Henryk Sienkiewicz - "Trylogia"

Dzielcie się tym co warto przeczytać,jakie książki i autorów lubicie...

Henryk Sienkiewicz - "Trylogia"

Postprzez Villhaxa » Pt lut 21, 2014 10:53

Prócz książek o magii , fantastycznych opowieści typu "Saga pieśni i ognia" u8wielbiam wracać do powieści wszech czasów - "Trylogii" - Henryka Sienkiewicza.
"Trylogia' jest wspaniałą lekturą, ciekawa jestem czy ktoś z was takze jest pod wrażeniem tego co przelał na papier Sienkiewicz. Wg mnie zdecydowanie lepiej sie ją czyta niż ogląda :wink:
Bo jeśli chodzi o ekranizacje to "Potop" faktycznie jest zrobiony najlepiej. Przede wszystkim nie popełniono tych błędów, co przy "Ogniem i Mieczem". Nie skopano scenariusza, nie starano się "ulepszać" wspaniałych sienkiewiczowskich bohaterów (np. nie zrobiono z Zagłoby tchórzliwego pijaka), nie wprowadzono bezsensownych scen, jak ta z jednym z kozaków pijącym z nocnika, czy przeróbka sceny, kiedy Zagłoba zdobywa chorągiew. Nie przesadzono z brutalnością scen, husaria nie atakowała jako pierwsza itp., itd. Jakby oba filmy robił zupełnie inny człowiek. "Ogniem i Mieczem" książka jest dla mnie najlepszą częścią "Trylogii", a film niestety najgorszą. Cóż, tak bywa. Polecam również serial "Przygody Pana Michała". Zrobiony z polotem,humorem i wiernością książki.
Villhaxa

Postprzez » Pt lut 21, 2014 10:53

Re: Henryk Sienkiewicz - "Trylogia"

Postprzez Athena » So lut 22, 2014 11:12

Trylogia nagrywana byla w duzych odstepach czasu np Pan Wołodyjowski w roku 1969,Potop na poczatku lat 70-tych,Ogniem i Mieczem juz lata 2000-czne ,wiec nie ma sie co dziwic ze roznice sa spore w technice i rozmachu.Kiedys filmy krecono "na zywca" dzis wiekszosc scen batalistycznych poprawia sie programami komputerowymi ,niby robi to wieksze wrazenie ,ale nie w filmach ktore dzieli tak spora odleglosc w czasie,a ktore sa ciagloscia poprzednich.Mimo wszystko kocham te filmy ,kocham Pana Michala ,Kmicica i Bohuna :D
Sienkiewicz mial te zalete ze potrafil wplatac fikcje na tle prawdziwych wydarzen historycznych umiejetnie i wiarygodnie.Naturalnie ze ksiazka jest duzo lepsza ,wyobraznia ma due pole do popisu ,choc nie da sie ukryc ze postacie Zagloby czy Wołodyjowskiego zawsze juz bede sobie wyobrazac jak aktorow.Ogniem i Mieczem to najlepsza czesc ksiazki natomiast jak dla mnie z filmow to najlepsza jest "Pan Wołodyjowski" wliczajac w to oczywiscie "Przygody Pana Michala" :D Najbardziej nudna i rozwlekla w filmie oczywiscie to "Potop".Mam ksiazki i wszystkie czesci filmowe Trylogii,czesto wracam do ksiazek.
Milosc mojego dziecinstwa Pan Wołodyjowski :wink:

Obrazek
Wszystkie małolaty kochaly sie na w Azji w tej roli Daniel Olbrychski
Obrazek
Niezapomniany Pan Zagłoba ;)
Obrazek
Kmicic i Olenka z Potopu
Obrazek
Chyba kazda malolata 21 wieku kochala sie w Bohunie :oops:
Obrazek
Obrazek
Athena
Moderator
Moderator

Postprzez Villhaxa » Wt lut 25, 2014 09:43

Athena napisał(a):Chyba kazda malolata 21 wieku kochala sie w Bohunie :oops:
Obrazek

Oj tak :oops: :D Wielu wiesza psy na Trylogii za jej nie zawsze zgodne z historyczna prawdą fragmenty,ja się zastanawiam wobec tego,skąd tylu ludzi kochajacych zarówno filmy jak i dzieło Sienkiewicza,bo sama w swoim gronie znajomych mam wiele osób dla których to najlepsze dzieło jakie powstało w historii literatury. :roll:
Villhaxa

Postprzez Carrie » So cze 21, 2014 13:45

Książki przeczytałam z musu w szkole,ale dlugo po skończeniu edukacji sama do nich wróciłam i odkryłam te dzieło na nowo. A filmy ehh mężczyźni idealni Olbrychski i Łomnicki zagrali swoje role zarówno ciałem jak i duszą :oops:
Carrie

Postprzez vipera » Pn cze 23, 2014 21:01

Przyznam ze trylogia w formie ksiazki mnie nuzy,ale filmowa jej wersja ze wzgledu na aktorow i duzo bardziej wartka akcje jest super. Wlasciwie to razem z Krzyzakami jedyne historyczne filmy jakie lubie.
vipera

Postprzez ALF » So wrz 06, 2014 08:47

"Jędruś, ran twych niegodnam całować" :) Uwielbiam Sienkiewicza, nie tylko Trylogię. Może się zdziwicie, ale w szkole sumiennie przeczytałem całą, tak mnie wciągnęła, że często zdarza mi się do niej wracać i teraz. Filmy znam na pamięć i uważam że taki Potop to poziom kina światowego. A dziś Narodowy Dzień czytania Trylogii
ALF

Postprzez ReNatka » So wrz 06, 2014 11:56

Wolę filmy, choć książki oczywiście też przeczytałam. Najlepszy "Pan Wołodyjowski" Ah ten Olbrychski :oops: i "Ogniem I Mieczem". Idealne obsadzenie roli Podbipięty, a Bohunowi (Domagarowowi) sama bym... :oops: :oops: pozwoliła się porwać :lol:
ReNatka

Postprzez » So wrz 06, 2014 11:56

Powrót do Czytelnia forum Paradise