzez Nemesis » Pt lis 28, 2014 12:47

Ja miałem tylko taki wehikuł :D

Obrazek

Po Łowiczu do niedawna jeździły jako komunikacja miejska takie krążowniki...

Obrazek

Na szczęście wymieniono je na takie...

Obrazek

A to już prawdziwy powrót do przeszłosci :D

Obrazek
Nemesis
Expert
Expert

Postprzez » Pt lis 28, 2014 12:47

Następna strona

Powrót do Hobby